Примусове годування осіб під вартою та засуджених: думки стосовно проекту Мін'юсту розійшлися

07:00, 10 сентября 2021
Думки стосовно користі від такої ідеї для прав ув’язнених розійшлися.
Примусове годування осіб під вартою та засуджених: думки стосовно проекту Мін'юсту розійшлися
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

9 вересня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроекти 4323 та 4324 щодо застосування до засуджених та осіб, які тримаються під вартою, заходів примусового годування.
При цьому автори посилаються на рішення Європейського суду з прав людини від 21 червня 1999 року у справі «Невмержицький проти України».

Як зазначила заступниця міністра юстиції Олена Висоцька, «сьогодні існують випадки, коли засуджені або особи, узяті під варту, з різних причин свідомо відмовляються від прийняття їжі. Такий вид протесту завдає колосальної шкоди здоров’ю зазначених осіб, а також є смертельно небезпечним. Водночас застосування примусового годування без обґрунтованої необхідності, тобто за відсутності медичних показань, є неприпустимим.

У зв'язку із необхідністю врегулювання процедури розгляду судами питання застосування заходів примусового годування пропонується доповнити Кримінальний процесуальний кодекс новою статтею 206-1. Відповідно до нової законодавчої норми, до підозрюваного або обвинуваченого, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, і який заявив про відмову від прийняття їжі, може бути застосоване примусове годування лише на підставі ухвали слідчого судді, суду. Застосування примусового годування без ухвали слідчого судді суду забороняється.

Клопотання про примусове годування підозрюваного або обвинуваченого, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, та матеріали, якими воно обґрунтовується, подаються прокурором на підставі відомостей від установи попереднього ув’язнення, закладу охорони здоров’я до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого утримується особа, та повинно містити короткий виклад обставин, які передували відмові від їжі та голодуванню.

До клопотання обов’язково додається висновок лікаря про те, що підозрюваному, обвинуваченому, який заявив про відмову від прийняття їжі, загрожує значне погіршення стану здоров’я та існує очевидна загроза його життю, що підтверджується відповідними медичними документами, які містять результати лабораторних, інструментальних та інших необхідних досліджень.

Клопотання про примусове годування підозрюваного, обвинуваченого розглядається слідчим суддею, судом невідкладно, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту його надходження до суду.

Проектом також пропонується визначити, що під час виконання вироків суд, визначений ч. 2 ст. 539 КПК України, має право вирішувати питання про застосування до засуджених примусового годування. Відповідне клопотання (подання) подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання.

Однак експерт з питань в’язничої реформи Вадим Човган із думкою заступниці не згоден.

«Верховна Рада продовжує наступ на права людей в тюрмах.

Сьогодні прийнято за основу проект закону Мін'юсту (4323), яким хочуть дозволити примусове годування в'язнів. Колись Україна вже експериментувала з такими штуками.

Засудженого Невмержицького, який оголосив голодний протест, вирішили примусово годувати. Його прикували наручниками до батареї в присутності охоронців і службового собаки. Поки його тримали охоронці, лікарі вставили роторозширювач і засунули трубку для годування. Європейський суд встановив, що це було катування.

Всесвітня медична асоціація вказує, що примусове годування психічно дієздатних ніколи не може вважатися етичним. Навіть якщо голодуючому загрожує смерть від голоду. Таке годування слід вважати нелюдським та принижуючим поводженням (WMA Declaration of Malta on Hunger Strikers, п. 23).

Так, Європейський суд каже, що примусове годування – це не завжди катування. Проте це ж не означає, що Україна має з радістю узаконювати такі речі. Влада робить це під приводом турботи про в'язнів, але насправді має іншу мету.

Це інструмент стримування протестів в'язнів проти неналежних умов тримання та інших порушень прав людини. Це затикання рота у прямому сенсі цього слова. Хто буде продовжувати голодування, якщо йому пригрозять засунути шланга в горлянку? Чи ще в якесь місце? Сподіваюсь, автори законопротекту не планують впроваджувати такі "передові" практики, як ректальне примусове годування...», - зауважив він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый