У разі відмови у державній реєстрації прав на нерухоме майно громадяни мають право оскаржити таке рішення, нагадує Міністерство юстиції України. Причинами відмови можуть бути відсутність необхідних документів, помилки у них, арешт або заборона відчуження майна, а також його попередня реєстрація на іншу особу.
Зареєструвати права на нерухомість можна у державного реєстратора, в ЦНАПі, у нотаріуса або через портал «Дія» (для прав, що виникли до 2013 року). Останній варіант наразі доступний у 21 області, окрім Донецької, Луганської, Херсонської та Києва.
У разі відмови, заявник може подати скаргу до територіального органу Мін’юсту протягом двох місяців з моменту, коли дізнався про порушення прав. Скарга має містити особисті дані, суть оскаржуваного рішення, обґрунтування, прохання і бути підписана — в паперовій або електронній формі з КЕП. Розгляд скарги триває до 45 днів.
Альтернативний варіант — звернення до суду. Для цього потрібні: позовна заява, копія рішення про відмову та докази неправомірності дій реєстратора. Якщо суд задовольнить позов, реєстратора зобов’яжуть здійснити реєстрацію.
Мін’юст наголошує: відкриття судового провадження унеможливлює паралельний розгляд скарги в адміністративному порядку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.