Рада готується схвалити законопроєкт, який може призвести до націоналізації колишнього «Альфа банку»

16:07, 26 квітня 2023
Передбачається, що Фонд гарантування вкладів не відшкодовує кошти фізичних осіб, розміщені на вклад у банку, стосовно яких застосовано санкції іноземними державами, а також визначається процедура націоналізації банку з підсанкційними власниками.
Рада готується схвалити законопроєкт, який може призвести до націоналізації колишнього «Альфа банку»
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики рекомендує депутатам ухвалити за основу та в цілому законопроєкт №9107-1 авторства групи депутатів з фракції монобільшості та опозиції серед яких голова податкового комітету Данило Гетманцев та його заступник Ярослав Железняк про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану, який, зокрема передбачає не відшкодування коштів у банках, визнаних неплатоспроможними, особам стосовно яких застосовані санкції та може стати кроком до виведення з ринку колишнього «Альфа-банку». 

Законопроєктом пропонується внести зміни до статті 26 закону «про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та визначити, що Фонд гарантування вкладів не відшкодовує кошти  фізичних осіб, розміщені на вклад у банку, стосовно яких застосовано санкції іноземними державами (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України). Таким чином фізичним особам, які потрапили під іноземні санкції та мають рахунки в українських банках, що стали банкрутами або будуть ліквідовуватися  не варто розраховувати на відшкодування в сумі до 200 тисяч гривень.

Решта ж вкладників фізосіб, згідно з законом, отримають свої кревні як це і передбачено законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Крім цього передбачається особливий порядок відшкодування збитків для осіб, що постраждали через ліквідацію банку, який виводиться з ринку через потрапляння у санкційний список власника чи власників (наразі під критерії потрапляє колишній «Альфа банк». Передбачається, що зазначені особи можуть відшкодувати збитки за рахунок держави-агресора. Змінами до цивільного процесуального та господарського процесуального кодексів визначено, що єдиним способом захисту прав осіб, які зазнали збитків внаслідок ліквідації банку або виведення з ринку системно важливого банку є відшкодування завданої шкоди в передбаченому нормами міжнародного права порядку виключно за рахунок коштів держави (держав), що здійснила (здійснили)/здійснює (здійснюють) збройну агресію проти України.

Також законопроєкт передбачає виведення з ринку системно важливого банку в разі, якщо проти його акціонера застосовано санкції, тобто його націоналізації. Йдеться про колишній «Альфа банк» (нині Сенс банк»). Як відомо, проти його власника Михайла Фрідмана застосовано санкції. Процедура буде подібною до націоналізації «Приватбанку».

Як повідомляла «Судово-юридична газета», НБУ оштрафував «Сенс банк» за порушення вимог щодо етичної поведінки по відношенню до споживачів.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва