Учасники кримінального провадження та суд не мають права перебирати на себе обов’язки перекладача – ККС ВС

15:45, 16 вересня 2020
Суди попередніх інстанцій порушили право на захист засудженого, що полягало в незабезпеченні йому права на перекладача.
Учасники кримінального провадження та суд не мають права перебирати на себе обов’язки перекладача – ККС ВС
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду частково задовольнив касаційну скаргу захисника особи, засудженої до 5 років позбавлення волі за розбій. На думку скаржника, суди попередніх інстанцій, зокрема, порушили право на захист засудженого, що полягало в незабезпеченні йому права на перекладача. Про це інформує прес-слжбу Верховного Суду.

Касаційний суд дійшов такого висновку: доводи захисника про порушення права засудженого користуватися послугами перекладача з огляду на те, що він є громадянином Республіки Азербайджан і українською мовою не володіє, − обґрунтовані.

Так, у суді апеляційної інстанції захисник заявив клопотання про призначення перекладача, яке обвинувачений підтримав. Однак суд не розглянув це клопотання по суті та не ухвалив жодного процесуального рішення.

Відповідно до звукозапису судового засідання головуючий лише послався на те, що у разі, коли обвинувачений не зрозуміє обставин, які з’ясовуються в судовому засіданні українською мовою, то суд або прокурор здійснять переклад російською мовою.

При цьому можливість обвинуваченого одержувати допомогу перекладача в судовому засіданні є одним із принципів забезпечення права на справедливий суд, визначених у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно зі ст. 29 КПК України суд забезпечує учасникам кримінального провадження, які не володіють чи недостатньо володіють державною мовою, право давати показання, заявляти клопотання і подавати скарги, виступати в суді рідною або іншою мовою, якою вони володіють, користуючись у разі необхідності послугами перекладача. Таке право повинно бути забезпечено реально, а не формально.

Перекладач є учасником кримінального провадження, наділений передбаченими законом правами та обов’язками, несе кримінальну відповідальність за завідомо неправильний переклад або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов’язків перекладача, засвідчує підписом переклад судових рішень та інших процесуальних документів кримінального провадження (ст. 68 КПК України).

Відповідно до вимог закону учасники кримінального провадження та суд не мають права перебирати на себе обов’язки перекладача, користуватися його правами та нести відповідальність.

Отже, під час розгляду справи суд апеляційної інстанції допустив порушення вимог КПК України, яке є істотним, оскільки ставить під сумнів законність і обґрунтованість судового рішення. У зв’язку з цим ККС ВС скасував ухвалу апеляційного суду та призначив новий розгляд у цьому суді.

Детальніше з постановою ККС ВС у справі № 331/706/19 (провадження № 51-1993км20) можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/90714506.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що Одеський апеляційний суд повідомив, що у співробітника суду підтверджено COVID-19.

Зазначимо, що Лубенський міськрайонний суд Полтавської області відновив свою роботу після спалаху коронавірусу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
 • Роксолана Качур
  Роксолана Качур
  суддя Львівського окружного адміністративного суду
 • Костянтин Притула
  Костянтин Притула
  суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду
 • Вадим Андрухів
  Вадим Андрухів
  суддя Одеського окружного адміністративного суду
 • Олександр Сивокозов
  Олександр Сивокозов
  голова ради приватних виконавців Дніпропетровської області