Закон про гральний бізнес не може бути реалізований через суперечливі положення: НАЗК направило лист Зеленському

19:45, 11 августа 2020
Впровадження закону призведе до появи корупційних схем, зробить неможливою чесну конкуренцію та прозорі правила діяльності у сфері азартних ігор.
Закон про гральний бізнес не може бути реалізований через суперечливі положення: НАЗК направило лист Зеленському
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Національне агентство з питань запобігання корупції направило Президентові України Володимиру Зеленському листа, у якому висловило свої застереження стосовно закону “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор”. Про це повідомляє пресцентр НАЗК.

НАЗК наголосило, що попри те, що цей документ спрямований на зменшення корупції, він містить корупційні ризики та фактично не може бути реалізований, оскільки його положення суперечать одне одному.

«Впровадження закону в такій редакції призведе до появи корупційних схем під час отримання дозвільних документів, зробить неможливою чесну конкуренцію та прозорі правила діяльності у сфері азартних ігор», — сказано у повідомленні.

 У чому суть?

Раніше НАЗК провело антикорупційну експертизу законопроєкту, виявивши понад два десятки суттєвих корупційних ризиків, серед яких:

  • Процедура формування складу Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей суперечить Конституції України, а необхідна кількість її членів для ухвалення рішень чітко не визначена.
  • Широкі дискреційні повноваження Комісії (можливість діяти на власний розсуд) під час визначення переліку суб’єктів господарювання, що здійснюватимуть сертифікацію та інспектування грального обладнання, можуть призвести до суб’єктивних рішень її членів та формування корупційних практик.
  • Запровадження нових дозволів без внесення змін до Закону України «Про перелік дозвільних документів у сфері господарської діяльності» може призвести до зловживань під час здійснення державного нагляду (контролю). Підстави для отримання та анулювання ліцензії на здійснення діяльності у сфері азартних ігор чітко не визначені. Через це Комісія зможе зловживати повноваженнями та надавати ліцензії обраним підприємствам.
  • Процедура внесення плати за видачу ліцензії на здійснення діяльності у сфері азартних ігор є суперечливою, оскільки передбачає два варіанти її внесення, які виключають один одного. Застосовуючи ці взаємовиключні норми на власний розсуд, Комісія зможе «підігравати» потрібним учасникам ринку.

Крім того, підписаний закон не може бути реалізований з огляду на наявність в його тексті двох взаємовиключних положень:

  • в одному положенні йдеться про те, що кандидатури для призначення на посади Голови та членів Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей на розгляд Кабінету Міністрів вносить Прем’єр-міністр;
  • інше положення визначає, що відповідні кандидатури на розгляд Кабінету Міністрів вносяться Комісією з питань вищого корпусу державної служби за результатами проведення конкурсу.

Після проведення антикорупційної експертизи її результати були надіслані Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради. Про ризики у законопроєкті заявляло і Головне юридичне управління Верховної Ради. Попри це, у проголосованому парламентом у другому читанні тексті не було враховано жодної рекомендації НАЗК.

НАЗК сподівається, що Президент таки ініціює зміни, які дозволять усунути вказані корупційні ризики та зробити закон можливим для виконання.

Нагадаємо, «Судово-юридична газета» повідомляла, що 11 серпня Володимир Зеленський підписав закон про легалізацію грального бізнесу. 

Раніше НАЗК знайшло в законопроекті про гральний бізнес два десятки корупційних ризиків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва