Чернівецький апеляційний суд залишив без змін вирок Заставнівського районного суду Чернівецької області, згідно з яким 66-річний чоловік був засуджений за сукупністю злочинів до 10 років позбавлення волі.
Суд встановив, що у вересні 2024 року обвинувачений, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, прийшов на подвір’я потерпілих з каністрою запальної суміші та сірниками. Коли жінки його побачили, зачинилися в оселі. Висловлюючи погрози вбивством і знаючи, що вони перебувають всередині, облив рідиною вхідні двері й фасад будинку та підпалив.
Виходячи з подвір’я, він продовжував погрожувати, казав, що, якщо вони не згоріли, то згорять вночі повністю. Лише після того, як чоловік покинув територію домогосподарства, одна з жінок вибігла з дому та почала самотужки гасити полум’я водою, яка була у відрах в будинку. Таким чином, обвинувачений не завершив злочин із причин, що не залежали від його волі.
У суді першої інстанції та під час апеляційного розгляду справи обвинувачений визнавав вину в умисному пошкодженні майна шляхом підпалу (ч. 2 ст. 194 КК України), але заперечував вчинення закінченого замаху на умисне вбивство двох осіб (ч. 2 ст. 15, п.п. 1, 5 ч. 2 ст. 115 КК України).
В апеляційній скарзі він просив скасувати вирок у цій частині, наполягаючи на тому, що не мав наміру позбавляти життя жінок, а лише хотів їх налякати. Проте колегія суддів відхилила ці доводи як необґрунтовані.
Вина обвинуваченого у замаху на вбивство була підтверджена сукупністю доказів, зокрема, й показами потерпілих, що повністю збігалися з відеозаписом камер спостереження, розміщених на подвір’ї домогосподарства.
Суд встановив, що обвинувачений та потерпіла прожили разом 24 років, а після розлучення жінка мешкала в будинку своєї літньої матері. Між ними тривали неприязні відносини, конфлікти, ініціатором яких був саме обвинувачений. Раніше він вже неодноразово вчиняв домашнє насильство, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, а менше ніж за місяць до підпалу був засуджений за нанесення тілесних ушкоджень жінці, за що отримав покарання у вигляді штрафу.
Ухвалюючи рішення у даній справі, суд також врахував поведінку обвинуваченого і після підпалу – чоловік не намагався загасити пожежу чи допомогти потерпілим, хоча знав, що мати жінки не зможе самостійно вибратися з дому, оскільки має обмежену рухливість. Навпаки, почувши крики зсередини, підливав залишки рідини.
На переконання колегії суддів, обвинувачений вчинив усі дії, які вважав достатніми для позбавлення життя потерпілих. І лише обставини, незалежні від його волі, перешкодили завершенню злочину.
Його твердження про відсутність умислу суд оцінив критично – як обраний спосіб захисту.
Відтак апеляційний суд відмовив обвинуваченому в задоволенні його апеляційної скарги та залишив вирок суду І інстанції без змін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.