Ризики скасування ГК: в Офісі Президента відреагували на звернення Всеукраїнського конгресу фермерів

11:09, 28 лютого 2023
Офіс Президента за підписом заступника керівника ОП Ростислава Шурми надав відповідь на це звернення.
Ризики скасування ГК: в Офісі Президента відреагували на звернення Всеукраїнського конгресу фермерів
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Як раніше писала «Судово-юридична газета», у зверненні громадської спілки «Всеукраїнський Конгрес Фермерів» до Президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та інших йдеться про те, що прийняття законопроекту 6013 про скасування Господарського кодексу призведе до погіршення становища фермерів.

Наразі стало відомо, що Офіс Президента за підписом заступника керівника ОП Ростислава Шурми надав відповідь на це звернення. Зокрема його спрямовано до Комітету ВР з питань економічного розвитку для врахування під час підготовки законопроекту 6013.

«Законопроектом 6013 запроваджується період для поступового перетворення підприємств, у тому числі фермерських господарств, у господарські товариства.

В аграрному секторі економіки виробництвом сільськогосподарської продукції займаються понад 50 тис. сільськогосподарських підприємств, 92 % з яких є фермерські господарства. Кількість статистично активних фермерських господарств становить 32 452 одиниці, з яких 28 788 одиниць, за оперативними даними Держстату, мають в обробітку 4,7 млн гектарів сільськогосподарських угідь.

Реалізація пропонованих проектом законом рішень, що фактично відбудеться без врахування позиції та бачення фермерських господарств, саме по собі не створює рівноваги у відносинах «держава – сільськогосподарський товаровиробник», в яких останній приймає безпосередню участь при формуванні показників як внутрішнього, так і зовнішнього ринку забезпечення продовольчої безпеки країни.

Вочевидь, такі масштабні рішення державного значення, які прямо будуть впливати на всі аспекти правосуб’єктності та всі відносини як внутрішні, так і зовнішні фермерських господарств, не можуть прийматися в односторонньому порядку з боку держави, з огляду на той сегмент ринку, який займають фермерські господарства.

Сам по собі шлях прийняття законопроекту 6013 та його зміст не може мати місце в практиці державотворення України, адже в результаті реалізації таких пропозицій фермерські господарства:

  1. Вимушені будуть не лише витрачати свій час на процедури перереєстрації юридичної особи та ланцюгу дій, який має бути забезпечений даним процесом, але й оплачувати дороговартісні юридичні процедури, які з цим пов’язані. Зокрема, фермерські господарства мають забезпечити переоформлення статутних документів, правовстановлюючих документів на земельні ділянки, нерухомість, інші об’єкти права власності, включаючи переоформлення всієї системи дозвільних документів для ведення господарської діяльності та правочинів з контрагентами;
  2. Зобов'язані будуть створювати веб-сайт, на якому оприлюднювати вci редакції статутів протягом останніх п'яти років; положення про органи управління та контракти з посадовими особами у редакціях, що діяли протягом останніх п'яти років; всі рішення наглядової ради та власника щодо підприємства за останні п'ять років річну фінансову звітність за останні три роки; документи звітності, що подаються відповідним державним органам; річні звіти наглядової ради та керівника підприємства; перелік афілійованих осіб. Такі законодавчі ініціативи створюють широкомаштабну платформу для агрорейдерства, та інших злочинних дій, пов’язаних з посяганням на земельний ресурс фермерського господарства, адже всі дані про діяльність фермерського господарства буде в зоні прямого доступу будь-якого суб’єкта.
  3. Будуть позбавлені можливості укладання договорів контрактації, які базуються на державному замовлені на поставку державі сільськогосподарської продукції. Відповідно, скасування ГК України фактично означатиме скасування державних закупок сільськогосподарської продукції за державним контрактом, які наразі складають основу для ведення господарської діяльності для вагомої частини фермерських господарств.
  4. Будуть позбавлені можливості отримання державної підтримки, яка на даний час базується на особливому статусі фермерських господарств як ланки малого та середнього агробізнесу, в основі якої покладені сімейні традиції та родинні відносини. Адже за умови реалізації законопроекту, фермерські господарства будуть стояти в один ряд з компаніями, які складають бізнес капіталів. Проте, в даному випадку, перетворення фермерських господарств за формою не означатиме те, що вони за майновою складовою будуть знаходитись на рівні з компаніями великого агробізнесу.

Фермерські господарства в Європейському Союзі, до складу якого прагне потрапити Україна, займають особливе місце та мають спеціальний статус як суб’єкт агробізнесу. Маємо врахувати, що практика урівняння суб’єктів агросектора за організаційно-правовим елементом базово створить для компаній великого агробізнесу неконкурентні переваги, що підвищить галузеві диспропорції та обмежить багатоукладність агробізнесу в цілому, до розширення якого Україна йшла весь період своєї державності, відповідно до векторів державної аграрної політики країни.

Громадська спілка «Всеукраїнський Конгрес Фермерів» вважає, що законопроект № 6013 не може бути прийнятий як такий, що не лише не враховує інтереси та статус фермерських господарств, а й тому що прийняття даного законопроекту має високий ризик поглинання фермерських господарств структурами великого агробізнесу, що суперечить як внутрішній, так і зовнішній державній аграрній політиці, та практиці Європейського Союзу.

З огляду на вищевикладене, Громадська спілка «Всеукраїнський Конгрес Фермерів» просить вжити заходів для недопущення ухвалення в цілому законопроекту «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних осіб та їх об’єднань у перехідний період» реєстр № 6013», - зазначено у зверненні.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду