Які особливості правового врегулювання професійних профспілок

11:28, 5 апреля 2021
Що являє собою профспілка та які особливості її правового регулювання.
Які особливості правового врегулювання професійних профспілок
Джерело фото: Education Republic
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Згідно із законодавством, громадяни мають можливість на основі вільного волевиявлення без будь-якого дозволу створювати професійні спілки, вступати до них та виходити з них на умовах і в порядку, визначеному їх статутами, брати участь у роботі профспілок. Про це повідомляє Міністерство юстиції України на сторінці у Facebook.

Майже кожному громадянину України бодай раз у житті доводиться укладати трудовий договір, розраховуючи на вчасне отримання належного розміру заробітної плати та те, що умови праці відповідатимуть встановленим нормативам робочого часу та відпочинку.

Проте, ніхто не застрахований від свавілля окремих роботодавців, керівників підприємств, організацій. Разом із тим, чим більше працівників об’єднуються для захисту своїх порушених прав, тим ефективніше вони можуть захистити свої права та домогтись виконання роботодавцем законних вимог трудового колективу.

Що ж являє собою профспілка та які особливості її правового регулювання?

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», профспілка – добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).

Дія цього Закону поширюється на діяльність профспілок, їх організацій, об’єднань профспілок, профспілкових органів і на профспілкових представників у межах їх повноважень, на роботодавців, їх об'єднання, а також на державні органи та органи місцевого самоврядування.

Особливості застосування цього Закону у Збройних Силах України (для військовослужбовців), Національній поліції, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України встановлюються відповідними законами.

Законодавство про профспілки, відповідно до статті 4 Закону про профспілки, складається з Конституції України, Закону України «Про об’єднання громадян», Закону про профспілки, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Однак, звертаємо увагу засновників профспілок, що Закон України «Про об’єднання громадян», втратив чинність на підставі Закону України «Про громадські об’єднання» (далі – Закон про об’єднання), який не містить положень, які б визначали, що сфера його діяльності поширюється на правовідносини у сфері утворення, державної реєстрації змін до відомостей та припинення професійних спілок.

Статтею 1 Закону про об’єднання визначено, що громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Згідно зі статтею 2 Закону про об’єднання дія цього закону не поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення, зокрема, саморегулівних організацій, організацій, які здійснюють професійне самоврядування та непідприємницьких товариств (які не є громадськими об'єднаннями), утворених на підставі інших законів.

З огляду на викладене, профспілки не є громадськими організаціями у розумінні статті 1 Закону про об’єднання.

Тож, враховуючи, що документи, які подаються для державної реєстрації всеукраїнських професійних спілок, їх об’єднань, первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об’єднань, не повинні суперечити вимогам Конституції та законів України, установчі документи (статути (положення) профспілок не повинні містити посилання на Закон України «Про об’єднання громадян».

Крім того, «Судово-юридична газета» писала: розгляд трудових спорів у разі ліквідації державного підприємства: постанова КЦС ВС.

Раніше ми повідомляли, чи можна внести зміни у графік відпусток.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва