Юридичні поради: авторські права на сайт

09:16, 27 червня 2017
Як захистити авторські права на веб-сайт?
Юридичні поради: авторські права на сайт
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

На розробку, наповнення та підтримку сайту можуть піти чималі кошти, але при цьому замовники чомусь забувають про найголовніше — зареєструвати авторські права.

Якщо ми говоримо про правовий алгоритм створення веб-сайту і придбанні прав на нього, то така процедура починається з вибору доменного імені і перевірки його на зайнятість. Також потрібно з'ясувати, чи не зареєстровано це ім'я як знак для товарів і послуг на території України на ім'я третьої особи. Перевірити таку інформацію допоможе патентний повірений або фахівці Державної служби інтелектуальної власності. Якщо подібного імені не існує, то можна приступати до реєстрації доменного імені як знаку для товарів і послуг. Її здійснює та сама Держслужба інтелектуальної власності.

Отримавши свідоцтво на знак для товарів і послуг (зробити це можна як на ім'я фізичної, так і юридичної особи), замовник стає винятковим власником цього позначення по відношенню до тих товарів і послуг, для яких вона зареєстрована, на території України.

В принципі, реєстрація не є обов'язковою, але вона надає власнику розуміння того, що на ринку не буде іншої особи (або доменного імені .ua), яке буде надавати однорідні послуги. Також реєстрація дає право дозволяти третім особам користуватися найменуванням, тобто здавати його в оренду (укладати ліцензійні договори). Ще у власника з'являється право забороняти: якщо виявиться, що хтось інший користується тотожним або схожим значенням, то є всі підстави заборонити таке використання.

Безумовно, взаємини між замовником сайту і розробником потрібно врегулювати: підписати договір про створення і розробки веб-сайту. У ньому потрібно чітко визначити взаємні права та обов'язки, а в додатку (технічному завданні) прописати кінцевий результат: які повинні бути сторінки, яка база для сайту повинна бути використана і ін. В цьому контракті також слід вказати гарантії того, що веб-студія ( веб-дизайнер) розробляє ресурс власними силами, несе за це відповідальність, не використовуючи чужі напрацювання.

Після того, як сайт буде готовий, юристи радять підписати акт прийому-передачі або додатково укласти договір про відчуження (передачі) майнових прав інтелектуальної власності. Відповідно до цього договору, всі права на використання, дозвіл і заборона на використання іншими особами переходять від виконавця до замовника.

І в кінці наші основні поради:

 • купуйте доменне ім'я та хостинг тільки у надійного і перевіреного реєстратора;
 • замовляючи веб-сайт, використовуйте технічне завдання;
 • зареєструйте доменне ім'я як знак для товарів і послуг;
 • перед замовленням сайту обов'язково підпишіть з розробником договір про створення і розробки веб-ресурсу;
 • отримавши готовий сайт, обов'язково укладіть з веб-студією договір про відчуження (передачі) майнових прав інтелектуальної власності.

Читайте також, як правильно зареєструвати доменне ім'я.

 

Автор:
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
 • Надія Андрусик
  Надія Андрусик
  суддя Господарського суду Тернопільської області
 • Ярослав Василенко
  Ярослав Василенко
  суддя Шостого апеляційного адміністративного суду
 • Валентин Сердюк
  Валентин Сердюк
  суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді
 • Ігор Бахаєв
  Ігор Бахаєв
  суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області