ЄСПЛ установив порушення Конвенції під час націоналізації комерційного банку

18:47, 16 декабря 2020
Компанія скаржилася на позбавлення її акцій в Хорватському банку після рішення уряду про його реструктуризацію та відновлення, на відсутність доступу до національних судів для скарги у зв’язку з цим, а також на надмірну тривалість провадження.
ЄСПЛ установив порушення Конвенції під час націоналізації комерційного банку
Джерело фото: Європейська правда
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Націоналізація банку – складний і неоднозначний (з точки зору забезпечення дотримання прав людини) процес. Особливо, враховуючи той факт, що опонентом акціонерів, яких фактично позбавляють власності, є уряд країни. У такому випадку останньою надією залишається Страсбург. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Європейський суд з прав людини постановив рішення у справі «Project-Trade d.o.o. проти Хорватії» (№ 1920/14).

У 1999 році Нацбанк призначив тимчасового адміністратора до приватного акціонерного товариства «Хорватський банк» та запропонував уряду процес відновлення та реструктуризації. Уряд погодився із цією пропозицією та в рамках існуючих процедур анулював усі акції, якими володіли акціонери банку, зокрема і компанія Project-Trade d.o.o.

Повноваження керівних органів банку та права акціонерів також були анульовані. Банк випустив нові акції на ім’я державного агентства, відповідального за процес відновлення.

П’ять акціонерів банку подали заяви до Конституційного суду для перегляду відповідності такого рішення законодавству країни. Але в 2003 році суд припинив провадження, оскільки законодавство, на якому було засноване рішення уряду, тим часом було скасоване.

У тому ж році Project-Trade d.o.o. подала цивільний позов проти банку та державного агентства стверджуючи, що рішення уряду було необґрунтованим з економічної точки зору, а також те, що законодавчі вимоги не були дотримані. У лютому 2006 року суд першої інстанції відхилив позов. Суд констатував, що існуючі акції банку були анульовані, а нові емітовані акції належали державному агентству. Оскарження цього рішення успіху не мало.

Тоді компанія звернулася до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6 § 1 (право на справедливий судовий розгляд, право на доступ до суду) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 1 Протоколу 1 (захист власності) Конвенції Project-Trade d.o.o. скаржилася на позбавлення її акцій в Хорватському банку після рішення уряду про його реструктуризацію та відновлення, на відсутність доступу до національних судів для скарги у зв’язку з цим, а також на надмірну тривалість провадження.

Суд у Страсбурзі констатував порушення за цими претензіями, але відхилив вимогу справедливої сатисфакції компанії-заявника.

З текстом пресрелізу рішення ЄСПЛ у справі «Project-Trade d.o.o. проти Хорватії» (№ 1920/14) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше ми розповідали, за яких умов опитування свідків за відсутності сторони захисту є прийнятним – позиція ЄСПЛ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде