Зміни до КПК для забезпечення рівності жінок та чоловіків: висновок щодо законопроекту

13:00, 6 октября 2020
Назвали позитивні аспекти та наслідки прийняття законопроекту.
Зміни до КПК для забезпечення рівності жінок та чоловіків: висновок щодо законопроекту
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Офіс простих рішень та результатів оприлюднив висновок аналітиків WatchDoc щодо законопроекту № 4175 (про забезпечення прав потерпілих у кримінальному провадженні щодо правопорушень проти статевої свободи, недоторканості та домашнього насильства).

Законопроектом пропонується встановити, що у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, а також домашнього насильства допит потерпілого проводиться у присутності психолога, а за необхідності — лікаря. Це ж стосується і проведення слідчих (розшукових) дій.

Позитивні аспекти:

В КПК встановлюються особливості здійснення допиту потерпілого у кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи і домашнього насильства, що сприятиме забезпеченню права на повагу до людської гідності жертв таких кримінальних правопорушень.

Потенційні ризики:

Запропоновані норми законопроекту не містять положень щодо права таких осіб вимагати замінити наданого психолога чи лікаря за наявності аргументованих причин про можливу необ’єктивність психолога чи лікаря стосовно самої особи чи подій, які мали місце (наприклад, потерпілій особі достеменно відомо, що психолог/лікар має дружні стосунки з підозрюваним тощо).

Відсутність у запропонованих нормах такого положення створює суттєві ризики зворотного ефекту обов’язковості залучення психолога/лікаря, і погіршення прав потерпілої особи від таких кримінальних правопорушень.

Наслідки прийняття законопроекту для політичної, соціально-економічної та інших сфер:

Позитивні:

Посилення забезпечення права на повагу до людської гідності потерпілих осіб від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості особи і домашнього насильства.

Негативні:

Відсутність права потерпілої особи у запропонованих положеннях законопроекту вимагати зміни психолога/лікаря у разі наявності у неї аргументованих підстав щодо його необ’єктивності створюватиме ризики погіршення прав таких потерпілих осіб.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що уряд затвердив Концепцію комунікації у сфері ґендерної рівності.

Крім того, депутати пропонують внести зміни до КЗпП та КПК для забезпечення рівності жінок та чоловіків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій. 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Галина Юровська
    Галина Юровська
    суддя Конституційного Суду України
  • Ірина Верещук
    Ірина Верещук
    заступник Керівника Офісу Президента України
  • Дмитро Матохнюк
    Дмитро Матохнюк
    суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду