15 вересня на платформі ZOOM Політклуб УКУ провів онлайн-сесію питань-відповідей із Артемом Ситником, де охочі могли поставити йому питання щодо діяльності НАБУ та ситуації у боротьбі з корупцією в Україні загалом. Ми підготували для вас найцікавіші думки пана Ситника із цієї годинної сесії.
Про НАБУ і «свинарчуків»
Один із учасників сесії нагадав про скандал 2019 року щодо того, що детективи НАБУ видавали фігурантам справи «свинарчуків» певні документи, які підтверджували, що їх дії не містили корупційних ризиків. Після цього поцікавився, чи було покарано відповідних осіб?
У відповідь Артем Ситник зазначив, що розслідування щодо цього триває. Також він додав, що у цій справі дуже важко збирати докази, тому це займає так багато часу, та висловив сподівання, що вже найближчим часом вдасться вийти на найвищих фігурантів. «Для нас справа честі – показати, як все насправді було», – підкреслив пан Ситник.
Про причини часткової втрати довіри
На думку Ситника, одна з найбільших проблем відомства на цьому етапі - це відсутність «посадок». Адже, як він зазначає, попри те, що НАБУ лише збирає докази, люди все одно чекали і чекають «посадок».
«Я був призначений на посаду 16 квітня 2015 року. В цей день Президент вручив мені указ про створення НАБУ та указ про моє призначення. Отож, станом на 18:00 того дня НАБУ складалося із мене і двох указів… 17 квітня, коли я підходив до Банкової, де тоді знаходився мій кабінет, бо приміщення у НАБУ ще не було, одна людина мене спитала: «Скільки вже посадили?», - розповів очільник НАБУ.
Про протидію високопосадовців
У відповідь на одне з питань Артем Ситник зазначив, що має місце суттєвий інституційний тиск на діяльність відомства. Для прикладу він навів кейси із Укрнафтою. Так, пан Ситник вважає, що як тільки НАБУ почало ефективно використовувати можливість анулювати через суд незаконні угоди, зокрема – угоди Укрнафти, з’явилося рішення про неконституційність таких повноважень. Рішення КСУ щодо неконституційності кримінальної відповідальності за незаконне збагачення він вважає наслідком розслідування щодо можливих діянь у справі ОАСК (хоча тут незрозумілою є логіка цієї, на думку Ситника, тези про ймовірність впливу однієї події на іншу, адже рішення про незаконне збагачення КСУ ухвалив у лютому 2019 року, а перші т. зв. «плівки» НАБУ опублікувало лише влітку 2019 року – прим. ред.).
«Моя особиста мотивація – ми за останні 5 років створили ефективну антикорупційну інституцію, а тому зараз вже просто треба завершити антикорупційну реформу. У нас є переконання, що ми рухаємося у потрібному напрямку», - підсумував Ситник.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.