В Україні створять Реєстр академічно недоброчесних осіб: депутати за участі Руслана Стефанчука розробили проект про академічну доброчесність

07:30, 24 травня 2023
За порушення академічної доброчесності педагогічних та наукових працівників зможуть позбавляти кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії, а закладам освіти зможуть анулювати ліцензію.
В Україні створять Реєстр академічно недоброчесних осіб: депутати за участі Руслана Стефанчука розробили проект про академічну доброчесність
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

За порушення академічної доброчесності педагогічних та наукових працівників зможуть притягати до академічної відповідальності, у тому числі, у вигляді позбавлення нагород, відзнак, почесних звань, наданих закладом освіти, науковою установою; звільнення з посади; відмови у присудженні наукового ступеня, позбавлення кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії.

А для закладів освіти та наукових установ, які допускатимуть бездіяльність щодо розбудови системи внутрішнього забезпечення академічної доброчесності передбачили санкції, у тому числі, у виді анулювання (зупинення) ліцензії на провадження освітньої діяльності.

Про готовність відповідного законопроекту «Про академічну доброчесність» розповіла член Комітету Верховної Ради з питань освіти від «Слуги народу» Юлія Гришина. Робота, за її словами, тривала більше двох років, і до неї долучилися спікер Руслан Стефанчук та професор Наталія Кузнєцова.

«В п’ятницю Кабінет Міністрів зробив черговий крок для розвитку академічної доброчесності в Україні - тепер особа, яка має науковий ступінь, може добровільно відмовитися від відповідного наукового ступеня, подавши до МОН заяву в довільній формі, засвідчену нотаріально.

Ми також не відстаємо і працюємо над комплексним законопроектом, який нарешті врегулює це питання. Вже понад 2 роки величезна група експертів працює над документом і ось час настав. Але перед тим хочу подякувати кожному, хто був долучений.

Руслан Стефанчук. Без вашої команди ми точно ніколи не впоралися б. Дякую, що Ви з нами від самого початку і не зупиняєтесь на цьому важкому шляху. Дякую Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, Андрію Бутенко, Івану Назарову і ще Серігю Квіту за те, що вже двічі надсилали нашому Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Ваші напрацювання. Жодного дня за цей час не було, коли б ви не генерували якісь ідеї для законопроекту. До речі, саме в стінах Києво-Могилянської академії ми провели першу презентацію тексту законопроекту.

Я безмежно вдячна Національній академії правових наук України та професору Наталії Кузнєцовій, НАЗК, Олександру Новікову, Сергію Деркачу, Миколі Стефанчуку….», - зазначила Юлія Гришина (список невичерпний).

Отже, автори пропонують розрізняти терміни:

  • академічна фабрикація - це вигадування результатів академічної діяльності або інших даних чи фактів, що використовуються в академічній діяльності;
  • академічна фальсифікація - свідома зміна чи модифікація вже наявних результатів академічної діяльності або інших даних, що стосуються академічної діяльності;
  • академічний плагіат - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення (частково або повністю) опублікованих академічних творів інших авторів без зазначення авторства;

Крім того, окреме визначення надано термінам (хоча ці терміни складаються з цілих речень):

  • «бездіяльність закладу освіти, наукової установи щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення академічної доброчесності»
  • «надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності»
  • «невжиття заходів реагування на виявлені порушення академічної доброчесності»
  • «недобросовісне використання результатів власної академічної діяльності»

Крім того, автори визначають окремо як терміни «підкуп в академічній діяльності» і «присвоєння авторства результатів академічної діяльності».

Зазначено, що педагогічні, науково-педагогічні, наукові працівники також зобов’язані контролювати дотримання іншими суб’єктами академічної діяльності.

Так, якщо педагогічному, науково-педагогічному, науковому працівникові стало відомо про порушення академічної доброчесності іншим суб’єктом академічної діяльності, він (вона) зобов’язаний(на) вжити заходів щодо припинення такого порушення та/або письмово поінформувати про таке порушення компетентний орган або повноважну посадову особу відповідно до процедур, встановлених закладом освіти, науковою установою.

Заклади освіти, наукові установи зобов’язані сформувати внутрішню систему забезпечення академічної доброчесності, що включатиме власні політику, механізми популяризації академічної доброчесності і т. д.

Бездіяльність закладу освіти, наукової установи щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення академічної доброчесності та/або невжиття уповноваженими органами управління чи посадовими особами закладу освіти, наукової установи передбачених цим та іншими законами заходів при виявлені порушень академічної доброчесності, є порушенням академічної доброчесності з боку закладу освіти, наукової установи і має наслідки.

Зовнішнє оцінювання системи забезпечення академічної доброчесності

Зовнішнє оцінювання системи забезпечення академічної доброчесності передбачає оцінювання внутрішньої системи забезпечення академічної доброчесності закладів освіти під час акредитації освітніх програм, інституційного аудиту, інституційної акредитації.

Інформація про забезпечення академічної доброчесності включається до звіту керівника закладу освіти, наукової установи, що подається його засновникові.

Види порушень академічної доброчесності

Основними порушеннями академічної доброчесності є:

1) академічний плагіат;

2) недобросовісне використання результатів власної академічної діяльності;

3) академічна фабрикація;

4) академічна фальсифікація;

5) присвоєння авторства результатів академічної діяльності;

6) створення або посередництво у створенні академічного твору на замовлення;

7) порушення вимог щодо виконання навчальних/конкурсних завдань;

8) порушення вимог щодо оцінювання;

9) протиправний вплив в академічній діяльності;

10) підкуп в академічній діяльності;

11) надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності;

12) бездіяльність щодо розбудови внутрішньої системи забезпечення академічної доброчесності та\або невжиття заходів реагування на виявлені порушення академічної доброчесності.

Додаткові види порушень академічної доброчесності можуть визначатися спеціальними законами у сфері освіти і науки, а також закладами освіти (науковими установами).

Форми порушення вимог щодо виконання навчальних/конкурсних завдань

Формами порушення вимог щодо виконання навчальних/конкурсних завдань є:

1) списування;

2) використання непередбачених допоміжних матеріалів та/або технічних засобів;

3) отримання недозволеної допомоги;

4) виконання завдання іншою особою;

5) інші форми, визначені законодавством, закладом освіти (науковою установою), або правилами проведення відповідного конкурсу.

Академічна відповідальність педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників

За порушення академічної доброчесності педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники закладів освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

1) попередження;

2) позбавлення права на участь у органах управління закладу освіти, наукової установи строком до одного року;

3) позбавлення права брати участь у конкурсах щодо отримання стипендій, грантів, участі в академічній мобільності за підтримки закладу освіти, наукової установи, де працює особа, на строк до одного року;

4) позбавлення наукового керівника (наукового консультанта) права участі у науковому керівництві (консультуванні) та атестації здобувачів вищої освіти (здобувачів ступеня доктора наук) на строк від одного року до двох років;

5) позбавлення права бути керівником та/або відповідальним виконавцем наукових досліджень та/або наукових проектів закладу вищої освіти, наукової установи, де працює особа, на строк від одного до трьох років;

6) позбавлення нагород, відзнак, почесних звань, наданих закладом освіти, науковою установою;

7) позбавлення права брати участь у редакційних колегіях заснованих закладом освіти, науковою установою, науковим видавництвом строком від одного до двох років;

8) звільнення з посади педагогічного, науково-педагогічного, наукового працівника у порядку, встановленому законом;

9) відмова у присудженні наукового ступеня доктора наук;

10) відмова у присвоєнні вченого або педагогічного звання;

11) позбавлення кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії.

За порушення академічної доброчесності у виді недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, порушення вимог щодо оцінювання, надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності що вчинено вперше, педагогічний, науково-педагогічний, науковий працівник може бути притягнутий до академічної відповідальності, встановленої пунктами 1–7 частини першої цієї статті.

За порушення академічної доброчесності у виді академічного плагіату, академічної фабрикації, академічної фальсифікації, присвоєння авторства результатів академічної діяльності, створення або посередництва у створенні академічного твору на замовлення, протиправного впливу в академічній діяльності, підкупу в академічній діяльності, або у виді вчиненого повторно недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, порушення вимог щодо оцінювання, надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності, педагогічний, науково-педагогічний, науковий працівник може бути притягнутий до академічної відповідальності, встановленої пунктами 2–8, 10 частини першої цієї статті.

Відмова у присудженні наукового ступеня доктора наук застосовується у разі встановлення присвоєння авторства в академічної діяльності, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, виявлення академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації у академічних творах, що подаються до захисту.

Рішення про відмову у присудженні наукового ступеня доктора наук, про відмову у присвоєнні вченого або педагогічного звання ухвалює суб’єкт присудження (присвоєння) відповідно до Законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та внутрішніх положень закладу вищої освіти, наукової установи.

Позбавлення присудженого наукового (освітньо-наукового) ступеня застосовується в наслідок встановлення факту порушення академічної доброчесності у виді присвоєння авторства в академічної діяльності, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації в академічних творах, що подавались до захисту. 

Педагогічний, науково-педагогічний, науковий працівник, який був притягнутий до академічної відповідальності, крім академічної відповідальності, передбаченої пунктом першим частини першої цієї статті:

1) не має права отримувати будь-які види заохочення (премії, інші заохочувальні виплати, нагороди тощо) протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення;

2) не може залучатися до процедур зовнішнього забезпечення якості освіти, заходів державного нагляду (контролю) у сфері освіти, журі конкурсів у сфері освіти і науки.

3) протягом двох років не може залучатися до рецензування академічних творів та проєктів, проведення конкурсів у сфері науки і техніки.

Академічна відповідальність здобувачів освіти, наукового ступеня

Основними видами академічної відповідальності здобувачів освіти, наукового ступеня є:

1) попередження;

2) повторне виконання завдання та/або проходження оцінювання (включаючи підсумкове оцінювання або атестацію);

3) повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми;

4) позбавлення академічної стипендії на строк до одного навчального року;

5) позбавлення права брати участь у конкурсах щодо отримання стипендій, грантів, академічній мобільності за підтримки закладу освіти, наукової установи, де проходить навчання здобувач, на строк до одного року;

6) позбавлення пільг з оплати в навчанні та/або інших пільг, наданих закладом освіти, науковою установою;

7) відрахування із закладу освіти, наукової установи;

8) відмова у присудженні освітньої та/або професійної кваліфікації, наукового ступеня.

За порушення академічної доброчесності у виді академічного плагіату, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічної фабрикації, академічної фальсифікації, порушення вимог щодо виконання навчальних/конкурсних завдань, надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності що вчинено вперше, здобувачі освіти, наукового ступеня можуть бути притягнуті до академічної відповідальності, встановленої пунктами 1–6 частини першої цієї статті, якщо інше не встановлене цим Законом.

За порушення академічної доброчесності у виді присвоєння авторства результатів академічної діяльності, створення або посередництва у створенні академічного твору на замовлення, протиправного впливу в академічній діяльності, підкупу в академічній діяльності, або у виді вчиненого повторно академічного плагіату, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічної фабрикації, академічної фальсифікації, порушення вимог щодо виконання навчальних/конкурсних завдань, надання недостовірної інформації про результати академічної діяльності здобувачі освіти, наукового ступеня можуть бути притягнуті до академічної відповідальності, встановленої пунктами 2–7 частини першої цієї статті.

Академічна відповідальність, передбачена пунктом 7 частини першої цієї статті, не застосовується до здобувачів загальної середньої освіти.

Відмова у присудженні освітньої кваліфікації, наукового ступеня застосовується у разі встановлення недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, присвоєння авторства в академічної діяльності,  виявлення академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації у академічних творах, що подаються до захисту.

Рішення про відмову у присудженні освітньої кваліфікації, наукового ступеня ухвалює екзаменаційна комісія закладу вищої освіти, наукової установи, спеціалізована вчена рада (разова спеціалізована вчена рада) відповідно до Законів України «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та внутрішніх положень закладу вищої освіти, наукової установи.

Позбавлення кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії

Рішення про присудження особі ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, магістра та присвоєння відповідної кваліфікації у разі виявлення фактів порушення особою академічної доброчесності, передбачених частиною 5 статті 19 цього Закону, скасовується суб’єктом прийняття відповідного рішення або його правонаступником у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позбавлення особи присудженого ступеня доктора філософії здійснюється шляхом скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради про присудження ступеня доктора філософії закладом вищої освіти (науковою установою), разова спеціалізована вчена рада якого присудила відповідний ступінь, його правонаступником, або Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти незалежно від строку, що минув після присудження разовою спеціалізованою вченою радою ступеня доктора філософії у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та в наслідок встановлення факту порушення академічної доброчесності, передбаченого частиною 5 статті 18 цього Закону.

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти розглядає питання і приймає рішення щодо скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради про присудження ступеня доктора філософії на підставі скарги/повідомлення у випадку, якщо:

1) заклад вищої освіти, наукова установа залишив без розгляду скаргу/повідомлення особи щодо наявності у дисертації та/або наукових публікаціях, у яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів порушення академічної доброчесності, передбачених частиною 5 статті 18 цього Закону або залишив рішення разової спеціалізованої вченої ради чинним;

2) надійшла скарга/повідомлення щодо наявності у дисертації та/або наукових публікаціях, у яких висвітлені наукові результати дисертації, фактів порушення академічної доброчесності, передбачених частиною 5 статті 18 цього Закону, захист якої відбувся у разовій спеціалізованій вченій раді закладу вищої освіти (наукової установи), ліквідованого на час подання скарги/повідомлення.

Позбавлення особи присудженого ступеня доктора (кандидата) наук здійснюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки на підставі розгляду звернення закладу вищої освіти (наукової установи), у спеціалізованій вченій раді якого проводився захист докторської (кандидатської) дисертації, або Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Заклад вищої освіти (наукова установа) або Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти разом із зверненням надають копію прийнятого рішення щодо виявлення в дисертації (науковій доповіді) та/або наукових публікаціях, в яких висвітлено її основні наукові результати присвоєння авторства в академічної діяльності, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації з результатами проведеного аналізу доказів, які підтверджують відповідний факт порушення академічної доброчесності.

Заклад освіти (наукова установа), у спеціалізованій вченій раді якого проводився захист докторської (кандидатської) дисертації, розглядає звернення (скарги, повідомлення) щодо наявності фактів присвоєння авторства в академічної діяльності, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації у дисертації (наукових публікаціях, зарахованих за її темою) на здобуття ступеня доктора (кандидата) наук незалежно від строку, що минув після її захисту.

Позбавлення присвоєного особі педагогічного звання, кваліфікаційної категорії здійснюється атестаційною колегією Міністерства освіти і науки України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позбавлення присвоєного особі вченого звання здійснюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за результатами розгляду подання вченої (науково-технічної) ради закладу вищої освіти (наукової установи), яка присвоїла відповідне вчене звання, або його правонаступника, або за зверненням громадян.

Підставою для позбавлення кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії є порушення академічної доброчесності при її присвоєнні (присудженні, підтвердженні), у тому числі встановлення присвоєння авторства в академічної діяльності, недобросовісного використання результатів власної академічної діяльності, академічного плагіату, академічної фальсифікації, академічної фабрикації в академічному творі, який поданий особою для її присвоєння (присудження, підтвердження). Підставою для позбавлення особи вченого звання також є рішення про позбавлення цієї особи наукового та/або освітнього ступеня та/або вченого звання доцента, старшого дослідника (у разі позбавлення вченого звання професора), що є необхідними для присвоєння відповідного вченого звання. Підставою для позбавлення особи освітнього або наукового ступеня також є рішення про позбавлення цієї особи необхідного для його присудження раніше присудженого освітнього/або наукового ступеня.

Позбавлення кваліфікації, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії здійснюється незалежно від строку, що минув після присвоєння (присудження, підтвердження) відповідної кваліфікації, звання, кваліфікаційної категорії.

Особа, яку було позбавлено кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії, втрачає права, пов’язані з наявністю у неї відповідної кваліфікації, ступеня, звання, кваліфікаційної категорії з дня прийняття рішення про їх позбавлення, у тому числі право обіймати посади, що потребують наявності відповідних кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії.

Особа, яка була позбавлена кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії після набрання чинності цим Законом, не має права обіймати посади педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, а також посади, визначені пунктом 1, підпунктом «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (крім виборних посад), протягом п’яти років з дня прийняття рішення про її позбавлення кваліфікації, ступеня, звання, кваліфікаційної категорії. Обмеження можуть бути достроково скасовані щодо особи, якій після застосування академічної відповідальності повторно присуджено відповідну кваліфікацію, ступінь, звання, кваліфікаційну категорію.

Науковий керівник, науковий консультант, офіційні опоненти, члени спеціалізованої вченої ради (разової спеціалізованої вченої ради), які надали позитивні відгуки про наукові досягнення особи, що була позбавлена наукового ступеня, позбавляються права бути науковими керівниками, науковими консультантами, офіційними опонентами, членами спеціалізованої вченої ради (разової спеціалізованої вченої ради) на строк від одного до двох років з дня прийняття рішення про позбавлення відповідної особи наукового ступеня.

Рішення про присудження (присвоєння) особі інших освітніх кваліфікацій у разі виявлення фактів порушення особою академічної доброчесності скасовується суб’єктом прийняття цього рішення або його правонаступником у встановленому ним порядку, відповідно до законодавства.

Відомості про позбавлення особи кваліфікації, наукового ступеня, педагогічного, вченого звання, кваліфікаційної категорії, а також застосування обмежень, передбачених частиною дев’ятою цієї статті, вносяться до Реєстру осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності.

Інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності

Інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності застосовуються до закладу освіти, наукової установи у разі встановлення фактів бездіяльності закладу освіти, наукової установи щодо розбудови системи внутрішнього забезпечення академічної доброчесності та\або невжиття заходів реагування на виявленні порушення академічної доброчесності, надання недостовірної інформації щодо власної академічної діяльності та академічної діяльності педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.

Встановлення фактів бездіяльності закладу освіти, наукової установи щодо розбудови системи внутрішнього забезпечення академічної доброчесності та\або невжиття заходів реагування на виявленні порушення, надання недостовірної інформації щодо власної академічної діяльності та академічної діяльності педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників є підставою для прийняття, відповідно до законодавства, рішення:

1) про відмову в акредитації освітньої програми, скасування рішення про акредитацію освітньої програми, про відмову в інституційної акредитації, інституційному аудиті, державної атестації;

2) про анулювання (зупинення) ліцензії на провадження освітньої діяльності;

3) про вжиття інших заходів, передбачених Законом України «Про освіту» та/або спеціальними законами у сфері освіти і науки;

4) про притягнення до дисциплінарної відповідальності керівника закладу освіти, наукової установи.

Втім надалі питання анулювання ліцензії на освітню діяльність не деталізується.

Реєстр осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності

Реєстр осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності, є складовою Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Перелік та обсяг відомостей, що містить Реєстр осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності, та порядок його ведення встановлюється центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки за погодженням із Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти.

До Реєстру осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності вносяться відомості:

1) щодо осіб, притягнутих до академічної відповідальності, перелік яких надається частиною дев’ятою статті 20 цього Закону:

- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) особи обмеженої щодо академічної діяльності;

- місце роботи, посада особи на час притягнення до академічної відповідальності;

- вид порушення академічної доброчесності;

- вид відповідальності застосованої до особи;

- строк та вид обмеження щодо академічної діяльності;

- суб’єкт, яким застосовано захід академічної відповідальності;

- документ, яким застосовано захід академічної відповідальності;

2) щодо осіб, до яких застосовано інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності, передбачені частинами третьою-шостою статті 21 цього Закону вносяться відомості:

- назва, юридична адреса, код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців особи, до якої застосовано інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності;

- підстава інституційних заходів реагування на порушення академічної доброчесності, вид порушення;

- строк та вид обмеження внаслідок застосування інституційних заходів реагування на порушення академічної доброчесності;

- суб’єкт яким застосовано інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності;

- документ яким застосовано інституційні заходи реагування на порушення академічної доброчесності.

Суб’єкт, який ухвалює рішення про притягнення до академічної відповідальності або про застосування інституційних заходів реагування на порушення академічної доброчесності, протягом трьох робочих днів з дня ухвалення такого рішення вносить відомості про фізичних осіб або юридичних осіб, щодо яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності, до Реєстру осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності.

Відомості з Реєстру осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Відомості про фізичних та юридичних осіб вилучаються з Реєстру осіб, стосовно яких застосовуються обмеження щодо академічної діяльності, після спливу строку дії відповідних обмежень.

Прикінцеві та перехідні положення передбачають зокрема те, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом, особа, якій присвоєно (присуджено, підтверджено) кваліфікацію, науковий ступінь, педагогічне, вчене звання, кваліфікаційну категорію до дня набрання чинності цим Законом, має право добровільно відмовитися від відповідної кваліфікації, ступеня, звання, кваліфікаційної категорії.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олена Кунець
    Олена Кунець
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Юлія Бойченко
    Юлія Бойченко
    суддя Запорізького окружного адміністративного суду