Реформу юридического образования пока оставят в покое: Минюст исключил из своего положения эту функцию

18:30, 6 мая 2020
Реформу, которой собирались переиначить юридическое образование, пока оставят в покое
Реформу юридического образования пока оставят в покое: Минюст исключил из своего положения эту функцию
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Минюст исключил из своего Положения функцию по реформированию юридического образования. Об этом сообщил экс-замминистра юстиции Сергей Петухов.

Напомним, что в 2017 году в Верховной Раде был зарегистрирован законопроект №7147 «О юридическом образовании и общем доступе к юридической профессии» авторства народных депутатов Украины Оксаны Сироид, Светланы Залищук, Мустафы Найема, Руслана Сидоровича, Елены Сотник и др. Соавтором идеи был и на то время член Высшего совета правосудия Андрей Бойко.

В частности, предлагалось установить, что в Украине только 4 профессии относятся к юридическим («правничим»): судья, адвокат, прокурор и нотариус. После вступления в силу только люди, которые занимаются этими профессиями, будут считаться такими, что имеют юридическое образование. Таким образом, юрисконсульты предприятий и организаций, следователи, эксперты-юристы юридического и научно-экспертного управлений парламента, правозащитники, кандидаты и доктора юридических наук, которые не числятся в вузе — считались бы не представителями юридической профессии

Также законопроект устанавливал срок – 5 лет, в течение которого действующим юристам непременно нужно было стать судьями, прокурорами, адвокатами или нотариусами. Если же они пропустят этот срок и в последствии захотят пойти, например, в адвокатуру, им пришлось сдавать экзамен заново.

Данный законопроект вызвал возмущение как юрвузов, так и юридического сообщества

Сергей Петухов, в свою очередь, высказал большое сожаление, что Минюст исключил это направление из своего положения.

«Яких вам ще реформ не скасували?

Сьогодні Мін'юст відмовився від функції з реформування юридичної освіти у своєму Положенні.

Реформа юридичної освіти для мене почалася влітку 2015 року за столиком у кафе на Городецького, разом з Артем Шаіпов Inna Sovsun Sergey Mudruk Андрій Бойко Andriy Meleshevych, де ми зібралися обговорити що може зробити Мін'юст.

Я чітко переконаний, що проблеми у судах, прокуратурі, адвокатурі залежать не від конкретних особистостей, а від вад інституцій і систем підготовки та добору.

Тому для мене реформа формалістичної, застарілої та корумпованої юридичної освіти була особистим пріоритетом.

Разом з МОН, прогресивними викладачами та міжнародними партнерами ми провели грунтовну роботу з аналізу поточної ситуації та різними варіантами її реформування.

Ми долали опір деканів, ректорів, науковців, посадовців, урядовців, які не хотіли нічого змінювати.

Ми обговорювали, переконували, просували. Шукали союзників та переконували скептиків.

За 4 роки ми відпрацювали модель правничого ЗНО при вступі в магістратуру, яке повністю стандартизувало іспит та знищило корупцію.

Ми узагальнили вимоги до знань бакалаврів права та інтегрували спеціальність "міжнародне право" у єдиний іспит.

Вперше в українській вищій освіті ми включили компонент на загальні компетенції (простіше сказати на логіку та вміння аналізувати інформацію).

Ми формалізували іспит з іноземної мови і виявилося що іспит, який раніше складали 99% студентів тепер завалюють більше половини абітурієнтів. Тепер цей іспит складають вступники в магістратуру майже всіх гуманітарних спеціальностей і це реально змусило виші викладати іноземну не для галочки.

Ми підняли прохідний поріг при вступі на свеціальність Право та мінімальні бали у правничому ЗНО. Таким чином ми відсікли знаяну кількість слабких студентів, які не опанували цю складну спеціалтність.

Ми створили новий Директорат з прав людини, одним з завдань якого була реформа юридичної освіти і поширення знагб про права людини.

Усе це ми робили в Мінюсті разом з МОН і ніхто не бачив у цьому дублювання функцій. Навпаки, без нашого мінюстівського напору і запалу, МОН ніколи б не проштовхнув цю реформу через бюрократичні хащі та опір університетів.

Що мав зробити новий Мін'юст?

- винести на Кабмін вже обговорену та узгоджену Концепцію реформування юридичної освіти

- розробити і запустити єдиний кваліфікаційний іспит для юристів по закінченню магістратури, як того вимагає законодавство.

- унормувати державне замовлення на юристів відповідно до результатів правничого ЗНО та прийнятої Концепції.

Що зробив Мін'юст?

- ліквідував Директорат з прав людини.

- заліз під стіл.

- ...

Мені боляче на це дивитися, адже це реформа на яку прцювали сотні людей, в яку повірили тисячі студентів і яка точно якісно змінила би юридичну професію за 5-10 років.

Не здивуюся, якщо зараз будуть спроби скасувати правниче ЗНО, чи хоча би знизити прохідний бал до мінімуму.

Значить нам треба буде повертатися і виправляти весь цей безлад», - отметил он.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду