Омбудсмен визнав необґрунтованою скаргу на житомирську вчительку через вимогу спілкуватися українською

20:59, 29 жовтня 2024
Освітній омбудсмен підтримав вчительку англійської мови, що вимагала спілкування українською під час занять.
Омбудсмен визнав необґрунтованою скаргу на житомирську вчительку через вимогу спілкуватися українською
Фото ілюстративне
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Служба освітнього омбудсмена визнала скаргу на вчительку англійської мови з житомирського ліцею №25 необґрунтованою. Зазначена скарга стосувалася вимоги педагогині Олени Федченкової до учнів спілкуватися українською під час занять.

Одна з громадських організацій поскаржилася, що вчителька нібито кричала на дітей, які відповідали російською, порушуючи їх честь і гідність. Народна депутатка Наталія Піпа повідомила, що конфлікт виник після того, як Федченкова в чаті з батьками наголосила, що мовою спілкування в школі є українська. Вона висловилася про нерозуміння «мови вбивць».

Омбудсмен зазначив, що надані скриншоти спілкування не підтверджують факти агресивної поведінки вчительки. У навчальному закладі немає програми, що дозволяє викладання мовою національних меншин, тому відповідно до чинного законодавства, мовою освітнього процесу є українська.

Служба освітнього омбудсмена підкреслила, що вимога використання української мови не порушує честь і гідність учнів. Також було наголошено на неприпустимості тиску на педагогів, які виконують законодавчі вимоги. Омбудсмен закликав батьків виховувати в дітях повагу до державної мови та символів України, а також сприяти формуванню патріотичних цінностей.

Служба освітнього омбудсмена наголосила на важливості використання української мови в освітньому процесі, відповідно до Закону «Про повну загальну середню освіту». Вчителі зобов’язані спілкуватися українською, а використання інших мов можливе лише в спеціально створених класах для навчання мовами національних меншин або корінних народів.

«Тому жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов’язок педагогічних працівників, які не викладають у класах національних меншин чи корінних народів, розуміти, розмовляти та використовувати ці мови в освітньому процесі. Державна мова має використовуватися в межах освітнього процесу, в спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти – як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою», – підкреслили в омбудсмена.

Крім того, у службі зазначили, що скарги на дії вчителів можуть подавати лише батьки учнів, чиї права могли бути порушені. Громадські організації не є учасниками освітнього процесу, тому їхні звернення не можуть бути підставою для подальшого розгляду справи Олени Федченкової. Таким чином, реакція на отримане звернення вважається «неможливою».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Руслан Арсірій
    Руслан Арсірій
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва