Воєнні злочини: Раді рекомендують прийняти законопроект щодо змін до Кримінального кодексу

20:42, 16 декабря 2020
Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендує Верховній Раді прийняти у другому читанні і в цілому законопроект щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права.
Воєнні злочини: Раді рекомендують прийняти законопроект щодо змін до Кримінального кодексу
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Члени Комітету з питань правоохоронної діяльності розглянули проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права» №2689 на засіданні 16 грудня, передає офіційний сайт парламенту.

Верховна Рада прийняла законопроект за основу 17 вересня.

Законопроект спрямований на забезпечення повноти імплементації положень міжнародного кримінального і гуманітарного права щодо кримінально-правового переслідування за міжнародні злочини (геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини), а також забезпечення виконання міжнародних зобов'язань щодо запобігання юридичній та фактичній безкарності за вчинення таких злочинів.

Проектом пропонується: доповнити ст. 8 Кримінального кодексу України новою ч. 2, якою запровадити принцип універсальної юрисдикції щодо агресії, геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів; передбачити особливості кримінальної відповідальності військових командирів, інших осіб, що фактично діють як військові командири, та інших начальників за відповідні міжнародні злочини (нова ст. 311 КК); внести зміни до ст. ст. 44 («Правові підстави та порядок звільнення від кримінальної відповідальності»), 49 («Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності»), 68 («Призначення покарання за незакінчений злочин та за злочин, вчинений у співучасті»), 69 («Призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом»), 74 («Звільнення від покарання та його відбування»), 80 («Звільнення від відбування покарання у зв’язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку») КК задля встановлення норм про особливості кримінальної відповідальності за агресію, геноцид, злочини проти людяності та воєнні злочини; виключити із КК ст. ст. 432 («Мародерство»), 433 («Насильство над населенням у районі воєнних дій»), 435 («Незаконне використання символіки Червоного Хреста, Червоного Півмісяця, Червоного Кристала та зловживання нею»); передбачити особливості кримінальної відповідальності за злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку (Розділ ХХ Особливої частини КК у редакції проекту); викласти у новій редакції окремі положення Кримінального процесуального кодексу України, зокрема, ч. 2 ст. 216, ч. 2 ст. 2971, п. 20-1 Розділу XI «Перехідні положення», а також ч. 2 ст. 4 Закону України «Про застосування амністії в Україні».

Голова підкомітету Олександр Бакумов доповідаючи про законопроект, повідомив, що до другого читання надійшла 121 поправка, з яких 36 пропонується врахувати, в тому числі, частково або редакційно, 85 пропонується відхилити.

Олександр Бакумов зазначив, що більшість поправок була направлена на зміну універсальної юрисдикції. Однак, за його словами, під час доопрацювання універсальна юрисдикція щодо міжнародних злочинів була залишена у проекті за умов, що підозрювана особа має перебувати на території України і вона не може бути видана, передана іноземній державі чи міжнародній установі для притягнення до кримінальної відповідальності.

Олександр Бакумов також повідомив, що законопроектом пропонується відстрочка набуття відповідними змінами чинності до внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших норм законодавства.

Доповідач також зазначив, що запровадження універсальної юрисдикції є принципом, який розповсюдженим у світі (147 держав із 193 визнаних застосовують такий тип відповідальності щодо злочинів міжнародного характеру).

Олександр Бакумов також звернувся до членів Комітету з проханням підтримати ряд поправок, запропонованих підкомітетом, для врахування у тексті законопроекту.

За результатами розгляду члени Комітету підтримали пропозицію підкомітету рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект у другому читанні і в цілому.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект про воєнні злочини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Володимир Погребняк
    Володимир Погребняк
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
  • Наталія Богацька
    Наталія Богацька
    голова Південно-західного апеляційного господарського суду
  • Тетяна Кудрявцева
    Тетяна Кудрявцева
    суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська