Рада адвокатів України (РАУ) розглянула лист адвоката щодо обговорення змін до законодавства з питань бронювання військовозобов’язаних адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність.
Заявник вважає, що адвокати мають отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як і працівники правоохоронних органів, оскільки загальні засади кримінального провадження, як наприклад забезпечення права на захист, не зможуть бути належним чином реалізовані.
При цьому заявник звертає увагу на непоодинокі випадки, коли в суді чи в правоохоронних органах з метою залякування «неугодних» адвокатів, останнім вручають повістки прибути в центр комплектування та соціальної підтримки для їх призову на військову службу, що свідчить, на його думку, про протиправне переслідування адвокатів за здійснення ними адвокатської діяльності та обмеження їх професійних прав
РАУ у своєму рішенні зазначає, що оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності. Окрім того, повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
З огляду на наведене, у контексті обговорення звернення адвоката з урахуванням того, що повістки мають виписуватися на конкретну особу саме в центрі комплектування, а не в приміщенні суду чи правоохоронних органах, Рада адвокатів України вважає, що вручення адвокату повістки прибути в центр комплектування та соціальної підтримки для призову на військову службу під час здійснення ним адвокатської діяльності в приміщенні суду чи в правоохоронних органах є діями, що свідчать про тиск на адвоката у зв’язку із здійсненням ним адвокатської діяльності, що як наслідок обмежує конституційне право людини на захист та позбавляє захисника можливості належним чином здійснювати свої професійні обов’язки.
Рада адвокатів України вирішила:
З метою забезпечення здійснення адвокатської діяльності на принципах верховенства права, законності та незалежності, доручити Голові Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Ізовітовій Л.П. направити до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерству оборони України звернення про неприпустимість тиску на адвокатів шляхом вручення їм повістки про прибуття в центр комплектування та соціальної підтримки в судах та правоохоронних органах під час виконання ними професійних обов’язків.
Доручити Комітету законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності підготувати зміни до чинного законодавства України з питань бронювання військовозобов’язаних адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність на період мобілізації та воєнний час та надати на розгляд Ради адвокатів України пропозиції для ухвалення відповідного рішення.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.