Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій на своєму засіданні одноголосно підтримав фінальну редакцію законопроєкту «Про професійну освіту» №13107-д та рекомендував винести його на розгляд парламенту вже наступного тижня.
Як повідомив голова Комітету Сергій Бабак, це результат багаторічної титанічної роботи: підготовка законопроєкту розпочалася ще у 2020 році, і з того часу було враховано понад 2 570 правок, поданих після першого читання (16 квітня 2025 року). Ще 11 правок були додані безпосередньо комітетом. Сьогодні до документа внесено останні техніко-юридичні зміни для узгодження із чинним законодавством.
Новий законопроєкт покликаний подолати застарілу радянську модель професійної освіти. Старий закон 1998 року створив розпорошену систему закладів — училища, центри профосвіти, ліцеї — з різним підпорядкуванням і нечіткими стандартами. Це, за словами Бабака, лише закріплювало стереотипи: «ПТУ», «бурса», «запасний варіант».
Новий закон вводить чітку структуру: базовим типом стане професійний коледж, а також передбачені військові заклади профосвіти, коледжі з військово-фізичною підготовкою та центри досконалості. Для кожного типу буде встановлено прозорі вимоги до статусу, спеціалізації та можливостей створення кваліфікаційних центрів.
Законопроєкт також має євроінтеграційний характер: він входить до програми Ukraine Facility, спрямованої на підтримку реформ з боку ЄС.
«Наближаємося до фінішної прямої», — зазначив Сергій Бабак. Голосування у Верховній Раді очікується вже наступного тижня.
Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроєкт №13107-д «Про професійну освіту», який має на меті оновити правові засади функціонування професійної освіти в Україні. Документ визначає сучасні підходи до управління, фінансування та розвитку цієї сфери.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.