Інститут суду присяжних потрібно розвивати й використовувати, щоб судові рішення сприймало суспільство — голова ККС ВС

18:51, 22 марта 2021
«Сьогодні кримінальні провадження розглядаються судом присяжних, хоча і в невеликій кількості. Інше питання – наскільки нас наразі влаштовує модель суду присяжних, передбачена законом», – зазначив Станіслав Кравченко.
Інститут суду присяжних потрібно розвивати й використовувати, щоб судові рішення сприймало суспільство — голова ККС ВС
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

19 березня голова Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Станіслав Кравченко взяв участь у ІІІ Міжнародному кримінально-правовому форумі. Свій виступ під час третьої сесії «Розвиток практики» він присвятив питанню щодо діяльності суду присяжних в Україні, передає пресслужба ВС.

Станіслав Кравченко зауважив, що відповідно до КПК України за клопотанням обвинуваченого кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється судом присяжних у складі двох суддів та трьох присяжних.

«Сьогодні кримінальні провадження розглядаються судом присяжних, хоча і в невеликій кількості. Інше питання – наскільки нас наразі влаштовує модель суду присяжних, передбачена законом», – сказав голова ККС ВС.

Спікер розповів про досвід інших країн світу, в яких суд присяжних ефективно функціонує. Наприклад, у США суддя організовує судовий процес, покладаючись на суд присяжних, який ухвалює свій вердикт про винуватість чи невинуватість особи.

«Наші громадяни не менш мудрі, ніж громадяни інших країн, і, безперечно, інститут суду присяжних потрібно розвивати та використовувати для того, щоб судові рішення сприймалися суспільством, а таким чином і зростала довіра до судової влади», – наголосив Станіслав Кравченко.

На його думку, разом із тим, існують певні ризики для належного функціонування суду присяжних. По-перше, це відсутність фінансування. На жаль, фінансове забезпечення судів загальної юрисдикції становить 25 % від потреби, і коштів не вистачає навіть на відправлення кореспонденції, оплату за надання інтернет-послуг (а це унеможливлює роботу системи розподілу справ, фіксації судового засідання тощо), зарплату працівників апарату суду.

Діяльність суду присяжних потребує вирішення питання щодо розміщення присяжних у суді, оплати їхньої праці та інших питань, які стосуються матеріального забезпечення.
По-друге, необхідно врегулювати питання щодо процедури відбору присяжних, убезпечення їх від впливу.

Голова ККС ВС також повідомив, що Верховний Суд проаналізував практику розгляду кримінальних проваджень судами першої інстанції за участю присяжних. За результатами дослідження був підготовлений «Аналіз проблемних питань, які виникали під час розгляду кримінальних проваджень судами за участю присяжних протягом 2019 року – першого півріччя 2020 року», який ВС передав профільному комітету Верховної Ради України.

Станіслав Кравченко зазначив, що зміни в підході до функціонування суду присяжних, які пропонує законодавець, не повинні бути декларативними, і що запропоноване створення суду присяжних у новому вигляді вже сьогодні потребує вирішення багатьох проблемних питань, зокрема щодо належного фінансування.

Також «Судово-юридична газета» писала, коли участь понятих при огляді місця події не є обов’язковою.

Додамо про крадіжку майна з кімнати, до якої в орендаря не було доступу: позиція ККС ВС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду