У «Слузі народу» задумалися, де шукати гроші на повернення доплат 30 тисяч грн поліцейським та рятувальникам

15:01, 16 квітня 2023
Під час прийняття поправки до закону про повернення додаткової винагороди у 30 тисяч військовим народні депутати не звернули уваги, що коштів бюджету може не вистачити, навіть в умовах урізання зарплат чиновникам.
У «Слузі народу» задумалися, де шукати гроші на повернення доплат 30 тисяч грн поліцейським та рятувальникам
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Як раніше писала «Судово-юридична газета», Верховна Рада 10 квітня під час обговорення законопроекту  №8312 підтримала поправку 48, раніше відхилену профільним Комітетом, про повернення щомісячних додаткових виплат у розмірі 30 тисяч гривень для військовослужбовців, поліцейських та працівників ДСНС, незалежно від покладених на них завдань чи районів проходження служби.

Відповідно цією поправкою Рада обмежила заробітні плати у державному секторі 10 мінімальними зарплатами. Тобто, чиновники, прокурори та депутати зможуть отримувати не більше 67 тисяч грн.

А саме йдеться про те, щоб установити, що у квітні 2023 року та на період до припинення або скасування воєнного стану заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, крім органів місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2023 року.

Вказане обмеження застосовується також при нарахуванні заробітної плати, грошового забезпечення відповідно народним депутатам України, членам Кабінету Міністрів України, прокурорам, працівникам, службовим і посадовим особам Національного банку України, а також іншим службовим і посадовим особам, працівникам, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, працівникам суб’єктів господарювання, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі або іншому господарському товариству, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі.

На думку Вищої ради правосуддя, ухвалений 10 квітня закон може призвести до обмеження суддівської винагороди, зарплат членів Вищої ради правосуддя та членів ВККС. Відповідні зауваження ВРП зробила в прийнятому 11 квітня консультативному висновку.

Після ухвалення даного закону, який станом на 13-30 11 квітня ще не підписаний головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком, почалася жвава дискусія серед депутатів стосовно того, що зекономлених на обмеженні зарплат чиновників грошей може не вистачити.

«На жаль, грошей для поновлення виплат військовим не має.

За даними, які оприлюднив наш колега Ярослав Железняк, для цього потрібно близько 149 млрд грн або 98% (!) від суми

На повернення виплат 12,7 млрд грн на місяць = 152,4 млрд грн/рік.

Орієнтовна економія від обмеження зарплат «бюджетників» до 10 мінімалок: 2,7-3 млрд. грн/рік.

Тобто, для реального, а не на папері забезпечення повернення виплат потрібно ще 98% від суми», - зазначив член Комітету з питань правової політики Ігор Фріс.

В свою чергу, представник Президента Володимира Зеленського у Верховній Раді, член Комітету з питань національної безпеки Федір Веніславський теж вважає, що для здійснення доплат українським захисникам необхідно знайти додаткові джерела фінансування державного бюджету України. Про це Федір Веніславський заявив у коментарі Укрінформу.

«Наразі дуже складно робити якісь прогнози щодо реалізації відповідного рішення. Воно ухвалене та потребує підпису Президента. Будемо дивитися, яке рішення ухвалить Президент», — сказав Веніславський.

Депутат підкреслив, що повернення виплат для захисників потребує великих видатків із державного бюджету.

«Було дуже багато дискусій, коли ми скасовували ці виплати. Повернути їх — це означає, що держава має знайти близького 1 трильйона гривень на рік», — додав народний депутат, зауваживши, що зараз непросто знайти джерело таких додаткових надходжень до держбюджету.

«Ми всі за те, щоб повернути виплати, але треба знайти джерела. Будемо думати», — підсумував він.

Цікаво, що з оприлюдненої стенограми засідання парламенту від 10 квітня випливає, що згадана вище проблема депутатами не обговорювалася – вони просто проголосували «за».

При цьому, 11 квітня на засідання збирається Комітет Верховної Ради з питань правової політики, аби надати роз’яснення стосовно того, чи розповсюджуються норми нового закону про обмеження зарплат на суддів.

Нижче наводимо те, як обговорювали відповідну поправку у пленарному залі.

«Шановні колеги, зараз ще Разумков. Будь ласка, 2 хвилини замість семи поправок, правильно? І голосуємо одну з них.

Будь ласка, Дмитре Олександровичу.

14:25:58

РАЗУМКОВ Д.О.

Дякую, Руслане Олексійовичу.

Шановні колеги, уряд свого часу скасував... прийняв рішення про скасування 30 тисяч премії нашим з вами захисникам.

По-перше, це суперечить Конституції. Тому що стаття 22 Основного закону нашої держави забороняє звужувати права і свободи, тим більше права і свободи наших захисників. Тому, якщо хочемо додавати і додатково стимулювати тих, хто воює у самому пеклі, на нулі, давайте шукати ресурси, а не робити це рахунок інших наших оборонців.

По-друге, коли починалася повномасштабна агресія, багато хто з колег, у тому числі і з монобільшості, до їх честі треба сказати, задавали питання уряду: ви розумієте, що нам потрібно вистачити того, що ми обіцяємо військовим, до кінця війни? Відповідь була однозначна: так, нам вистачить.

Тому нам треба відповідати за свої слова та за свої слова і дії. Якщо це не може зробити уряд, це повинна зробити Верховна Рада України.

Правка повертає доплату в 30 тисяч нашим оборонцям за рахунок обмеження максимальних зарплат для чиновників. Бо це несправедливо, коли хтось отримує по декілька сотень тисяч або по декілька мільйонів, коли солдати, які нас захищають, в них забирають те, на що вони дійсно заслуговують, точно більше ніж хтось інший в цій державі. І не треба говорити, що військові підтримують це рішення. Наші… я не зустрічав жодної людини, яка б раділа тому, щоб в її родини забрали додаткові кошти, за які вона сьогодні живе, поки батько або мати захищає нашу державу на фронті.

Зараз, голосуючи, кожен визначиться чи він підтримує наших захисників, чи він підтримує високі зарплати чиновників. Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дмитро Олександрович, непогано, щоб ви номер правки назвали ще.

14:28:05

РАЗУМКОВ Д.О.

48-а, Руслан Олексійович.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, позиція комітету.

14:28:13

ЗАВІТНЕВИЧ О.М.

Шановні колеги, дану поправку ми відхилили, оскільки правка повністю до слова повторюється в іншому законопроекті, який є окремий, який зараз розглядається в комітеті, який вносить зміни до зовсім іншого законопроекту – це про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей. Це визначено також Законом "Про оборону України". Тому всіх бажаючих, Дмитро Олександрович, також вас запрошую до робочої групи, яка працює і постійно зустрічається з військовими, з Мінфіном, також врегулювати це питання.

Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, 48 поправка авторства Разумкова, вона комітетом відхилена. Автор просить поставити її на врахування. Прошу голосувати.

14:29:07

За-254

Рішення прийнято.

Шановні колеги, переходимо до прийняття закону в цілому.

Я ставлю пропозицію прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними поправками проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов'язаних із здійсненням заходів правового режиму воєнного стану (реєстраційний номер законопроекту 8312). Прошу народних депутатів голосувати.

14:30:05

За-277

Рішення прийнято. Закон прийнятий в цілому».

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший