Немає слідчих: у Кіберполіції пояснили, чому не вносять відомості про інтернет-шахрайства до ЄРДР і пересилають їх на райуправління

12:54, 21 квітня 2023
Департамент Кіберполіції пояснив, що пересилає заяви про злочини до звичайних райуправлінь поліції, бо у складі Кіберполіції немає слідчих та дізнавачів.
Немає слідчих: у Кіберполіції пояснили, чому не вносять відомості про інтернет-шахрайства до ЄРДР і пересилають їх на райуправління
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

В зв’язку із зростанням повідомлень від читачів стосовно випадків інтернет-шахрайства, зокрема із банківськими картками і відсутності реагування деяких банків і Кіберполіції на такі випадки, «Судово-юридична газета» звернулася до Департаменту кіберполіції Національної поліції України за роз’ясненням.

Як відомо, на злочини, коли невідомі особи знімають кошти з картки шляхом шахрайської операції, потрібне швидке реагування. Однак на практиці навіть просто внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) за такими злочинами відбувається протягом тижнів та шляхом довгої процедури пересилання заяви від одного органу до іншого.

Так, на сайті Кіберполу можна залишити заяву про кримінальне правопорушення.

Однак, як виявилося, надалі вносити дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) Кіберполіція не буде.

Так, після реєстрації електронного звернення про злочин Управління протидії кіберзлочинам (у даному випадку у місті Києві) Департаменту повідомляє наступне.

«У зв’язку з відсутністю в структурі Департаменту кіберполіції слідчого підрозділу рішення щодо відкриття кримінального провадження буде прийматися в Подільському УП ГУНП в м. Києві», - таку відписку зазвичай отримують постраждалі.

Коли ж заявник намагається дізнатися інформацію про долю своєї заяви в райуправлінні, то йому говорять, щоб він чекав, доки з Кіберполіції на це райуправління надійде документ.

Тож, навіть просте пересилання заяви займає дорогоцінний час, що у випадку інтернет-шахраїв грає їм на руку.

Як зазначили у Департаменті кіберполіції (ДКП) у відповідь на запит, «у структурі ДКП не передбачено посад слідчих, дізнавачів, тому питання про внесення відомостей до Реєстру та початку досудового розслідування знаходиться поза межами ДКП».

Отже, Департамент кіберполіції, отримавши звернення від постраждалої особи, не буде вносити заяву, повідомлення про злочин до ЄРДР і не володіє інформацією, наскільки швидко отримує відповідні дані райуправління поліції.

В умовах війни та кіберзагроз така ситуація може негативно вплинути на кібербезпеку держави, адже фактично звернення громадян своєчасно не розглядаються.

Також у Департаменті відсутня відповідна статистика. «З огляду на викладене, повідомляємо, що ДКП не володіє відомостями про кількість кримінальних проваджень, розпочатих за фактом використання «фітингових» посилань, і кількість кримінальних проваджень, направлених з обвинувальним актом до суду за 2022 рік та за 1 квартал 2023 року», - підсумували у Департаменті.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду