ЄСПЛ визначив, коли строки позовної давності бувають несправедливими

19:55, 23 февраля 2021
У даній справі заявник стверджував, що застосовані норми щодо встановленого законодавством строку позовної давності для позовів проти держави були незрозумілими та непередбачуваними.
ЄСПЛ визначив, коли строки позовної давності бувають несправедливими
Джерело фото: husson-notaires.fr

Фермер, який не розібрався у положеннях процесуального законодавства в частині початку строків позовної давності втратив можливість відшкодувати шкоду, завдану рішенням держави. За захистом своїх прав він звернувся до Європейського суду з прав людини. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У Страсбурзі визначали справедливість положень національного законодавства та застосування їх на практиці у справі «Вермеерш проти Бельгії» (заява № 49652/10).

У 1991 році Франк Вермеерш подав заяву для отримання дозволу на розширення своєї свинарської ферми. Ця заява була задоволена частково у 1996 році. Але фермер оскаржив це рішення до суду, який задовольнив його позов лише в 2004 році.

У 2005 році чоловік подав позов про відшкодування збитків проти держави, вимагаючи загалом 368,5 тис. євро. Суди відхилили такі вимоги, оскільки відповідно до положень Цивільного кодексу минули строки давності. Так, перший позов про визнання рішення недійсним не переривав плин строків, а відповідно до встановленого прецедентного права необхідності чекати розгляду позову про визнання рішення недійсним до того, як подати позов про відшкодування збитків потреби не було.

Строк позовної давності для відшкодування збитків розпочався у січні 1996 року (коли набрало чинності рішення про часткове задоволення заяви), а позов про відшкодування збитків був поданий у січні 2005 року.

Тоді Ф. Вермеерш звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він стверджував, що застосовані норми щодо встановленого законодавством строку позовної давності для позовів проти держави були незрозумілими та непередбачуваними. Він також скаржився на те, що Касаційний суд був надмірно формалістичним під час вирішення питання прийнятності його додаткових клопотань.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 6 § 1 Конвенції та присудив 10 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

Із текстом пресрелізу рішення ЄСПЛ у справі «Вермеерш проти Бельгії» (заява № 49652/10) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла: ЄСПЛ постановив рішення у резонансній справі проти України щодо того, як діяти з матеріалами проваджень, які лишилися на окупованій території.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Компенсація суддівської винагороди за карантин та зарплата апарату судів: що робити
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Альбина Кадегроб
  Альбина Кадегроб
  судья Одесского апелляционного суда
 • Станислав Кравченко
  Станислав Кравченко
  председатель Кассационного уголовного суда Верховного Суда
 • Юрий Черпак
  Юрий Черпак
  судья Высшего административного суда Украины
 • Зоряна Лунь
  Зоряна Лунь
  судья Львовского окружного административного суда
загрузка...