Жозеп Боррель: «Хоча співпраця з адміністрацією Байдена є чудовою – хто знає, що станеться через два роки або навіть у листопаді»

16:11, 12 жовтня 2022
Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель: «Існує конкуренція між США та Китаєм. Це найважливіша «структуруюча сила». Навколо цієї конкуренції будується світ – подобається це чи ні».
Жозеп Боррель: «Хоча співпраця з адміністрацією Байдена є чудовою – хто знає, що станеться через два роки або навіть у листопаді»
Джерело фото: europarl.europa.eu
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Очільник європейської дипломатії, високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель на загальній зустрічі послів Євросоюзу 10 жовтня заявив, що «старого світу більше не існує» і Європі час позбавлятися від залежностей, зокрема і залежності від США. Текст його промови оприлюднено на сайті Єврокомісії.

«Наше процвітання базувалося на Китаї та Росії – енергетиці та ринку. Очевидно, що сьогодні ми маємо знайти нові шляхи отримання енергії з Європейського Союзу, наскільки це можливо, тому що ми не повинні змінювати одну залежність іншою. Найкраща енергія - це та, яку ви виробляєте вдома. Це призведе до сильної реструктуризації нашої економіки – це точно. Люди цього не усвідомлюють, але той факт, що Росія і Китай більше не є тими, ким [вони] були для нашого економічного розвитку, вимагатиме серйозної реструктуризації нашої економіки.

Доступ до Китаю стає дедалі складнішим. Коригування буде жорстким, і це створить політичні проблеми.

З іншого боку, ми делегували нашу безпеку Сполученим Штатам. Хоча співпраця з адміністрацією Байдена чудова, а трансатлантичні відносини ніколи не були такими хорошими, як сьогодні – [включаючи] нашу співпрацю зі Сполученими Штатами та моїм другом Тоні Блінкеном [держсекретарем США]: ми у фантастичних стосунках і багато співпрацюємо; хто знає, що буде через два роки чи навіть у листопаді? Що було б, якби замість Джо Байдена в Білому домі був Дональд Трамп або хтось на зразок нього? Якою була б відповідь Сполучених Штатів на війну в Україні? Якою була б наша відповідь в іншій ситуації?

Це деякі питання, які ми повинні поставити собі. І для мене відповідь однозначна: нам потрібно взяти на себе більше відповідальності. Ми повинні взяти на себе більшу частину відповідальності за забезпечення безпеки.

Ви - Сполучені Штати - дбаєте про нашу безпеку. Ви – Китай і Росія – заклали основу нашого процвітання. Це світ, якого вже немає», - зазначив він.

«Днями на Празькій [Європейській] раді президент [Франції Еммануель] Макрон дуже чітко сказав: ми не можемо замінити одну залежність іншою. Ми щасливі, що ми імпортуємо багато скрапленого природного газу (СПГ) зі Сполучених Штатів – до речі, за високою ціною – і замінюємо російський газ американським і норвезьким газом, або азербайджанським – ну, з Азербайджану це невелика кількість. Але що станеться завтра, якщо Сполучені Штати з новим президентом вирішать не бути такими дружніми з європейцями? Чому ні? Ви можете уявити ситуацію, в якій наша критична залежність від СПГ, що надходить із Сполучених Штатів, також може опинитись у кризі», - підкреслив Боррель.

Також, за його словами, глибока конкуренція між США та Китаєм не стала несподіванкою. «Але ескалація напруженості на Тайвані – так, це не було на порядку денному. Це було викликано індивідуальною подорожжю особистості, яка поставила Тайванську протоку на край – я б не сказав війни, але – багатьох військових ігор», - вважає дипломат.

«Існує конкуренція між США та Китаєм. Це найважливіша «структуруюча сила». Навколо цієї конкуренції будується світ – подобається це чи ні. Дві великі сили – велика, велика, велика, дуже велика – змагаються, і ця конкуренція перебудує світ. І це буде співіснувати з більш широким «демократії проти авторитарних держав», з великим розривом. Я б не наполягав на цьому, тому що з нашого боку є багато авторитарних режимів. Ми не можемо сказати «ми демократії», і ті, що йдуть за нами, також є демократіями - це неправда. Це неправда.

Так, йде боротьба між демократичними системами та авторитарними системами. Але авторитаризм, на жаль, сильно розвивається. Не тільки Китай, не тільки Росія. Є авторитарний напрямок. Іноді вони все ще носять костюм демократії, але вони вже не демократії. Є дехто, хто взагалі не є демократією – вони навіть не бажають виглядати демократією», - зазначив він.

«Це ідеальний шторм. По-перше, ціни ростуть. По-друге, реакція центральних банків на підвищення процентних ставок у Сполучених Штатах. Кожен має слідувати, бо інакше його валюта буде девальвована.

Всі біжать підвищувати процентні ставки. Це призведе до світової рецесії.

Світ, який слідує за ФРС [Федеральною резервною системою], світ, який реалізує ту саму монетарну політику – тому що немає іншого шляху, інакше капітал потече – нагадує мені те, що відбувалося в Європі до євро, коли всі повинні були дотримуватися монетарної політики, політики, продиктованої Німеччиною. Тому що якщо ви не робили те саме, капітал плив, і ви повинні були це зробити, навіть якщо це була неправильна політика з ваших внутрішніх причин. Те, що відбувалося серед нас до євро, сьогодні відбувається на світовій арені», - вважає Жозеп Боррель.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олена Кунець
    Олена Кунець
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Максим Бужанський
    Максим Бужанський
    член Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності
  • Юлія Бойченко
    Юлія Бойченко
    суддя Запорізького окружного адміністративного суду