Україна планує підписати угоду з США стосовно корисних копалин вже 30 квітня. Про це повідомляє Bloomberg. У ній не буде жодних вимог до України стосовно повернення США «боргу» за надану допомогу.
При цьому проект угоди передбачає, що лише майбутня військова допомога, яку США можуть надати Україні після підписання угоди, буде враховуватися при розрахунку їх внеску до фонду.
Нагадаємо, раніше про те, що з США досягнуто домовленості, що в документі не зараховується допомога, надана до її підписання, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль після зустрічі з міністром фінансів США Скоттом Бессентом.
Як відомо, на початку каденції у лютому 2025 року президент США Дональд Трамп заявляв, що «намір повернути «мільярди доларів», витрачені на допомогу Україні». «Я хочу, щоб нам дали нам щось за всі ті гроші, які ми вклали. Тому ми просимо рідкісноземельні метали й нафту, все, що ми тільки можемо отримати. Ми збираємося повернути наші гроші», - казав президент США.
Наприкінці березня 2025 року у медіа з’явився проект угоди щодо «корисних копалин», куди Білий дім вніс вимогу до України відшкодувати всю допомогу, яку США надали після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році – бюджетну, військову та гуманітарну. Згідно проекту вона отримувала статус «початкового внеску» у американо-український інвестиційний фонд реконструкції та розвитку.
Втім, фінальний проект угоди, яка передбачає створення спільного фонду для управління інвестиційними проектами України, передбачає створення умов для «збільшення інвестицій у гірничодобувну промисловість, енергетику та пов’язані з ними технології в Україні».
Вашингтон також визнає наміри Києва щодо угоди уникнути будь-якого конфлікту з його планами щодо вступу до ЄС, що довго вважалося «червоною лінією».
США погодилися, що лише майбутня військова допомога, яку вони можуть надати Україні після підписання угоди, буде враховуватися при розрахунку їхнього внеску до фонду, згідно з документом.
Згідно з документом, угода «зміцнює стратегічне партнерство між сторонами для довгострокової реконструкції та модернізації України у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням Росії».
Дві інші технічні угоди, які визначатимуть, як функціонуватиме спільний фонд, ще не узгоджені, зазначило джерело видання.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.