Державна податкова служба України у відповідь на запит «Судово-юридичної газети» роз’яснила деякі аспекти відповідальності платників податків і строків подання звітності юридичними особами, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Як зазначає ДПС, статтею 36 Податкового кодексу (ПК) визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити; задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПК, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (Закон № 2260) за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абзац третій п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З метою реалізації вказаних положень ДПС спільно з Міністерством фінансів України розроблено проєкт наказу Міністерства фінансів України, яким буде затверджено порядок подання та переліки документів, що будуть підтверджувати неможливість платника податків - юридичної особи та її відокремленого підрозділу, платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у т.ч. обов'язок податкового агента.
Сам проект наводимо наприкінці.
Фінансова відповідальність буде застосовуватись до платників податків, які мали можливість, але не виконали у строки, встановлені Кодексом, свої податкові обов'язки, строк виконання яких за загальними правилами припадав на податкові періоди лютий-травень 2022 року, а саме, за нереєстрацію до 15 липня 2022 року податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН та/або за неподання до 20 липня 2022 року податкової звітності та/або за сплату податків та зборів після 31 липня 2022 року.
«Отже, Кодексом передбачено звільнення від відповідальності платників податків, які мають можливість виконувати податкові обов'язки, якщо вони зареєструють зазначені податкові накладні та розрахунки коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року, до 20 липня 2022 року подадуть відповідну податкову звітність та не пізніше 31 липня 2022 року сплатять відповідні податки та збори», - підкреслила у відповіді нашому виданню Державна податкова служба.
Стосовно порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків
Як відомо, Верховною Радою 12 травня 2022 року прийнято Закон №2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», яким, зокрема, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК викладено в новій редакції, що передбачає затвердження Мінфіном порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у цьому підпункті, та переліку документів на підтвердження.
Такий порядок у разі затвердження надасть можливість платникам податків подати документи, які підтверджують можливість чи неможливість виконання платником податків свого податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.
Як вказує ДПС, наразі проект порядку вже розроблено. Нижче наводимо проект.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.