С начала полномасштабной войны рф против Украины количество людей, с которыми утрачена любая связь, ежедневно растет. К сожалению, судьба тысячи украинцев, как военных, так и гражданских, остается неизвестной. Поэтому важным остается для людей, которые потеряли связь близким человеком, является определение правового статуса такого лица.
О правовом статусе лиц, пропавших без вести при особых обстоятельствах, об их правах и гарантиях, а также о правах и гарантиях их родственников и членов семьи, разъяснили в Координационном центре по оказанию бесплатной правовой помощи.
14 квітня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2191-IX «Про внесення змін до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення правового регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Хто така особа, яка зникла безвісти за особливих обставин?
Відповідно до Закону України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти” особою, зниклою безвісті за особливих обставин вважається особа, яка зникла безвісти у зв’язку із:
Як надається статус особи зниклої безвісти за особливих обставин?
Близькі родичі зниклої безвісті особи подають заяву про розшук до відповідного територіального органу Національної поліції України.
Відомості про цей факт вносяться до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.
Саме з моменту внесення відомостей до Реєстру про факт зникнення, особа вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин.
Слід зазначити, що наразі досі не запрацював Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, однак 29 серпня 2022 року прийнято Положення про Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 535, яке визначає порядок ведення, наповнення, порядок доступу до інформації Реєстру і т.д.
Надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.
Хто, крім родичів, має право подати заяву про розшук особи?
Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, крім родичів, може бути подана:
Розшук відбувається із застосуванням усіх можливих законних методів та триває до встановлення місця перебування зниклої особи, місця поховання чи знаходження її останків.
Які права зберігаються за особою, яка вважається зниклою безвісти за особливих обставин?
Перш за все, слід зауважити, що за особою, яка вважається зниклою безвісти, зберігаються усі права громадянина України, гарантовані Конституцією та іншими законами України.
Тож, особа, яка вважається зниклою безвісті має право на:
Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.