Ринок землі: пояснення законодавчих змін

18:54, 7 июня 2020
Назвали десять важливих змін, які варто знати українцям.
Ринок землі: пояснення законодавчих змін
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

31 березня 2020 року Верховна Рада ухвалила Закон України № 552-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення". Цей закон набирає чинності 1 липня 2021 року, передає прес-служба Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів).

Нові правила поступово знімають обмеження земельного мораторію.

Десять важливих змін, які варто знати громадянам:

1. Набути право власності на землю сільгосппризначення крім держави і територіальних громад зможуть громадянами України. З 01.01.2024 р така можливість з’явиться і у юридичних осіб, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава чи територіальні громади.

2. Юридичним особам, на відміну від громадян, заборонятиметься купівля-продаж або іншим способом відчуження на їхню користь земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв).

3. Банки також зможуть стати власниками землі, тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Однак, банки повинні відчужити такі земельні ділянки на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

4. Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частку у статутному капіталі, акції, паї або брати участь у якості члена юридичної особи, яка є власниками земель сільськогосподарського призначення, а також безпосередньо земельну ділянку сільськогосподарського призначення. Існує виключення з таких обмежень - схвалення рішення щодо набуття права власності на референдумі.

5. Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина або юрособи не може перевищувати 10 000 гектарів. Це обмеження діятиме до 1 січня 2024 року. Порушення обмеження загальної площі є підставою для визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним, а також її конфіскації.

6. Набути право власності можна лише через безготівкову сплату ціни земельної ділянки. Набувач повинен в разі укладання відплатного договору підтвердити джерело походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається право власності.

7. Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної  власності забороняється.

8. Внесені зміни чітко визначають умови та перелік осіб, які мають право викупу земельних ділянок державної і комунальної власності, а саме: громадяни, яким належить земельна ділянка державної та комунальної власності, призначена для ведення селянського (фермерського) господарства, на праві постійного користування або праві довічного успадкованого володіння;  орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо цих земельних ділянок до 2010 року.

9. Проте, існують обмеження, які забороняється змінювати навіть шляхом проведення референдуму. Це заборона набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення окремим категоріям:

- юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, - на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю);

- юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;

- особами, які належать або належали до терористичних організацій;

- юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є іноземні держави;

- юридичними особами, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника (контролера);

- юридичними особами, бенефіціарні власники (контролери) яких зареєстровані в офшорних зонах, віднесених до переліку офшорних зон Кабінетом Міністрів України;

- фізичними та юридичними особами, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції" у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок, а також пов’язаними з ними особами;

- юридичними особами, створеним за законодавством України, що перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, включених Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

10. Важливо знати, що послаблення земельного мораторію не стосується земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та місті Севастополя. Заборона на їх відчуження залишається, крім передачі їх у спадщину. Усі угоди, що були укладені під час дії заборони на купівлю-продаж, визнаються недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що до КСУ надійшло подання про визнання неконституційним закону про ринок землі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду