Як мобілізованим під час воєнного стану обирають спеціальність для служби: роз’яснення

13:53, 6 грудня 2022
Чи можна змінити військово-облікову спеціальність і частину.
Як мобілізованим під час воєнного стану обирають спеціальність для служби: роз’яснення
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Мобілізованим до лав Збройних сил України обирають військовий фах, опираючись на їх вік, досвід та вміння. Деякі цивільні спеціальності споріднені із військовими, тому частина новобранців продовжує займатися улюбленою справою. Про це розповів в інтерв'ю hromadske начальник Дарницького територіального центру комплектування полковник Руслан Тригуб.

Однак є також багато професій, які не споріднені з військовою спеціальністю, тож певний відсоток людей іде не за професією і їх відправляють навчатися на стрільця. Це найпоширеніша спеціальність у бойовій частині.

«Бо всіх насамперед навчають на стрільця. Зброя солдата – автомат, він мусить володіти цією зброєю та вміти стріляти з неї. А потім, уже під час служби, перенавчається на інші спеціальності», – наголосив полковник.

Водночас, якщо мобілізований не служив і має цивільну професію, то його бажання враховується: чи він хоче стати танкістом, артилеристом, чи ще кимось.

«Якщо він не знає чи вагається, куди піти, але має цивільну спеціальність, яка споріднена з військовою, то ми це теж беремо до уваги. Наприклад, людина вже 20 років працює механіком на СТО: це добре, тому що в ЗСУ дуже багато автомобілів і вони ламаються частіше в польових умовах. Тому ця людина може піти тим самим механіком у ремонтний батальйон. Або ж людина працює кухарем в ресторані – тоді ми відправляємо її кухарем у військову частину», – пояснив Тригуб.

«Навіщо навчати людину кухарству, якщо є хтось, хто може продовжувати своє улюблене заняття і готувати їжу для побратимів? Тому, звісно, після вивчення особистих даних військовозобов'язаних ми вирішуємо, куди саме їх направляти», – зазначив начальник ТЦК.

Чи можна змінити військово-облікову спеціальність і частину

Військово-облікову спеціальність можна обрати та здобути у вищому навчальному закладі та під час перебування в запасі або службі у військовому резерві. Перекваліфікація відбувається, якщо є потреба у фахівцях інших дефіцитних спеціальностей.

Загалом чіткого й загального для всіх алгоритму дій немає, усе залежить від конкретної ситуації. За словами представника одного із ТЦК, офіційно людина не може обирати спеціальність, і те, чим вона займатиметься, залежить від її навичок, військових потреб і рішення командира.

«Найбільше значення має те, що написано у військовому квитку. А далі – за рішенням командира у військовій частині, куди людину скерують. Єдине, коли відділу потрібен фахівець певної спеціальності, а його немає, можуть відправити на курси, щоб здобути новий фах і відповідно ВОС. Якщо людина без військово-облікової спеціальності не має військового квитка, її відправляють у навчальні центри, де вчать того, що на той момент найбільше потрібно. Голова командування, наприклад, каже, що треба відправити на навчання спецназ, і всіх за списком відправляють. Але якщо під час навчання стає зрозуміло, що людина не впорається із завданнями з конкретної спеціальності, їй її не присвоюють», – пояснив він.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Андрій Калараш
    Андрій Калараш
    суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
  • Дмитро Мальцев
    Дмитро Мальцев
    заступник голови Шевченківського районного суду міста Києва
  • Любов Хилько
    Любов Хилько
    голова Кіровоградського окружного адміністративного суду