Верховною Радою України було прийнято Постанову Верховної Ради України «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів незаконної діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг, яка здійснюється з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж» (реєстр. №9264 від 12.05.2023, доопрацьований).
Постановою утворено однойменну Тимчасову слідчу комісію строком на один рік. До складу Тимчасової слідчої комісії було обрано 10 народних депутатів України.
«Розвиток світової економіки та кон’юнктура ринку призвели до зростання ролі фінансів у житті кожної людини. Впровадження безготівкових форм розрахунків, поширення мереж різних фінансових установ, поява фінансово-кредитних організацій та активне використання новітніх інформаційних технологій фінансових операцій призвели до зростання шахрайства та іншої незаконної діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг.
В Україні на сьогоднішній день шахрайство та інша незаконна діяльність у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг, які здійснюються з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж, набуває якостей професійного, системного та організованого характеру, зокрема, йдеться про так звані “фінансові піраміди”, шахрайські “кол-центри”, а також схеми залучення та навчання третіх осіб з метою їх участі в незаконній діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг.
В медіа все частіше зустрічається інформація про велику кількість постраждалих громадян від незаконної діяльності, так званих, “фінансових пірамід”, що являє собою шахрайство з використанням фінансових інструментів, а так само об’єктів цивільних прав, що мають ознаки фінансових інструментів, яке передбачає створення, функціонування та просування, в тому числі за допомогою засобів масової інформації, схеми взаємовідносин між засновником схеми та її інвесторами, відповідно до якої залученим інвесторам обіцяється отримання значного пасивного доходу та виплата такого доходу залежить від залучення нових інвесторів до функціонування такої схеми.
Разом з цим, існує практика щодо залучення та навчання третіх осіб з метою їх участі в незаконній діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг. Так, шахраї представляються потенційним жертвам, як відомі та успішні міжнародні форекс брокери з торгівлі акціями та іншими фінансовими інструментами, в результаті чого, шляхом обману та зловживання довірою, залучають громадян до участі в незаконній діяльності.
Із загальнодоступних джерел відомо, як приклад, що у 2023 році правоохоронними органами викрито масштабну “шахрайську схему”, яка була замаскована під діяльність інвестиційного проекту, та внаслідок цього було викрадено активи на загальну суму 40 млн. доларів у більше ніж тисячі громадян.
Для досягнення своїх злочинних цілей шахраї створюють мережу “колцентрів”, що являє собою інструмент для здійснення шахрайських дій з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційнокомунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж, шляхом обману чи зловживання довірою громадян для отримання персональних даних, зокрема, реквізитів банківських карток/рахунків, заволодівають їх коштами.
За інформацією Департаменту Кіберполіції за період з 2021 року по 2023 рік до правоохоронного органу надійшло 7300 звернень громадян щодо онлайн-шахрайства, зокрема, шахрайства, що здійснюється “кол-центрами”, однак вбачається, це лише маленька частина потерпілих, хто вирішив повідомити про незаконну діяльність.
Згідно офіційних джерел, правоохоронні органи часто звітують про викриття шахрайської діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж (“фінансові піраміди”, “кол-центри”), а також про комплексні заходи для локалізації і блокування таких схем, разом з цим, інформація про масштаби збитків та кількість потерпілих завжди шокуюча.
Вищезгадане свідчить про те, що українське суспільство потребує посилення захисту прав людини, впровадження дієвих механізмів запобігання маніпулювання людей з метою шахрайства, а також забезпечення ефективної протидії шахрайству та іншій незаконній діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг (заборони “фінансових пірамід”, шахрайських “кол-центрів” та боротьби зі спробами їх організації).
Саме з метою розслідування такої незаконної діяльності пропонується утворити Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів шахрайства та іншої незаконної діяльності у сфері фінансових послуг та ринків фінансових послуг, які здійснюються з використанням інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційнокомунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж», - сказано у пояснювальній записці від 12 травня.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.