Внесення змін до Закону про аграрні розписки: Раду закликають відхилити законопроект

18:40, 24 ноября 2020
Нотаріальна палата звернулася з відповідним листом до голови Верховної Ради.
Внесення змін до Закону про аграрні розписки: Раду закликають відхилити законопроект

Нотаріальна палата України закликає Верховну Раду відхилити або ґрунтовно доопрацювати законопроєкт № 2805-д «Про внесення змін до Закону України «Про аграрні розписки» та деяких інших законодавчих актів України щодо функціонування та обігу аграрних розписок», який створює передумови для рейдерських схем та примушує нотаріусів легалізувати їх. Про це повідомляє офіційний сайт НПУ.

«У результаті правової експертизи законопроєкту НПУ зробила, зокрема, наступні висновки.

Законопроєкт безпідставно відносить аграрну розписку до цінних паперів. Не враховано особливості правової конструкції аграрної розписки як правочину, що містить у собі заставу майна для забезпечення виконання взятих за аграрною розпискою зобов’язань.

Запропонований механізм видачі та обігу аграрних розписок як цінних паперів виключно в електронній формі – складніший та менш захищений. Аграрії зіштовхнуться з низкою труднощів як під час оформлення та реєстрації аграрних розписок, так і під час укладення правочинів. Окрему гостру проблематику містить використання для створення електронних документів ЕЦП, що загрожує посиленням кіберзлочинності.

Згідно із законопроєктом аграрні розписки не підлягатимуть нотаріальному посвідченню, а облік аграрних розписок як об’єктів цивільних прав здійснюватиметься лише в Реєстрі аграрних розписок. Виключення процедури нотаріального посвідчення, що включає цілу низку перевірок, зробить можливим видачу аграрних розписок щодо майна, яке не має жодного відношення до боржника. Окрім того, боржники та кредитори наділяються правом самостійно складати аграрну розписку та визначати її істотні умови – це зробить аграрну записку незахищеним та недостовірним інструментом.

У разі скасування нотаріального посвідчення аграрних розписок скасовується й будь-який облік аграрних розписок на паперових носіях. Відповідно, виникнення технічних проблем у роботі Реєстру аграрних розписок призведе до повної або часткової неможливості відновлення інформації та стягнення кредиторами належних їм коштів або майна за зобов’язаннями. З огляду на розміри руху коштів у масштабах держави, такі ризики мають ознаки загрози національній безпеці.

Враховуючи ситуацію з аграрним рейдерством, законопроєкт дозволить зловмисникам дуже швидко, прикриваючись аграрною розпискою, забирати врожаї в аграріїв. Визнання такої аграрної розписки недійсною стане проблемним, потребуватиме залучення фахівців по боротьбі з кіберзлочинністю, займе тривалий час та не матиме через це жодного ефекту.

Оскільки для аграрної розписки законопроєктом передбачається виключно електронна форма, і оригінал не може бути подано нотаріусу для вчинення нотаріальної дії, виключається вчинення виконавчого напису на виписці із Реєстру аграрних розписок (не є оригіналом електронного документа). Така виписка не матиме юридичної сили, що призведе до труднощів в отриманні кредитних коштів від іноземних банків.

Прийняття законопроєкту спричинить стрімке зростання кількості судових спорів щодо аграрних розписок.

Детальніше – в листі НПУ Голові Верховної Ради України», — сказано у повідомленні. 

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що НПУ просила Раду не приймати зміни щодо переоформлення даних про осіб та майно.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Реформа прокуратуры: какой должна быть зарплата прокурора и какие проблемы остались нерешенными
Реформа прокуратуры: какой должна быть зарплата прокурора и какие проблемы остались нерешенными
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Сергій Глазько
    Сергій Глазько
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Роман Ігнатов
    Роман Ігнатов
    суддя Київського апеляційного суду
загрузка...