У КПК змінять підставу для скасування судового рішення

08:10, 25 листопада 2022
До Кримінального процесуального кодексу внесуть зміни щодо безумовних підстав для скасування судового рішення.
У КПК змінять підставу для скасування судового рішення

До Кримінального процесуального кодексу України внесуть зміни щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).

Авторами законопроекту 8219 виступають голова Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас, депутати Олександр Бакумов, В'ячеслав Медяник та інші.

Зокрема буде змінено статтю 412 КПК «Істотні порушення вимог кримінального процесуального закону». А саме передбачено, що судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо не виконано вимоги про фіксування судового провадження за допомогою технічних засобів фіксування кримінального провадження в суді першої або апеляційної інстанції.

(Наразі ця норма щодо скасування звучить так: «у матеріалах провадження відсутній журнал судового засідання або технічний носій інформації, на якому зафіксовано судове провадження в суді першої інстанції»)

Днем вручення повістки про виклик до слідчого судді, суду у разі використання Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи та/або її окремої підсистеми (модуля) є день отримання судом повідомлення про доставлення повістки про виклик до слідчого судді, суду на офіційну електронну адресу особи.

Також передбачено, що процесуальні документи в електронній формі можуть подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІТС та/або її модулів в порядку, визначеному Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування модулів ЄСІТС.

У разі подання до суду документів в електронній формі учасник зобов’язаний надати доказ надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копій надісланих документів із використанням ЄСІТС та/або її модулів.

Якщо інші учасники справи мають офіційні електронні адреси, копії таких документів направляються вказаним особам з використанням ЄСІТС або модулів в електронній формі.

За наявності відповідної письмової заяви учасника справи та технічної можливості, особа викликається шляхом надсилання такому учаснику справи текстових повідомлень у порядку, визначеному Положенням про ЄСІТС та/або положеннями про порядок функціонування її модулів.

Участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції

Передбачено, що учасник кримінального провадження подає клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія клопотання в той самий строк надсилається іншим учасникам кримінального провадження.

Учасники кримінального провадження беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положень, що визначають порядок функціонування модулів ЄСІТС.

Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, переривання зв’язку тощо несе учасник кримінального провадження, який подав відповідне клопотання.

У випадку технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, переривання зв’язку в учасника, участь якого є обов’язковою, суд відкладає судовий розгляд.

Якщо технічна неможливість участі в відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів, переривання зв’язку мають ознаки зловживання правом з метою затягування судового розгляду, суд своєю вмотивованою ухвалою може позбавити учасника права участі в відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів у цьому кримінальному провадженні.

Суд може постановити ухвалу про участь учасника кримінального провадження у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом. Допит свідка, потерпілого, спеціаліста може здійснюватися у судовому засіданні в режимі відеоконференції виключно в приміщенні суду, визначеному судом.

Як зазначають автори, законопроектом пропонується забезпечити поетапне провадження ЄСІТС шляхом внесення відповідних змін до КПК, за аналогією до прийнятих у 2021 році змін та доповнень до КАСУ, ЦПК та ГПК.

На першому етапі впровадження ЄСІТС пропонується внести зміни до КПК у частині забезпечення обміну документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судом та учасниками судового процесу, а також забезпечення участі осіб у судових засіданнях дистанційно.

Оскільки за умов використання існуючих автоматизованих систем документообігу в судах неможливо повноцінно (без використання паперових носіїв) працювати виключно з електронними документами (починаючи з приймання документів і закінчуючи формування електронного архіву судових справ), перехід до проведення суддями розгляду справи за матеріалами судової справи в електронній формі також потребує певного часу. Запровадження ЄСІТС має бути адаптовано до потреб кримінального судочинства та усіх аспектів роботи суддів. Процедура адаптації має бути здійснена з урахуванням різних категорій справ та рівнів їхньої складності.

Також пропонуються зміни до статей 385 та 387 Кримінального процесуального кодексу України, згідно з якими відбір та визначення присяжних проводиться із використанням модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Внесенням змін до перехідних положень Кримінального процесуального кодексу України передбачений порядок початку функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. 

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Info news social link
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Аркадій Бущенко
    Аркадій Бущенко
    суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
  • Ірина Васильєва
    Ірина Васильєва
    суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду