ВС опублікував щотижневий огляд рішень

19:36, 15 сентября 2021
Огляд рішень включає справи за період із 6 до 10 вересня 2021 року.
ВС опублікував щотижневий огляд рішень

6 вересня 2021 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду переглянув рішення судів попередніх інстанцій у справі, у якій позивач оскаржив запис у додатку до  постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України». А саме просив у розділі «Одеська область» запис «м. Одеса – 1794 рік» замінити на  «м. Одеса – 1415 рік». Про це повідомляє пресслужба Верховного Суду.

Суди першої та апеляційної інстанцій закрили провадження у справі з огляду на відсутність юридичного спору, на який би розповсюджувалася юрисдикція судів, оскільки питання визнання історичних дат не належить до компетенції суду.

Верховний Суд не погодився з такою позицією, скасував рішення судів попередніх інстанцій і направив справу до суду першої інстанції для продовження її розгляду.

Колегія суддів вказала, що суди першої та апеляційної інстанцій, перевіряючи оскаржуване рішення на відповідність критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України, не взяли до уваги, що оскаржуване рішення належить до нормативно-правових актів (містить правові приписи нормативного характеру, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово), що впливає на визначення порядку розгляду адміністративної справи. Отже, суди не розглянули справу відповідно до приписів ст. 264 КАС України, яка визначає особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів.

(Постанова КАС ВС від 6 вересня 2021 року у справі № 826/8295/18)

7 вересня Велика Палата ВС розглянула заяву про перегляд рішень національних судів на підставі рішення Європейського суду з прав людини у справі «Карташов проти України» від 17 грудня 2020 року (заява № 66362/11).

Заявник стверджував, що постановлений щодо нього вирок частково ґрунтувався на показаннях потерпілих, які не були допитані судом. ЄСПЛ установив порушення п. 1 та підпункту «d» п. 3 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вказавши, що національні суди не забезпечили достатньо гарантій для загального справедливого судового розгляду, оскільки склад суду першої інстанції повністю змінився і новий склад не зміг особисто допитати свідків та потерпілих у справі, а лише посилався на протоколи судових засідань із показаннями, які вони надали під час попереднього судового розгляду.

З урахуванням цього Велика Палата ВС частково задовольнила заяву та направила справу на новий апеляційний розгляд.

(Постанова ВП ВС від 7 вересня 2021 року у справі № 1-421/10, провадження № 13-35зво21)

8 вересня Касаційний господарський суд у складі ВС розглянув справу за позовом керівника Львівської місцевої прокуратури № 2 в інтересах держави в особі Львівської міської ради до ТОВ «Яворівбуд-інвест», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – ТОВ «Аверс», про витребування земельної ділянки та скасування запису про державну реєстрацію права власності.

КГС ВС погодився з висновками судів попередніх інстанцій про незаконність вибуття земельної ділянки площею 0,577 га з власності територіальної громади м. Львова та залишив без змін оскаржувані судові рішення про повернення спірної земельної ділянки з приватної в комунальну власність.

(Постанова КГС ВС від 8 вересня 2021 року у справі № 914/1578/19)

Також «Судово-юридична газета» писала, що судді Верховного Суду обговорили питання ефективних способів вирішення банківських спорів.

Додамо, що ми повідомляли, що загрожує водієві електросамокату за наїзд на людину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Пленум Верховного Суда обсуждает конституционность Этического совета по проверке ВСП, ОНЛАЙН
Пленум Верховного Суда обсуждает конституционность Этического совета по проверке ВСП, ОНЛАЙН
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Ірина Гончарова
  Ірина Гончарова
  суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
 • Олексій Симоненко
  Олексій Симоненко
  заступник Генерального прокурора України
 • Армен Бегунц
  Армен Бегунц
  суддя Другого апеляційного адміністративного суду
загрузка...