Омбудсмен обеспокоена беспределом военных комиссаров во время мобилизации

11:48, 20 августа 2015
В последнее время в средствах массовой информации, социальных сетях, а также в жалобах к Уполномоченному Верховной Рады Украины по правам человека сообщается о случаях вручения повесток призывникам и военнообязанным на улицах городов или в общественном транспорте с грубым нарушением норм законодательства.
Омбудсмен обеспокоена беспределом военных комиссаров во время мобилизации
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

В последнее время в средствах массовой информации, социальных сетях, а также в жалобах к Уполномоченному Верховной Рады Украины по правам человека сообщается о случаях вручения повесток призывникам и военнообязанным на улицах городов или в общественном транспорте с грубым нарушением норм законодательства. Об этом сообщает пресс-служба Омбудсмена.

Более того, есть случаи задержания лиц людьми в военной форме, проведения обысков домов, принудительная доставка в военный комиссариат, где людей содержат фактически под стражей. При этом к людям применяется моральное давление и запугивание административной и уголовной ответственностью.

Примером таких запугиваний являются письма, рассылаемые военкоматами, с угрозами не только привлечь к уголовной ответственности, но и внести данные лица в реестр лиц, уклоняющихся от воинской обязанности, существование которого не предусмотрено законодательством.

 

Понимая наличие проблемы относительно уклонения отдельных граждан от призыва на военную службу, хочу напомнить, что согласно статье 19 Конституции Украины органы государственной власти, их должностные лица обязаны действовать только на основании, в пределах полномочий и способом, которые предусмотрены Конституцией и законами Украины.

Границы и способ действий военных комиссаров во время проведения мобилизации определены Законами Украины «О воинской обязанности и военной службе» и «О мобилизационной подготовке и мобилизации» и Положением о подготовке и проведении призыва граждан Украины на срочную военную службу и принятие призывников на военную службу по контракту, утвержденным постановлением КМУ от 21.03.2002 г. № 352.

Учитывая указанное, руководствуясь статьей 101 Конституции Украины, статьями 17, 22 Закона Украины «Об Уполномоченном Верховной Рады Украины по правам человека», статьей 11 Закона Украины «О демократическом гражданском контроле над Военной организацией и правоохранительными органами государства», призываю всех военных комиссаров, работников военкоматов и сотрудников милиции, которые привлекаются к проведению мероприятий по мобилизации, осуществлять мобилизацию со строгим соблюдением норм законодательства.

 

Справка

ПАМЯТКА
для военнообязанных (укр.)

Частина десята статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» вимагає, щоб громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних сил України чи проходять службу у військовому резерві, прибували за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття чи вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних.

Відповідно до статті 22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов’язані:

- з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час (частина перша);

- під час мобілізації з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів) (частина третя);

-  призов  громадян  на  військову  службу  (крім  тих,  що проходять  службу  у  військовому резерві) під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами  воєнного часу, здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати (частина п’ята).

Відповідно до Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою КМУ від 21.03.2002 р. № 352, повістка має бути належним чином оформлена.

У повістці повинно бути вказано прізвище, ім’я та по батькові особи військовозобов’язаного, його адреса. Військова спеціальність повинна співпадати зі спеціальністю записаною у військовому квитку. Крім того, в повістці повинні бути вказані дата, час, адреса місця прибуття та перелік документів, які особа має мати при собі. Повістка повинна бути скріплена печаткою та підписана військовим комісаром.

Корінець повістки з підписом військовозобов’язаного повинен зберігатись у військкоматі.

Повістка вручається особисто в руки військовозобов’язаного. Він повинен особисто розписатися в корінці повістки. Підпис третіх осіб (родичів, сусідів, представників ЖЕКів та ін.) не вважається дійсним.

Якщо у військовозобов’язаного виникнуть питання щодо достовірності підпису в корінці повістки, то справу необхідно вирішувати в судовому порядку.

Повістки надіслані поштою, залишені в поштовій скриньці, під дверима, або передачі через членів сім’ї чи третіх осіб, не можуть вважатися належним оповіщенням. Оповіщення по телефону також не є належним.

Окремо слід звертати увагу на те, що офіційні документи, які засвідчують особу, та на підставі, яких можуть вручатися повістки, це паспорт та водійські права. Службове (робоче) посвідчення – можливе у разі отримання повістки на робочому місці. Студентський квиток, пенсійне посвідчення чи інший документ у цій ситуації не підходять, і тому вручення повістки на підставі цих документів може визнатись незаконним.

Якщо військовозобов’язаний не отримав повістку під особистий підпис, то не має підстав вважати, що він належним чином був оповіщений.

За цих умов для притягнення його до кримінальної відповідальності за статтею 336 Кримінального кодексу України підстави відсутні.

У разі порушення процедури видачі повістки, або вручення заповненої неналежним чином повістки необхідно звертатися до суду. 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України