Оплата лікарняних під час карантину: основні особливості

12:31, 3 августа 2020
На період карантину перелік страхових випадків, за якими надається допомога, розширено.
Оплата лікарняних під час карантину: основні особливості
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Підставою для виплати лікарняних є виданий і оформлений у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи. Держпраці у Дніпропетровській області надала роз’яснення стосовно оплати листка непрацездатності під час карантину.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону України від 23.09.1999 № 1105 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) на період тимчасової непрацездатності. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню та сплачує (сплачувала) і/або за яку сплачується чи сплачувався в установленому законом порядку єдиний внесок.

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу працівника:  чим більший стаж -  тим більший відсоток виплати.

Страховий стаж визначається у відсотках, а саме: до 3 –х років – 50%; від 3 до 5 років – 60%; від 5 до 8 років – 70%; понад 8 років – 100% та застосовується до середньоденної заробітної плати.

На час протиепідемічних заходів Фонд соціального страхування України продовжує фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності за загальними страховими випадками, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання чи травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, у тому числі у разі діагностування COVID-19; необхідності в догляді за хворою дитиною; необхідності в догляді за хворим членом сім’ї. Однак на період карантину перелік страхових випадків, за якими надаються допомоги, розширено. Фінансування здійснюється за лікарняними листками, виданими з двох додаткових підстав:
•    у зв’язку з відстороненням від роботи для осіб, робота яких пов’язана з обслуговуванням населення, якщо ці особи були в контакті з інфекційними хворими або є бактеріоносіями, та у разі неможливості здійснення тимчасового переведення цих осіб за їх згодою на іншу роботу, не пов’язану з ризиком поширення інфекційних хвороб. Розмір допомоги залежить від страхового стажу та виплачується за рахунок ФССУ з першого дня і за весь час відсутності на роботі з цієї причини;
•    працівникам на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також і на самоізоляції під контролем у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій будуть виплачувати допомогу по тимчасовій непрацездатності за рахунок ФССУ, починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до повного одужання, у розмірі 50% середньої заробітної плати (доходу), незалежно від страхового стажу.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про звільнення за власним бажанням: чи може роботодавець в односторонньому порядку змінити строки попередження.

Також ми повідомляли про невиплату належних працівникові коштів при звільненні.

Додамо, чи можна замінити відпустку грошовою компенсацією.

А ще ми писали про особливості подання повідомлення про прийняття на роботу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Святослав Пограничний
    Святослав Пограничний
    шеф-редактор Судово-юридичної газети, глава Першої правової медіагрупи
  • Марина Оздоба
    Марина Оздоба
    суддя Святошинського районного суду міста Києва