Комісар ЄС з питань юстиції Майкл Макграт заявив про серйозне занепокоєння токсичністю та небезпекою деяких товарів, які продають популярні китайські онлайн-платформи Shein та Temu. На тлі стрімкого зростання обсягів імпорту недорогих товарів із-за меж ЄС, Брюссель посилює контроль за дотриманням стандартів безпеки продукції. Про це повідомляє The Guardian.
За словами Макграта, щодня до Євросоюзу ввозять близько 12 мільйонів дрібних посилок з-за кордону, і значна частина цих товарів не відповідає європейському законодавству.
Комісар очікує на результати масштабної перевірки, яку в межах ЄС провели за принципом «таємного покупця», щоб підтвердити вже наявні докази порушень з боку китайських ритейлерів.
Серед найбільш кричущих прикладів — пустушки, з яких легко відриваються намистинки, що створює ризик удушення для немовлят. Такі вироби не мають спеціального вентиляційного отвору, який дозволив би дитині дихати у разі проковтування.
У нещодавньому звіті Європарламенту також згадуються дитячі дощовики з токсичними речовинами, сонцезахисні окуляри без УФ-фільтра та шорти з надто довгими шнурками, що можуть спричинити падіння.
У косметиці виявили заборонену з 2022 року речовину Lilial (бутилфеніл метилпропіонал), яка пов’язана з ризиком безпліддя та ураженням плода. Минулого року уряд Великої Британії порадив споживачам утилізувати косметику з цією речовиною.
«Я шокований цими фактами. Ми зобов’язані захищати європейських споживачів», — заявив Макграт.
У рамках європейської системи попередження Safety Gate національні органи захисту прав споживачів поширюють термінові повідомлення про небезпечні непродовольчі товари. Торік зафіксовано рекордні 4 137 таких повідомлень, третина з яких стосувалася косметики.
Окрім загроз для здоров’я, посадовці занепокоєні й тим, що стрімке зростання китайських платформ створює нерівні умови конкуренції для місцевого бізнесу.
«Європейські компанії дотримуються наших правил і несуть відповідні витрати, натомість іноземні продавці часто ігнорують вимоги. Це несправедливо», — зазначив Макграт.
ЄС також розглядає можливість скасування чинного порогу безмитного ввезення товарів до €150 та запровадження додаткового збору за обробку кожної посилки.
Такий крок може зменшити кількість імпорту маловартісних товарів і допомогти профінансувати посилений митний контроль. Аналогічний підхід застосовується у США, де президент Дональд Трамп скасував $800 безмитний поріг для товарів з Китаю, що спричинило 30% податок або щонайменше $50 на одиницю товару.
Ще одна з ідей — створення єдиної митної служби ЄС для вирішення системних проблем.
Чи обговорюватиметься питання безпеки китайських товарів на саміті ЄС–Китай 25 липня в Пекіні — поки не відомо. Втім, як запевнив Макграт, він особисто порушить цю тему під час майбутнього візиту до Китаю.
Платформи вже реагують на критику. У Shein заявили, що цього року інвестують $15 млн у перевірки якості та безпеки, провели понад 2,5 млн тестів і припинили співпрацю з 500 продавцями. Temu, у свою чергу, наголосила на наявності системи перевірки продавців, моніторингу й оперативного вилучення небезпечних товарів, а також співпраці з міжнародними сертифікаційними компаніями.
Втім, у Євросоюзі налаштовані рішуче: безпечність товарів і чесна конкуренція мають бути гарантовані для всіх.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.