Коли держвиконавці не можуть вирішити, хто має виконувати судове рішення: ЄСПЛ

20:38, 28 мая 2020
Служби судових приставів не могли визначитися із тим, хто саме має виконувати рішення суду про проживання дитини з матір’ю, що набрало законної сили.
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Служби судових приставів двох регіонів Росії тривалий час не могли визначитися із тим, хто саме має виконувати рішення суду про проживання дитини з матір’ю, що набрало законної сили.

Хто винен, – визначав Європейський суд з прав людини у справі «Губашева та Ферзаулі проти Росії» (заява № 38433/17), передає інформаційний ресурс «ECHR. UkrainianAspect».

Коли Ася Губашева в 2012 році розлучилася із своїм чоловіком, дочка (Раміна Ферзаулі) залишилася жити із матір’ю. Через два роки батько викрав дитину. Тоді жінка звернулася до суду і отримала рішення, за яким дитина повинна була мешкати із нею.

Але коли почалася процедура виконання цього рішення, служби судових приставів двох регіонів Росії (Чеченської республіки та Інгушетії) передавали справу одна одній, оскільки не могли визначитися, хто з них мав виконувати рішення (спроби встановити заявлені місця проживання батька не мали успіху). Пізніше судовий пристав таки знайшов його на робочому місці і чоловік повідомив, що працює в Інгушетії, а проживає у Чечні, а також не має наміру повертати дитину колишній дружині.

Тоді несумлінному чоловікові було призначено штраф у розмірі, еквівалентному 15 євро. Крім того, суд постановив, що дії служби судових приставів були явно недостатніми для забезпечення виконання рішення суду та ухвалив виправити виявлені порушення. Втім, первинне судове рішення так і залишилося невиконаним.

Тоді, А.Губашева та Р.Ферзаулі звернулися до Європейського суду з прав людини. Посилаючись, зокрема, на статтю 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя), Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, мати скаржилася від свого імені та від імені дочки на те, що органи влади не виконали рішення про визначення місця проживання.

У Страсбурзі констатували порушення конвенційних гарантій та присудили 12,5 тис. євро компенсації моральної шкоди для А.Губашевої. Що стосується другого заявника, то ЄСПЛ постановив, що виявлення порушення складало достатню справедливу сатисфакцію будь-якої моральної шкоди, завданої пані Ферзаулі.

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі «Губашева та Ферзаулі проти Росії» (№ 38433/17) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» розповідала, що ВС роз’яснив, за яких умов рішення ЄСПЛ вважається повністю виконаним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде