Як відомо, народні депутати – члени Комітету Верховної Ради з питань правової політики розповідають про необхідність цифровізації правосуддя. Зокрема, за словами голови Комітету Дениса Маслова, пріоритетом на 2023 рік стане впровадження ЄСІТС (електронного правосуддя).
Втім, 13 січня Денис Маслов зареєстрував у Раді законопроект 8359 щодо забезпечення проведення судового засідання у разі неможливості його повного фіксування технічними засобами в умовах воєнного чи надзвичайного стану, яким пропонується повернути до судів рукописні протоколи судових засідань.
Разом з тим, виникає запитання, хто у судах буде писати ці протоколи від руки (а протокол може складатися не з одного десятка сторінок), адже при низькій заробітній платі та величезному дефіциті кадрів їх просто нікому буде складати.
Окрім того, якщо у планах депутатів – цифровізація та дистанційне правосуддя, то протоколи, написані від руки, які будуть підшиватися у паперові справи – це крок, який унеможливить оперативне переведення справ в електронний формат.
13 лютого відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань правової політики, на якому розглядався і даний законопроект. За словами члена Комітету Романа Бабія, половина часу засідання була присвячена обговоренню саме цього законопроекту.
«Півтори години з них обговорювали законопроект №8359 про забезпечення проведення судового засідання у разі неможливості його повного фіксування технічними засобами (наприклад, коли в суді відсутня електроенергія) — я один з його підписантів. В такому випадку законопроект дозволяє за розпорядженням суду чи головуючого фіксувати хід засідання в письмовому протоколі. Норма діятиме під час воєнного чи надзвичайного стану.
Суперечки викликала норма ст. 129 Конституції, яка передбачає, що судовий процес відбувається на засадах його повного фіксування технічними засобами. Є відповідне рішення Конституційного Суду, яке грунтується на тлумаченні цієї норми Конституції. Тому вирішили взяти паузу, дочекатися висновку ВРП з цього приводу та додатково обговорити проблемні питання», - зазначив Роман Бабій.
Слід зауважити, що 14 лютого Вища рада правосуддя мала надати свій висновок стосовно даного законопроекту, однак станом на даний час його ще не опубліковано.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.