В Украине хотят ввести акциз на сладкие газированные напитки: что предлагают в Комитете ВР

16:46, 26 апреля 2023
Глава Комитета Михаил Радуцкий отметил, что целесообразность введения налога не планируют обсуждать в дальнейшем, а готовы дискутировать над его механизмом.
В Украине хотят ввести акциз на сладкие газированные напитки: что предлагают в Комитете ВР
Изображение: freepik.com
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

В Верховной Раде Украины зарегистрировано два законопроекта: №9032-1 и №9033-1. Первый – вносит изменения в Налоговый кодекс. На минеральные и газированные воды с добавлением сахара и других подсластителей, ароматических веществ устанавливается ставка налога в размере 0,1 евро (4 грн) на один литр напитка. Второй определяет, что 50% вырученных средств направляются на реализацию программ профилактики и лечения заболеваний, которые возникают от регулярного употребления сладких газированных напитков. Еще 50% будут направлены на программу детского питания в школах, которую инициировала первая леди Елена Зеленская.

Как рассказывают в пресс-службе Аппарата Верховной Рады Украины, главная цель законопроектов – уменьшить количество украинцев, которые регулярно употребляют сладкие газированные напитки.

(На языке оригинала)

«Відповідно менше наших громадян захворіють на діабет чи захворювання кишково-шлункового тракту. А також спрямувати кошти від нового податку на лікування таких захворювань», - пояснюють у пресслужбі.

Американська торговельна палата, до складу якої входять виробники солодких газованих напоїв, ініціювала зустріч щодо запровадження акцизного податку. Були запрошені голова Комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький, податкової та митної політики, представники Міністерства охорони здоров’я, Мінфіну, Мінекономіки, Мінагрополітики.

Представники виробників солодких газованих напоїв відзначили, що через війну значно скоротилися обсяги виробництва. За їхніми словами, ринок безалкогольних напоїв за 2022 рік впав на 40%, а продукція подорожчала на 41%. Також вони застерігають від можливих корупційних ризиків, коли інспектор перевірятиме вміст цукру в напої, та стверджують, що запровадження подібних податків в інших країнах не призводить до зменшення кількості хворих. 

Михайло Радуцький зазначив, що введення акцизного податку на солодкі газовані напої – це узгоджена позиція команди Президента.

«Під час зустріч повідомив, що наш Комітет завжди був та залишається дискусійною платформою для всіх стейкхолдерів галузі. Ми активно обговорюємо законодавчі ініціативи із членами Американської торговельної палати та іншими бізнес-асоціаціями. Ми готові створити робочу групу, в межах якої обговорити деталі механізму запровадження акцизного податку на солодкі газовані податки. У той же час є певні принципові аспекти цього питання», — наголосив Голова Комітету з питань здоров‘я нації.

Перший, за його словами: неприпустимо виробникам напоїв продовжувати працювати в росії.

Михайло Радуцький наголошує, що деякі із виробників солодких газованих напоїв продовжують продавати продукцію в країні-агресорі та сплачувати податки, на які фінансується війна в Україні. Він додав, що під час війни компанія мала давно визначитися, чи вона на боці України та всього цивілізованого світу, чи ні.

Другий, зазначає Михайло Радуцький: є позитивні приклади впровадження такого акцизу.

За даними МОЗ, у 107 кранах світу введено обмеження чи податки на вживання доданого цукру. Є рекомендації ВООЗ щодо запровадження акцизу на солодкі газовані напої, є приклади країн, де такий податок зменшував кількість хворих на діабет та серцево-судинні захворювання, ожиріння. Наприклад, у Мексиці податок призвів до зменшення на 39% кількості дітей, які страждають від ожиріння. А у Великій Британії податок змусив виробників зменшити рівень цукру в солодкій газованій воді вдвічі, щоб не сплачувати додаткові кошти до бюджету.

«Тож ми не плануємо обговорювати надалі доцільність запровадження податку, а готові дискутувати над його механізмом», — повідомив він.

Третій: пропонується мінімальна ставка акцизу.

За попередніми розрахунками, за рахунок акцизного податку на солодкі газовані напої планується додатково залучити 6 млрд грн, які підуть на лікування захворювань та здорове харчування у школі.

«Ми пропонуємо встановити акцизний збір у розмірі 0,1 євро на літр такого напою. Наприклад, у Бельгії він складає 0,53 євро, у Польщі – 0,19 євро. Тобто, це мінімальний розмір акцизу. Це невеликі гроші, якщо брати за одну пляшку, але колосальна сума для бюджету НСЗУ та реформи здорового шкільного харчування», — зазначив Михайло Радуцький.

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Надія Гончар
    Надія Гончар
    суддя Черкаського апеляційного суду
  • Олександр Ковальчук
    Олександр Ковальчук
    суддя Вінницького апеляційного суду