ЄСПЛ вказав, що при доправленні особи на медобстеження кайданки недоречні

17:05, 4 августа 2020
Суд у Страсбурзі присудив заявнику 3,9 тис євро відшкодування моральної шкоди.
ЄСПЛ вказав, що при доправленні особи на медобстеження кайданки недоречні
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Супроводження поліцейськими особи на примусове медичне обстеження із застосуванням кайданок може бути оцінене як приниження гідності особи, що становить порушення ст. 3 Конвенції. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Праніч-М-Лукич проти Боснії і Герцеговини» (заява № 4938/16).

В 2004 році у зв’язку із агресивною поведінкою Горана Праніч-М-Лукича, який пошкодив фасад будинку свого сусіда, було викликано поліцію. Коли правоохоронці прибули на місце події, чоловік почав плюватися у поліцейських та ображати їх.

В 2011 році суд припинив провадження в частині пошкодження майна, оскільки минули строки давності. В частині протиправних дій стосовно поліції, справу було відкладено, оскільки психіатр дійшов висновку, що підозрюваний не міг постати перед судом через проблеми з психічним здоров’ям.

Кримінальне провадження було відновлене у 2012 році і суд наказав заявникові пройти психіатричні та психологічні обстеження, в тому числі його примусовий супровід на ці обстеження.

Зрештою провадження було припинене у 2016 році на підставі медичних висновків про те, що в особи було постійне психологічне захворювання.

Під час всього кримінального провадження Праніч-М-Лукич безуспішно скаржився на дії поліції під час супроводу для психіатричного огляду стверджуючи, що в одному випадку на нього надягли кайданки перед хворими батьками.

Тому з цього приводу він звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявник стверджував, що рішення суду про супровід для примусового психіатричного та психологічного обстежень були незаконними. Також відповідно до ст. 3 (заборона нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції Праніч-М-Лукич скаржився на застосування кайданок під час його супроводу чотирма співробітниками кримінальної поліції для одного з примусових психологічних оглядів.

Суд у Страсбурзі констатував порушення ст. ст. 3, 8 Конвенції та присудив 3,9 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Праніч-М-Лукич проти Боснії і Герцеговини» (заява № 4938/16) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що відмова держави повернути майно заявнику чи відшкодувати його вартість після того, як конфіскацію було знято, є втручанням у майнові права.

Додамо, адвокатам, яким перешкоджали в отриманні гонорару, держава виплатить по €10 000.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду