Чи має повноваження Кличко закрити Київ на локдаун та чому Київ досі у «помаранчевій» зоні

12:51, 18 марта 2021
Кличко заявив, що «Кабмін умив руки», але чи має право місцева влада зачиняти місто на локдаун та чи не стане це підставою для чергових судових спорів.
Чи має повноваження Кличко закрити Київ на локдаун та чому Київ досі у «помаранчевій» зоні
Джерело фото: slovoidilo.ua

Як повідомляла «Судово-юридична газета», з 20 березня до 9 квітня Київ запроваджує суворі карантинні обмеження. Про це мер Києва Віталій Кличко заявив під час онлайн-брифінгу 18 березня.

З повним переліком заборон можна ознайомитися тут.

Разом із тим, виникає питання: чи має право місцева влада зачиняти місто на локдаун?

«Уряд поки не відніс Київ до червоної зони. Ми перебуваємо в помаранчевій», – сказав Віталій Кличко. 

Він нагадав, що столиця зверталася до Кабінету Міністрів розширити перелік обмежень, що діють у помаранчевій зоні. Оскільки з 17 лютого цього року це – в компетенції Уряду.

«На жаль, нас не почули. Кабмін умив руки і залишив місцеву владу сам на сам із розв’язанням ситуації. І оскільки прем’єр Денис Шмигаль вчора заявив, що владі на місцях, мовляв, не заважають ухвалювати певні рішення, ми розцінюємо це як право оперативно реагувати на ситуацію» – наголосив мер Києва.

За словами Віталія Кличка, аби призупинити стрімке розповзання коронавірусу, комісія із надзвичайних ситуацій міста ухвалила рішення про запровадження суворих карантинних обмежень: «Із нуля годин 20 березня – тобто в ніч із п’ятниці на суботу – Київ запроваджує суворі карантинні обмеження».

Дійсно, відповідно до п. 3-4 нині чинної постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. №1236 зі змінами від 17 лютого 2021 року – локдаун (або «червона» зона) встановлюється рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за ініціативою Міністра охорони здоров’я протягом 48 годин з моменту настання підстав, передбачених пунктом 3-3 цієї постанови, яке розміщується безпосередньо на офіційному інформаційному порталі КМУ (за посиланням). Тобто, не місцевою владою.

Рішення щодо скасування «червоного» рівня епідемічної небезпеки також приймається Державною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у разі досягнення регіоном показників, які характеризують відсутність ознак, передбачених пунктом 3-3 цієї постанови, протягом не менше ніж п’яти днів підряд.

17 лютого 2021 року у постанові КМУ було уточнено, що додатково на території регіонів, на яких установлено «помаранчевий» рівень епідемічної небезпеки, рішенням регіональних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій запроваджуються посилені заходи контролю за дотриманням на території регіону встановлених обмежувальних протиепідемічних заходів, готовності закладів охорони здоров’я до прийому хворих на COVID-19, виявлення та реєстрації осіб з підозрою на COVID-19 відповідно до стандартів Міністерства охорони здоров’я.

Однак, все ж місцева влада не уповноважена цією постановою Кабміну ухвалювати рішення саме про «локдаун».

Разом із тим, Денис Шмигаль чомусь закликав «місцевих керівників не чекати вказівок, а приймати необхідні рішення. Уряд надав для цього всі повноваження — час брати на себе відповідальність».

Отже, дане питання може перерости у площину не лише правових, але й судових спорів.

Повний текст звернення Кличка:

Вітаю всіх, хто нас дивиться!

Хочу звернутися до вас із терміновою важливою інформацією.

У Києві за минулу добу знову понад тисяча нових випадків захворювання на коронавірус. Збільшується кількість госпіталізованих пацієнтів. За добу з діагнозом коронавірус у лікарні потрапили 148 людей. А ще – хворі з підозрою на COVID-19, пацієнти з пневмоніями та грипом. На сьогодні в лікарнях – понад 3300 хворих на коронавірус! Заповненість ліжок у медзакладах міста – вже понад 70 відсотків. Ситуація з розповсюдженням вірусу – без перебільшення – загрозлива.

Уряд поки не відніс Київ до червоної зони. Ми перебуваємо в помаранчевій. Нагадаю, столиця зверталася до Кабінету Міністрів розширити перелік обмежень, що діють у помаранчевій зоні. Оскільки з 17 лютого цього року це в компетенції Уряду.

Та, на жаль, нас не почули. Кабмін умив руки і залишив місцеву владу сам на сам із розв’язанням ситуації. І оскільки прем’єр вчора заявив, що владі на місцях, мовляв, не заважають ухвалювати певні рішення, ми розцінюємо це як право оперативно реагувати на ситуацію. А ситуація – складна і може стати катастрофічною. Я зараз нікого не лякаю. Але закликаю всіх усвідомити це!

Тому, щоб призупинити стрімке розповзання хвороби, Комісія із надзвичайних ситуацій міста ухвалила наступні рішення. Із нуля годин 20 березня – тобто в ніч із п’ятниці на суботу – Київ запроваджує суворі карантинні обмеження. Бо нам треба рятувати здоров’я і життя людей!

Буде заборонено: робота закладів культури. Будуть зачинені кінотеатри, театри, музеї, концертні зали.

Робота торговельно-розважальних центрів. Окрім продуктових магазинів, аптек, зоомагазинів, магазинів з продажу засобів гігієни та побутової хімії.

Також підпадає під заборону проведення релігійних богослужінь, якщо не забезпечена площа приміщення не менше 10 квадратних метрів на одну особу.

Заборонене проведення масових заходів (розважальних, спортивних, культурних, рекламних та інших). А також – присутність глядачів на спортивних змаганнях. Останнє стосується також і сьогоднішнього великого футбольного матчу, що відбудеться в Києві.

Наступне. Заклади громадського харчування працюватимуть винятково навинос. Працюватимуть – за дотриманням суворих норм та без роботи кафе – автозаправочні станції.

Перукарні, салони краси працюватимуть за попереднім записом. Як і фітнес та спортивні зали, але без групових занять.

Також поки працюватимуть дитячі садочки. Школи після канікул повернуться до навчання, але дистанційно.

Усі підприємства та організації бюджетної сфери переходять на дистанційну роботу.

Приватний бізнес також повинен максимально перейти на дистанційну форму роботи. Окрім підприємств критичної інфраструктури.

Громадський транспорт столиці працюватиме у звичному режимі. З дотриманням суворих норм перевезення пасажирів та маскового режиму. Із заповненістю місць для сидіння на 50 відсотків.

Ці обмеження ми запроваджуємо на три тижні – до 9 квітня включно.

Я закликаю всіх поставитися свідомо та відповідально до ситуації та дотримання обмежень, які будуть запроваджені!

Нам потрібно виграти час і зробити все, щоб не сталося колапсу медичної системи. Щоб не наражати на небезпеку життя людей!

Дякую за увагу! Бережіть себе!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Министр финансов Сергей Марченко: бюджет у судов достаточный, и денег на зарплату аппарата хватает
Министр финансов Сергей Марченко: бюджет у судов достаточный, и денег на зарплату аппарата хватает
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Богдан Львов
  Богдан Львов
  заступник голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
 • Тетяна Кудрявцева
  Тетяна Кудрявцева
  суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська
 • Володимир Погребняк
  Володимир Погребняк
  суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
 • Анатолій Осетинський
  Анатолій Осетинський
  суддя Вищого господарського суду України у відставці
 • Наталія Богацька
  Наталія Богацька
  голова Південно-західного апеляційного господарського суду
загрузка...