Регулярне й хаотичне внесення змін до Цивільного кодексу є причиною, чому ЦК функціонує не зовсім ефективно – Верховний Суд

12:17, 28 квітня 2023
У Касаційному цивільному суді ВС запропонували вилучити з Цивільного кодексу норму, яка регулює внесення змін до ЦК.
Регулярне й хаотичне внесення змін до Цивільного кодексу є причиною, чому ЦК функціонує не зовсім ефективно – Верховний Суд
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У Верховному Суді назвали причину, чому Цивільний кодекс функціонує не зовсім ефективно, а також вказали на шлях вирішення проблем, що виникають з ЦК.

Як зазначив суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Сергій Погрібний, однією з основних проблем, яка перешкоджає нормальному функціонуванню ЦК України «є регулярне й хаотичне внесення змін до цього Кодексу».  

Причиною таких численних і несистемних змін, на думку судді, є правило, врегульоване в абзаці 3 ч. 2 ст. 4 ЦК України, відповідно до якого у випадку, якщо до Верховної Ради України подається проект закону, який регулює цивільні відносини інакше, ніж ЦК України, то необхідно одночасно подати законопроект про внесення змін до ЦК України.

Через значну тривалість законодавчих процедур, як підкреслив суддя КЦС ВС, такі зміни не завжди є актуальними вже на момент їх остаточного схвалення Верховною Радою. Тобто, поки відбуваються законодавчі процеси, реальні потреби суспільства можуть вже змінитися.

На думку Сергія Погрібного, вилучення абзацу 3 ч. 2 ст. 4 ЦК, допоможе зменшити кількість випадкових змін до ЦК України і не матиме негативних наслідків, адже в Кодексі залишиться визначення про те, що саме ЦК України є основним актом цивільного законодавства України (ч. 2 ст. 4).

Нагадаємо, що у квітні 2023 року народні депутати фракції «Слуга народу» зареєстрували у парламенті законопроект № 9152, яким пропонується внести зміни до статті 4 Цивільного кодексу та встановити, що  зміни до цього Кодексу можуть вноситися виключно законами про внесення змін до Цивільного кодексу України.

Автор: В’ячеслав Хрипун

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд