Спадщину оформлюватимуть по-новому: що зміниться

11:53, 21 липня 2023
До статей 1221 та 1230 Цивільного кодексу України було внесено зміни.
Спадщину оформлюватимуть по-новому: що зміниться
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

З 22 травня 2023 року вступив у дію Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Ця ініціатива спрямована на забезпечення реставрації територій, що постраждали, і надання підтримки постраждалим громадянам. Про це повідомляє Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.

«Так, до ст. 1221 Цивільного кодексу України було внесено зміни щодо місця відкриття спадщини. Місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлений в охороні такого майна, або вимоги кредиторів.

На підставі отриманої першої заяви нотаріус заводить спадкову справу, яка підлягає державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Тобто, на сьогодні немає значення, де постійно проживав спадкодавець на день смерті, і спадкова справа може бути заведена в будь-якому населеному пункті підконтрольному уряду України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

У тому випадку, коли спадкоємець перебуває за межами України й не має можливості особисто звернутися до нотаріуса з метою заведення спадкової справи, він може звернутися до консульських установ України для оформлення відповідних заяв, на яких справжність його підпису має бути засвідчена нотаріально. У разі відсутності консульських установ у країні перебування спадкоємців, є можливість звернутися до нотаріуса країни перебування громадянина України для оформлення заяви про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів з наступним його оформленням відповідно до чинного законодавства України (апостілювання у разі необхідності, переклад), або надіслати відповідну заяву в простій письмовій формі з метою дотримання строків, необхідних для прийняття спадщини відмови від прийняття спадщини тощо. У цьому разі заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прийти до нотаріуса.

Також новелою є можливість спадкоємців звернутися до будь-якого нотаріуса незалежно від нотаріального округу для завершення спадкування, у випадках, якщо спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі до початку тимчасової окупації окремих територій України, введення воєнного стану. При особистому зверненні спадкоємців до нотаріуса на підконтрольній уряду України території та при з'ясуванні всіх необхідних відомостей для видачі свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом буде розв’язано питання щодо видачі такого свідоцтва або винесення постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії», – йдеться у повідомленні.

Законодавчі зміни, що стосуються права на відшкодування збитків, були внесені до ст. 1230 Цивільного кодексу України щодо права на відшкодування збитків, що належало спадкодавцеві відповідно до закону, яку він міг би отримати за життя. Зміни дозволяють спадкоємцям померлого власника нерухомого майна отримати компенсацію за пошкодження та знищення деяких категорій нерухомого майна у разі, якщо ці пошкодження та знищення стали наслідком бойових дій, терористичних актів або диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду