Андрій Єрмак розкритикував доповідь Верховного комісара ООН з прав людини

15:07, 6 липня 2022
Глава Офісу Президента Андрій Єрмак про доповідь Верховного комісара ООН з прав людини: «Конструкція «обидві сторони вчиняють злочини, тільки друга – менша» просто неприйнятна».
Андрій Єрмак розкритикував доповідь Верховного комісара ООН з прав людини
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Глава Офісу Президента України Андрій Єрмак розкритикував доповідь Верховного комісара ООН з прав людини Мішель Бачелет з приводу порушень прав людини під час війни в Україні, де відзначаються порушення з обох сторін конфлікту.

«Ми вдячні Мішель Бачелет за увагу до «безглуздої», за її словами, війни в Україні.

Ми погоджуємося з цією характеристикою. Але в цій війні є один винуватець – це Росія. Враховуючи це, ставити жертву та агресора в один ряд – це розмивання відповідальності та усунення фокусу з основної проблеми. Через те, що Росія напала на Україну. І вбиває наших людей.

Викриття злочинів російських збройних сил не повинно мати виправдувального характеру. Тому конструкція «обидві сторони вчиняють злочини, тільки друга – менша» просто неприйнятна.

Українська сторона розслідує військові злочини та злочини проти людяності. Російська ж замітає сліди. Це принципова різниця між нами», - наголосив Андрій Єрмак і додав посилання на доповідь.

У самій доповіді Мішель Бачелет, з якою вона публічно виступила 5 липня, йдеться про таке:

«5 липня 2022 р.

Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет

У міру того, як ми вступаємо у п'ятий місяць бойових дій, нестерпні втрати від конфлікту в Україні продовжують зростати.

В умовах щоденних вбивств, повсюдних руйнувань, довільних затримань та масових переміщень цивільні особи несуть основний тягар бойових дій, яким, схоже, не видно кінця.

Відповідно до резолюції 47/22 Ради з прав людини, я представляю доповідь мого Управління про ситуацію з правами людини в Україні в контексті збройного нападу Російської Федерації за період з 24 лютого по 15 травня 2022 року.

У доповіді містяться висновки та рекомендації щодо впливу конфлікту на становище в галузі прав людини, деякими з яких моє Управління раніше ділилося як у цій Раді, так і в інших місцях.

Висновки ґрунтуються на інформації, зібраній Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні під час 11 виїздів на місця, відвідування 3 місць утримання під вартою та 517 інтерв'ю з жертвами та свідками порушень прав людини, а також інших джерел інформації.

А поки мої колеги та начальник відділу польових операцій та технічного співробітництва мого Управління наразі перебувають в Ірпені і надсилають мені фотографії звідти.

Мій офіс підтримує безперервну присутність в Україні з 2014 року, і ми розширюємо свою присутність у країні.

І хоча ми ще маємо отримати доступ на територію, окуповану російськими збройними силами, ми документуємо порушення міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права (МГП), здійснені всіма сторонами, і ми, як і раніше, повністю віддані моніторингу ситуації з правами людини на всій території України. .

Велика кількість жертв серед цивільного населення та масштаби руйнувань, завданих громадянській інфраструктурі, як і раніше, викликають серйозну занепокоєність з приводу того, що напади, які скоюють російські збройні сили, не відповідають МГП.

Хоча в набагато нижчому масштабі, також видається ймовірним, що українські збройні сили не повністю дотримувалися МГП у східних частинах країни.

На 3 липня ми зафіксували понад 10 000 смертей або поранень серед цивільного населення по всій Україні, з них 335 дітей — серед 4 889 загиблих.

Підкреслю, що реальні цифри, ймовірно, значно вищі.

Більшість задокументованих жертв серед цивільного населення сталася внаслідок застосування зброї вибухової дії у населених пунктах. Неодноразово застосовувалися обстріли з важкої артилерії, як реактивні системи залпового вогню, і навіть ракетно-авіаційні удари, зокрема, засобами, здатними нести касетні боєприпаси. Незважаючи на те, що втрати серед цивільного населення від такої зброї, яка застосовувалася таким чином, стали незаперечними, російські збройні сили продовжують діяти так само — з передбачуваними наслідками для цивільного населення та його інфраструктури.

Розміщення військових об'єктів поруч із цивільними об'єктами та використання живих щитів обома сторонами у конфлікті — як документально підтверджено, наприклад, у випадку з будинком для літніх людей у ​​Старій Краснянці (Луганська область) — також викликають занепокоєння.

Масове переміщення цивільного населення, у тому числі понад 8 мільйонів людей усередині країни, мало невідповідний вплив на жінок, дітей, людей похилого віку та інвалідів.

Обмеження свободи пересування в райони, окуповані російськими збройними силами або пов'язаними з ними збройними групами, з них скорочують доступ до основних послуг.

На сьогодні ми зафіксували пошкодження чи руйнування понад 400 медичних закладів та навчальних закладів, хоча реальна кількість, ймовірно, вища. Було пошкоджено або зруйновано тисячі будинків. Моє Управління наголошує на зусиллях України щодо створення всеосяжного механізму компенсації за пошкоджені або зруйновані будинки, але шкодує, що відповідний законопроект не поширюється на мешканців територій, контрольованих російськими збройними силами та пов'язаними з ними збройними групами. Усі жертви мають право на рівний доступ до засобів правового захисту.

Зберігаються побоювання з приводу незаконних убивств, зокрема сумарних масових страт. Зростання доказів дають моєму Управлінню розумні підстави вважати, що російські збройні сили вчинили серйозні порушення МДП щодо цього.

Станом на 15 травня 2022 року лише у Київській області було виявлено понад 1200 тіл цивільних осіб, при цьому моє Управління працює над підтвердженням понад 300 заяв про вбивства, здійснені російськими збройними силами у ситуаціях, не пов'язаних із активними бойовими діями.

Довільні затримання цивільних осіб також набули широкого поширення на території, контрольованій російськими збройними силами та пов'язаними з ними збройними формуваннями. Незважаючи на обмеження доступу, ми задокументували 270 випадків довільного затримання та насильницького зникнення. 8 жертв було знайдено мертвими.

За повідомленнями, Служба безпеки України (СБУ) та Національна поліція заарештували понад тисячу осіб, підозрюваних у підтримці російських збройних сил та пов'язаних з ними збройних груп. Ми маємо побоювання, що арешти могли бути здійснені не відповідно до міжнародних зобов'язань України в галузі прав людини. Ми також задокументували 12 випадків, які можна прирівняти до насильницьких зникнень з боку правоохоронних органів України.

І продовжують надходити жахливі повідомлення про тортури та жорстоке поводження з обох сторін, у тому числі щодо військовополонених, за незначного прогресу у притягненні винних до відповідальності.

Ми, як і раніше, стурбовані долями людей, зокрема маріупольців, які не пройшли так звану «фільтрацію» російськими збройними силами під час евакуації. За відсутності будь-яких підтверджень їхнього місцезнаходження чи звернення, заснованого на зібраній інформації, ми вважаємо, що вони можуть бути затримані та піддані високому ризику тортур або жорстокого поводження.

Ми також стурбовані підтвердженими твердженнями про примусовий заклик на військову службу проросійськими збройними формуваннями наприкінці лютого 2022 року у Донецьку та Луганську.

Моя команда перевірила 28 випадків сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, включаючи випадки зґвалтування, групового зґвалтування, тортур, примусового публічного роздягання та загроз сексуального насильства. Більшість випадків було скоєно в районах, контрольованих російськими збройними силами, але були також випадки, скоєні в районах, контрольованих Урядом. Масштаби порушень поки не зрозумілі, враховуючи активні бойові дії, обмежений доступ до послуг, масове переміщення та постійну стигматизацію, при цьому ті, хто вижив часто не бажають або не можуть повідомляти про такі злочини. Я вітаю в цьому контексті недавню ратифікацію Україною Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок та насильством у сім'ї.

Ми знову перебуваємо в критичному моменті, коли руйнування в Україні та наслідки далеко за її межами продовжують наростати з кожним днем.

Заради кожної жертви цієї безглуздої війни повинні припинитися вбивства, тортури, довільні затримання.

Сторони у конфлікті повинні забезпечити повне дотримання своїх зобов'язань з міжнародних прав людини та міжнародного гуманітарного права та взяти на себе зобов'язання захищати кожну цивільну особу.

Я закликаю міжнародне співтовариство допомогти тим, хто працює з жертвами сексуального насильства, тортур чи жорстокого поводження, особливо у невеликих містах та сільській місцевості.

Я також наполегливо закликаю сторони надати безперешкодний конфіденційний доступ моєму Офісу та незалежним спостерігачам у всі місця тримання під вартою, у тому числі туди, де перебувають військовополонені.

І я не можу не наголосити на необхідності забезпечення обома сторонами своєчасних та ефективних розслідувань усіх тверджень про порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини», - сказано в доповіді.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Автор:
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Дмитро Боровков
    Дмитро Боровков
    заступник голови Залізничного районного суду м. Львова