Відпустка при народженні дитини: що варто знати

14:02, 7 декабря 2021
Порядок надання відпустки при народженні дитини визначає механізм та умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини.
Відпустка при народженні дитини: що варто знати
Джерело фото: zn.ua
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції м. Дніпро роз’яснило питання відпустки при народженні дитини. Інформацію оприлюднили на офіційному сайті відомства.

«Народження дитини – це надзвичайно щаслива і хвилююча подія для кожної родини. Приємні клопоти, недоспані ночі та суцільна турбота – до всього цього жінка підсвідомо готується ще під час вагітності. Як правило, основні обов’язки  щодо піклування та догляду за немовлям лягає на плечі матері.

Однак 15 квітня 2021 року ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною», що забезпечує рівні можливості матері та батька у догляді за немовлям та запроваджує новий вид відпустки при народженні дитини.

Порядок надання відпустки при народженні дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2021 року № 693 (далі — Порядок № 693), визначає механізм та умови надання одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 693, право на відпустку мають:

— чоловік, дружина якого народила дитину;

— батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

— баба або дід, або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів надається одноразово без урахування святкових і неробочих днів за письмовою заявою працівника, але не пізніше трьох місяців з дня народження дитини та повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження немовля.

Задля підтвердження права на відпустку вищезазначеним категоріями працівників, одночасно із письмовою заявою надається документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини.

Окремо чоловіком, дружина якого народила дитину, додатково пред’являється свідоцтво про шлюб.

Для отримання відпустки батьку, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, додатково надається довідка про реєстрацію місця проживання.

Задля отримання відпустки бабі, діду або іншому повнолітньому родичу немовля, мати якої є одинокою, додатково надається заява одинокої матері, в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною та копія витягу з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька дитини відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України або свідоцтво про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим.

Бабі, діду або іншому повнолітньому родичу дитини, батько якої є одиноким, задля отримання відпустки додатково додається заява одинокого батька, в якій засвідчується невикористання ним такої відпустки та зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною, а також свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою.

Відпустка при народженні дитини має ряд своїх особливостей, які вирізняють її з поміж інших видів відпусток.

— По-перше – відпустка не підлягає поділу на частини.

— По-друге – у разі народження двох  і більше дітей від однієї вагітності тривалість відпустки не збільшується.

— По-третє – заробітна плата працівникам за час цієї відпустки виплачується  не пізніше 3-х днів з дня її початку.

— І останнє – працівник, який протягом трьох місяців з дня народження дитини був звільнений та працевлаштований на інше підприємство, до заяви про надання відпустки повинен додати також довідку про її невикористання на попередньому місці роботи.

Отже, тепер і чоловіки зможуть приділити більше часу своїм дітям, що сприятиме посиленню інституту ролі батька у процесі виховання дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні», — сказано у повідомленні.

Раніше ми писали, що Велика Палата ВС висловила позицію щодо отримання відпустки без збереження зарплати для догляду за дитиною.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВа також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду