Прикордонній службі розширять повноваження, - на розгляд Ради подали законопроект

18:00, 14 жовтня 2023
Депутати від «Слуги народу» пропонують змінити закон про прикордонний контроль та надати більше прав Прикордонній службі.
Прикордонній службі розширять повноваження, - на розгляд Ради подали законопроект
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У Верховній Раді зареєстровано два законопроекти щодо змін до законодавства про прикордонний контроль 10128 та 10129. Ініціаторами виступають народні депутати від фракції «Слуга народу», зокрема, Богдан Торохтій, Мар’яна Безугла, Микола Стефанчук, Олександр Федієнко та інші.

Зокрема, законопроектом 10128 пропонується змінити закон «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» в частині обов’язків органів Державної прикордонної служби щодо перевірки обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності при перетинанні транспортним засобом державного кордону.

Так, встановлюється, що у разі відсутності в особи або виявлення у неї в пункті пропуску через державний кордон недійсного договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності транспортний засіб через державний кордон України не пропускається.

Порядок відмови у пропуску через державний кордон України визначає Адміністрація Держприкордонслужби.

Контроль наявності договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності здійснюють уповноважені службові особи Державної прикордонної служби України візуально та/або шляхом використання єдиної електронної бази даних МТСБУ.

Нагадаємо, за чинною нормою, якщо водій транспортного засобу при в'їзді на територію України не може пред’явити документ, який підтверджує наявність чинного на території України договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, подальший рух транспортного засобу допускається лише після укладення відповідного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Також законопроектом до прав Прикордонної служби відносять:

  • ініціювати огляд і переогляд осіб, які перетинають державний кордон України, їх ручної поклажі та багажу, а також транспортних засобів, товарів і контейнерів, які переміщуються під митним забезпеченням, та оглядати їх спільно з представниками митного органу;
  • отримувати в установленому законодавством України порядку доступ до автоматизованих, інформаційних, пошукових, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних, довідкових систем, електронних інформаційних ресурсів (реєстрів, банків, баз даних), власником (адміністратором) яких є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації всіх форм власності, та на безоплатній основі одержувати інформацію, необхідну для виконання покладених на Державну прикордонну службу завдань.

У Законі «Про прикордонний контроль» вводиться нова стаття 10-1 «Прикордонний контроль транспортних засобів та вантажів».

Відповідно до неї прикордонний контроль транспортних засобів та вантажів здійснюється за процедурами контролю першої лінії, а за результатами аналізу та оцінки ризиків може проводитись також контроль другої лінії.

Процедура здійснення контролю першої лінії передбачає:

1) здійснення огляду транспортних засобів і вантажів без втручання в конструктивні особливості транспортних засобів, контейнерів і цілісність упакування із застосуванням технічних засобів прикордонного контролю та/або службових собак;

2) перевірку документів на транспортні засоби і вантажі;

3) перевірку транспортних засобів з метою виявлення викрадених.

Процедура здійснення контролю другої лінії транспортних засобів і вантажів передбачає:

1) додаткової перевірку документів на транспортні засоби та вантажі;

2) здійснення огляду транспортних засобів та вантажів із втручанням у конструктивні особливості транспортних засобів, контейнерів та цілісність упакування;

3) додаткову перевірку по відомчих, державних та міжнародних базах (банках) даних з наявним доступом;

4) перевірку ідентифікаційних номерів транспортних засобів, причепів та контейнерів;

5) аналіз інформації в єдиному державному інформаційному веб-порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та контейнерів, які переміщуються через державний кордон України;

6) використання наявних у пункті пропуску технічних засобів для огляду транспортних засобів та вантажів.

Здійснення процедури контролю другої лінії та її обсяг визначаються на підставі: результатів аналізу та оцінки ризиків під час виконання процедури контролю першої лінії; спрацювання приладів радіаційного контролю або службових собак; отримання інформування від підрозділів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність; виконання доручень уповноважених державних органів; виявлення під час контролю першої лінії речовин, матеріалів і предметів, що заборонені або обмежені для переміщення через державний кордон; виявлення змін у конструктивних особливостях транспортного засобу; інформації про викрадення транспортного засобу. Огляд вантажів під митним забезпеченням проводиться спільно з представником митного органу.

Також встановлюється, що державні органи, органи місцевого самоврядування, юридичні особи державної форми власності надають в установленому законом порядку безоплатно інформацію, необхідну для здійснення органами охорони державного кордону прикордонного контролю. Суб’єкти, яким адресовано відповідний запит, зобов’язані протягом доби, а в разі неможливості – не пізніше трьох діб з дня отримання запиту, надати відповідну інформацію або повідомити про причини, що перешкоджають її наданню.

Крім того, уповноваженим службовим особам Державної прикордонної служби надається право тимчасово затримувати відправлення поїзда на час, необхідний для завершення контрольних процедур, у разі виявлення в поїзді осіб, вантажів, товарів та інших предметів, які переміщуються з порушенням законодавства.

Інший законопроект 10129 передбачає зміни до Митного кодексу, зокрема визначено що особистий огляд як виняткова форма митного контролю може бути ініційований уповноваженою службовою особою Державної прикордонної служби України, якщо є достатні підстави.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Віталій Давній
    Віталій Давній
    суддя Чернівецького апеляційного суду