Чи буде ефективним способом захисту прав товариства визнання недійсним його рішення

12:00, 3 июня 2019
Товариство оскаржило власне рішення, але Верховний Суд відмовив у позові.
Чи буде ефективним способом захисту прав товариства визнання недійсним його рішення

Законодавство не передбачає захисту прав та законних інтересів господарського товариства у спосіб визнання недійсним його ж рішення. Такого висновку дійшов Касаційний господарський суд Верховного Суду у справі №905/691/18, яка була розглянута 22 травня 2019 року. 

За обставинами справи ТОВ в особі виконуючого обов'язки керівника-розпорядника майна боржника арбітражного керуючого звернулося до господарського суду з позовом до ТОВ та ТОВ-1 про визнання незаконним та скасування рішення загальних зборів учасників ТОВ.

Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду:

 • закрито провадження у справі в частині позовних вимог до ТОВ (оскільки виявилося, що має місце процесуальне співпадіння позивача і відповідача в одній особі);
 • у задоволенні позовних вимог до ТОВ-1 відмовлено (оскільки суд вирішив, що спірні загальні збори були правомочними, рішення прийняті дійсним учасником товариства, а також врахував, що позов про визнання недійсним рішення загальних зборів подається до товариства, а не товариством до учасника товариства).

КГС ВС вирішив рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін з наступних підстав.

З огляду на положення ст. 147 ЦК України та ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» (нормативні акти в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), колегія суддів зазначила, що володіння товариством часткою у своєму статутному капіталі є обмеженим як тимчасовістю (один рік з моменту придбання з обов'язком продажу частки або зменшення статутного капіталу), так і порядком корпоративного управління (неможливість голосування на загальних зборах цього товариства).

Володіння часткою товариством після однорічного строку не породжує у останнього будь-яких додаткових прав на таку частку, крім тих, які існували.

ВС звернув увагу, що учасником товариства не може бути саме товариство, навіть якщо воно придбало частку учасника, оскільки це суперечить сутності корпоративних правовідносин.

Колегія суддів наголосила, що відповідачем у справах про визнання недійсним рішення загальних зборів є господарське товариство, а не його окремі учасники (акціонери), оскільки відповідне рішення є результатом волевиявлення не окремого учасника, а загальних зборів учасників як органу товариства. Законодавство не передбачає захисту прав та законних інтересів господарського товариства у спосіб визнання недійсним його ж рішення.

Раніше повідомлялося, що Верховний Суд дійшов висновку про обґрунтованість обов’язкової вакцинації.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Вища рада правосуддя, МВФ та проблеми судової влади: інтерв'ю заступника голови ВРП
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Юрий Слива
  Юрий Слива
  судья Киевского апелляционного суда
 • Валентин Палий
  Валентин Палий
  судья Высшего хозяйственного суда Украины
 • Анна Майбоженко
  Анна Майбоженко
  судья Оболонского районного суда Киева