Порушення прав споживачів: як відстояти належну якість комунальних послуг

14:00, 19 октября 2020
Якщо споживач справно сплачує  за послуги ЖКГ — він може захищати свої порушені права доступними правовими методами.
Порушення прав споживачів: як відстояти належну якість комунальних послуг

Люди часто зустрічаються із ситуаціями, коли їх права, як споживачів житлово-комунальних послуг, порушуються. Втім, якщо при цьому споживач справно сплачує за послуги ЖКГ – він може захищати свої порушені права доступними правовими методами. Про це повідомляє пресцентр Міністерства юстиції.

Найпоширенішими випадками є перепад напруги, який призвів до псування техніки; затоплення стояка внаслідок аварії на внутрішньобудинковій мережі; несподіване відключення будинку від газу, холодні батареї чи забита каналізація.
Одним із механізмів захисту прав споживачів є акт-претензія. Тож, якщо ваші права порушують, то варто в першу чергу документувати порушення і виставляти претензію за неякісно надані послуги.

Який же алгоритм дій для відстоювання належної якості надання комунальних послуг

1. Вивчення договору між споживачем та надавачем комунальних послуг.

У цьому документі значаться параметри, критерії, алгоритми дій, терміни реагування на аварійні ситуації та сплати за послуги – усе, що регулює відносини двох сторін.

2. Повідомлення про порушення до надавача послуг ЖКГ.

Якщо трапилась аварійна ситуація із порушенням ваших прав – зафіксуйте обставини, до яких призвело ненадання або неякісне надання комунальних послуг (якщо це затоплення, псування майна − фотографуйте пошкоджену техніку, меблі, стіни тощо).

Далі варто письмово звернутись до надавача послуг і повідомити про порушення, а також наполягати на складенні акта-претензії. До листа можна додати докази: фото, відео, свідчення свідків. У зверненні обов’язково зазначається прізвище, ім’я та по батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги.

3. Перевірка якості послуг та складання акта-претензії.

Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов’язані прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом 1 доби з моменту отримання претензії споживача.

За результатами перевірки складається акт-претензія у 2-х примірниках. Якщо споживач і представник надавача послуг не дійшли згоди у питаннях підтвердження порушень, то акт-претензія підписується із зауваженнями, які є його невід’ємною частиною.

4. Звернення до вищих контролюючих органів.

При незадовільній відповіді або її відсутності слід звертатись до вищого керівництва або контролюючих органів. Захист прав споживачів це належить до повноважень Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів (Держпродспоживслужба).

Після отримання відповіді від підприємства-надавача послуг та його контролюючого органу і за умови неусунення недоліків слід звертатись до суду для оскарження дій або бездіяльності відповідних органів, які не надають послуги, передбачені договором, або надають їх не в повному обсязі (неналежної якості).

5. Звернення до суду

У випадку отримання офіційної відмови у задоволенні вимог щодо перерахунку, ви маєте право оскаржити дане рішення у судовому порядку. Основою доказової бази у справі слугуватимуть договір про надання відповідних послуг, квитанції про сплату за послуги, належним чином складений акт-претензія, фото- та відеоматеріали пошкодженого майна, покази свідків.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» писала, як виписати особу із житла без її згоди

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Іванна Іванюк
  Іванна Іванюк
  суддя Залізничного районного суду м. Львова
 • Олена Висоцька
  Олена Висоцька
  заступник Міністра юстиції України
 • В'ячеслав Хохуляк
  В'ячеслав Хохуляк
  суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
загрузка...