Судді вищих спеціалізованих судів звернулися до Президента Зеленського, документ

13:06, 19 июня 2020
Судді ліквідованих внаслідок судової реформи 2016 року вищих спецсудів звернулися до Президента Володимира Зеленського, ВРП та Комітету з питань правової політики.
Судді вищих спеціалізованих судів звернулися до Президента Зеленського, документ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Судді ліквідованих внаслідок судової реформи 2016 року вищих спецсудів: Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого господарського суду України та Вищого адміністративного суду України на спільних зборах ухвалили рішення звернутися до Президента Володимира Зеленського, Вищої ради правосуддя та Комітету з питань правової політики.

Зокрема, у зверненні до Президента Зеленського зазначається таке:

«Змушені констатувати, що спроби розв’язати проблему позбавлення нас права здійснювати професійну діяльність на рівні найвищих державних інституцій, не тільки не зрушили питання з місця, а й продемонстрували зневагу до авторитету суддів та замасковане нівелюванням основних гарантій незалежності судової влади.

Впродовж останнього року ми не одержали жодної сутнісної відповіді на наші неодноразові звернення ні від Вас, ні від Верховної Ради України, ні від Вищої ради правосуддя.

Так 6 червня 2019 року у спільному зверненні суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України ми просили Вас приділити увагу ситуації, що склалася внаслідок судової реформи навколо Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів.

Пройшов рік, але жодної відповіді ми не отримали.

10 липня 2019 року у спільному зверненні суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України ми просили Вас включити представників наших судів до складу Комісії з питань правової реформи та внести законопроект про внесення змін до чинного законодавства про судоустрій і статус суддів.

У листі від 29 серпня 2019 року керівника Офісу Президента А. Богдана було повідомлено, що викладені у зверненні пропозиції будуть передані до Комісії з питань правової реформи після того, як вона розпочне свою роботу.

Відповіді від Президента України ми не отримали.

На  виконання  рішення  XVII   позачергового З’їзду суддів України 11 листопада 2019 року Рада суддів України направила копію рішення з’їзду Голові Верховної Ради України та Президенту України з пропозицією розглянути питання щодо законодавчого врегулювання статусу суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України, Вищого господарського суду України та внесення відповідних змін до Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

У  листі  Офісу  Президента  від   13   грудня   2019   року  за   підписом  А. Смирнова Раду суддів було повідомлено про те, що рішення з’їзду передано для опрацювання членам робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади та здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи.

5 грудня 2019 року судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України направили заступнику керівника Офісу Президента України, голові робочої групи з питань розвитку законодавства про організацію судової влади та здійснення правосуддя Комісії з питань правової реформи Смирнову А. О. спільне звернення, у якому підіймалося питання необхідності обговорення пропозицій щодо врегулювання правового статусу суддів вищих спеціалізованих (касаційних) судів на засіданні Комісії за участі представників таких судів.

Утім, ні відповіді на таке звернення, ні запрошення на засідання Комісії з питань правової реформи ми до цього часу не отримали.

20 січня 2020 року із проханням внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до Вас звернулися Збори суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, направивши відповідні законодавчі пропозиції та рішення зборів.

Відповідь до цього часу не надана, хоча відповідно до ч. 8 ст. 128 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» таке звернення має бути розглянуте та надана відповідь по суті протягом п’ятнадцяти днів.

20 лютого 2020 року у зв’язку із ухваленням Конституційним Судом України рішення від 18 лютого 2020 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України до Вас звернулися Збори суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Збори суддів Вищого адміністративного суду України та Збори Вищого господарського суду України. Разом із зверненнями, у яких повторно підіймалося питання внесення на розгляд Верховної Ради України проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і  статус суддів», направлялися відповідні законодавчі пропозиції та рішення зборів.

У листі Офісу Президента від 30 березня 2020 року за підписом  Смирнова А. нас було повідомлено про те, що законодавчі пропозиції, які дозволять привести положення законодавства України у відповідність із рішенням Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року, напрацьовуються.

Жодної відповіді Президента по суті питання на жодне із звернень зборів суддів вищих спеціалізованих судів ми до цього часу не отримали.

Разом із тим, як стало відомо із засобів масової інформації, а також інформації, яка розміщена на офіційному сайті Вищої ради правосуддя, Офісом Президента напрацьовано, а Вищою Радою правосуддя погоджено 26 травня 2020 року (висновок № 1551/0/15-20) законопроект, яким пропонується внести зміни до Закону України  «Про  судоустрій  і  статус  суддів»  від  2  червня 2016 року № 1402-VIII зі змінами, Закону України «Про Вищу раду правосуддя» від 21 грудня 2016 року № 1798-VIII (зі змінами) та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» від 16 жовтня 2019 року № 193-ІХ та привести окремі положення законодавчих актів у відповідність до рішень Конституційного Суду України від 18 лютого 2020 року № 2-р/2020 та від 11 березня 2020 року № 4-р/202.

Як зазначає Венеційська  комісія  у  своєму  висновку  від  9 грудня  2019 року № 969/2019 CDL (2019) 027, «судова система України протягом останніх років була об’єктом численних реформ, про що свідчить багато висновків Венеціанської комісії та доповіді, підготовлені Радою Європи. Принцип стабільності та послідовності законів як основного елемента верховенства права вимагає стабільності в судовій системі. У своїй останній думці щодо Румунії Венеціанська комісія заявила що: «Венеціанська комісія нагадує, що згідно з Контрольним Списком Верховенства Права чіткість, передбачуваність, послідовність та узгодженість законодавчої бази, а також стабільність законодавства є надзвичайно важливими для будь-якого правового порядку, заснованого на принципах верховенство права. Існує чіткий зв’язок між стабільністю судової системи та її незалежністю. Довіра до судової влади може зростати лише в рамках стабільної системи. Хоча судові реформи в Україні вважаються необхідними для підвищення довіри громадськості до органів судової системи, стійка інституційна нестабільність, коли реформи слідують за змінами політичної влади, також може бути шкідливою для довіри суспільства до судової влади як незалежної та неупередженої інституції.

Принцип стабільності та узгодженості законів має важливе значення для передбачуваності законів для окремих осіб, включаючи суддів та інших осіб, які працюють в уражених інституціях. Часті зміни правил, що стосуються судових установ та призначення, можуть призвести до різних тлумачень, включаючи навіть твердження про недобросовісні наміри цих змін» [п. 13-14].

Змушені з прикрістю констатувати, що згадуваний вище законопроект, як і свого часу законопроект № 1008, не передбачає вирішення питання правового статусу суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України.

З огляду на позицію Венеційської комісії у питанні узгодженості законів, триваюча третій рік правова невизначеність дає підстави припустити, що проблема 49 суддів касаційних судів, що ліквідуються у неконституційний спосіб, є проблемою саме цих суддів і в жодному разі не держави Україна, та шукати правового захисту у Європейському суді з прав людини.

Колективи суддів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Вищого адміністративного суду України та Вищого господарського суду України вкотре просять Вас звернути увагу на те, що в основних принципах незалежності судових органів, схвалених резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї ООН від 29 листопада та від 13 грудня 1985 року, зазначено, що судді, яких призначають на посаду чи обирають, мають гарантований термін повноважень до обов’язкового виходу на пенсію чи завершення строку повноважень, якщо це встановлено; суддів може бути тимчасово усунуто від посади або звільнено з посади тільки з причин їх нездатності виконувати свої обов’язки чи через поведінку, невідповідну посаді, на якій вони перебувають (пункти 12, 18).

У своєму рішенні від 11 березня 2020 року № 4-р/2020 Конституційний Суд України зазначав, що Європейська Комісія «За демократію через право» (Венеційська комісія) у своїх висновках висловила позиції стосовно того, що під час прийняття нової конституції її перехідні положення не повинні використовуватися як спосіб припинення повноважень осіб, обраних чи призначених за раніше чинною конституцією; звільнення всіх суддів, крім виключних випадків, таких як порушення конституційної тяглості, не відповідає європейським стандартам та принципу верховенства права; замінити всіх суддів неможливо без шкоди для безперервності відправлення правосуддя [пункт 111 Висновку щодо Закону CLXII 2011 року про правовий статус та винагороду суддів та Закону CLXI 2011 року про організацію та адміністрування судів Угорщини від 16-17 березня 2012 року, пункт 37 Висновку щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя від 23-24 жовтня 2015 року].

Незмінність суддів та безпека їх перебування на посаді, за висновком Конституційного Суду України, є найважливішим елементом незалежності суддів.

Бездіяльність з боку найвищих державних інституцій у питанні законодавчого врегулювання правого статусу суддів вищих спеціалізованих (касаційних) судів, фактичне ігнорування з грудня 2017 року існування проблеми є свідченням усунення основних гарантій незалежності судової влади, що відповідно до п. 13 висновку № 18 (2015) Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) «Позиція судової влади та її відносини з іншими гілками державної влади в умовах сучасної демократії» є неприйнятними.

У своїх попередніх зверненнях ми звертали увагу й на позицію Венеційської комісії у питанні оптимізації судової системи України.

Систему, за  якої  існувало чотири рівні судочинства,  в рамках чого «касаційний перегляд» здійснювали вищі спеціалізовані суди, а Верховний Суд було допущено до справ «лише винятково», Венеційська комісія  кваліфікувала як «зайве  обтяжливу» і таку, за якої вищі спеціалізовані суди «виконують ту роль, що стандартно належить Верховному Судові». Тому Комісія висловила думку про те, «чи не доречніше було б об’єднати два рівні (вищі спеціалізовані суди й Верховний Суд) шляхом їх злиття в один». За такої моделі «ту роль, що її виконують вищі спеціалізовані суди, могли б виконувати спеціалізовані підрозділи (або палати) Верховного Суду» [CDL- AD(2010)003, 16 березня 2010 року, параграфи 20-21].

За наступним висновком Венеційської комісії, «допоки Верховному Судові не буде повернуто його загальну компетенцію як касаційного суду, він все ще не відновить свою роль; стосунки між Верховним Судом і вищими спеціалізованими судами і досі викликають певне занепокоєння <...>» [CDL- AD(2011)033, 18 жовтня 2011 року, параграф 33].

У Висновку щодо проекту змін до Конституції України в частині правосуддя від 23-24  жовтня 2015 року № 803/2015 CDL-PI(2015)016 Венеційська комісія наголошувала на необхідності уніфікувати систему судів загальної юрисдикції й трансформувати вищі   спеціалізовані суди в підрозділи Верховного Суду України за (ймовірним) винятком Вищого адміністративного суду України, що сприяло б забезпеченню єдності судової практики, однаковому застосуванню закону, уникненню конфліктів між судами та зменшенню рівня бюрократії. Також це могло би призвести до скорочення тривалості судового розгляду, яка повинна бути розумною відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п. 19 висновку). У разі, якщо скасування спеціалізованих судів не є прийнятним для української влади, Венеційська комісія вважала за можливе підтримати другий варіант, запропонований для пункту 4 («Відповідно до закону можуть діяти вищі спеціалізовані суди»). Це дозволить у подальшому реалізувати злиття Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів простим шляхом прийняття відповідного закону (п. 20 висновку).

В остаточному висновку щодо запропонованих конституційних змін Венеційська комісія схвалила нові приписи статті 125 Конституції, завдяки чому було враховано наполегливі й довготривалі рекомендації Комісії щодо усунення недоліків цієї статті в редакції від 28 червня 1996 року - шляхом відновлення ролі Верховного Суду України як повноцінної касаційної інстанції [CDL-AD(2015)027, 26 жовтня 2015 року, параграф 11].

Отже, за змістом наведених висновків Венеційська комісія вбачала перехід з чотириланкової системи судоустрою до триланкової шляхом об’єднання Верховного Суду України та вищих спеціалізованих судів.

Конституційний Суд України, рекомендуючи Верховній Раді України невідкладно привести положення законодавства у відповідність до прийнятого 18 лютого 2020 року рішення у справі за конституційним поданням Верховного Суду України, фактично запропонував порядок його виконання через механізм законодавчого врегулювання. При цьому, застосувавши кваліфіковане мовчання й залишивши без відповіді питання про конституційність положень пунктів 7 та 14 у частині, що стосувалася вищих спеціалізованих судів та їх суддів, Конституційний Суд фактично залишив («делегував») його вирішення законодавцю у процесі виконання рішення.

Зважаючи на викладене та ураховуючи, що ігнорування впродовж майже трьох років правової невизначеності 49 суддів, які були у конституційний спосіб обрані Верховною Радою України на свої посади безстроково, є не тільки зневагою до авторитету суддів, а й замаскованим нівелюванням основних гарантій незалежності судової влади, просимо Вас у проекті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування» урахувати пропозиції щодо врегулювання правового статусу суддів вищих спеціалізованих (касаційних судів), що розроблені з огляду на зміст законопроекту Офісу Президента, та внести такий законопроект до Верховної Ради України».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Ответственности за нарушение правил военного учета не избежать – эфир на Право ТВ
Главное о суде