Порядок виїзду дітей за кордон на оздоровлення змінюється: проект акта на розгляді у Кабміні

12:19, 10 ноября 2021
Відправляти дітей за кордон організованими групами на оздоровлення будуть по новому.
Порядок виїзду дітей за кордон на оздоровлення змінюється: проект акта на розгляді у Кабміні
Джерело фото: ukrainepravo.com
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Уряд затвердить новий Порядок організації виїзду дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок за пропозицією Міністерства соціальної політики України. Він прийде на заміну застарілому Порядку № 1251 від 21 грудня 2005 року. 

Згідно з проектом акта він регламентує виїзд організованої групи дітей (двох і більше) віком від 7 до 18 років за кордон на оздоровлення та відпочинок за попередньо визначеними та затвердженими маршрутом і програмою перебування. 

До речі, він не буде поширюватися на виїзд дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок разом із батьками (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), у туристичну подорож та з іншою метою (участь у міжнародних заходах, освітніх, культурних, спортивних програмах). Діяльність, пов'язану з організацією виїзду групи дітей, можуть провадити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій, підприємства, установи, організації, зокрема благодійні та громадські, за умови, що їх установчими документами передбачається провадження або сприяння діяльності з організації оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном.  

Як будуть оформлювати виїзд групи дітей за кордон 

Оформлення виїзду групи дітей проводиться за наявності у кожної дитини паспорта громадянина України для виїзду за кордон. 

Згода на виїзд групи дітей надається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за місцем проживання дітей (крім зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, районів проведення антитерористичної операції, районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тимчасово окупованої території України (Автономної Республіки Крим і м. Севастополя) та тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях).  

Нацсоцслужба надає згоду на виїзд груп дітей, до складу яких входять діти з різних регіонів України та діти із зон безпеки, прилеглих до району бойових дій, районів проведення антитерористичної операції, районів здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, тимчасово окупованої території України (Автономної Республіки Крим і м. Севастополя) та тимчасово окупованих територій в Донецькій та Луганській областях.  

За результатами розгляду поданих документів організатору надається згода на виїзд групи дітей або вмотивована відмова.  

Організатор надає інформацію батькам (опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям) про особу або сім'ю (кількість власних дітей, побутові умови, традиції та захоплення сім'ї), яка приймає дітей з України на оздоровлення та відпочинок, або про заклади оздоровлення та відпочинку, до яких діти виїжджають на оздоровлення та відпочинок. 

Батьки (опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі) надають організатору інформацію про дитину, яка виїжджає за кордон на оздоровлення та відпочинок. 

Якщо сторона, що приймає дітей, запрошує декілька груп дітей у різні строки перебування дітей за кордоном, організатор може подавати органу, що надає згоду на виїзд групи дітей (структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або Нацсоцслужбі), загальний пакет документів із зазначенням кількості груп дітей (включаючи кількість дітей та осіб, які їх супроводжують) та строків їх перебування на оздоровленні та відпочинку за кордоном. 

У разі тимчасового виїзду дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, за межі України на оздоровлення та відпочинок, зокрема у складі організованої групи дітей, та перебування її за межами України строком до 90 днів законні представники дитини зобов'язані повідомити про це службі у справах дітей за місцем первинного обліку. 

Інформація про дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які виїхали на оздоровлення та відпочинок за кордон, вноситься до банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.  

Для супроводження групи дітей призначається керівник групи дітей. 

Керівником групи дітей може бути призначено особу, якій виповнилося 25 років, яка має професійно-кваліфікаційну підготовку за спеціальністю «педагог» або за спеціальністю, що передбачає роботу з дітьми, та не менше ніж три роки досвіду роботи з дітьми або досвід супроводження груп дітей.  

Кількість осіб, які супроводжують групу дітей, визначається з розрахунку: одна супроводжуюча особа на 15 дітей.  

Якщо перевезення відбувається повітряним шляхом, кількість осіб, які супроводжують групу дітей, визначається з розрахунку одна така особа на 25 дітей. Сторона, що приймає дітей, забезпечує їх супроводження з аеропорту до місця перебування відповідно до правил перевезення дітей в держави перебування. 

Організатор або сторона, що приймає дітей, зобов'язані на весь період оздоровлення та відпочинку групи дітей забезпечити їх супроводом перекладача із знанням мови держави перебування. 

Під час передачі дитини керівником групи дітей або особою, яка супроводжує дітей, особі або члену сім'ї, яка приймає дітей на оздоровлення та відпочинок, уповноваженій особі закладу оздоровлення та відпочинку, де дитина перебуватиме на оздоровленні та відпочинку, складається акт про передачу дитини.

Після закінчення строку оздоровлення та відпочинку дитини складається акт про передачу дитини особою або членом сім'ї, яка приймала дітей на оздоровлення та відпочинок, уповноваженою особою закладу оздоровлення та відпочинку керівнику групи дітей або особі, яка супроводжує групу дітей. 

Копії актів про передачу дитини надсилається організатором за допомогою засобів електронного зв'язку до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або Нацсоцслужби не пізніше ніж за два календарних дні після передачі дитини. 

У разі направлення дітей на оздоровлення та відпочинок до сім'ї керівник групи дітей або особа, яка супроводжує групу дітей, зобов'язані проводити періодичний моніторинг умов перебування дітей у кожній сім'ї, про що складається звіт, який подається органу, що надав згоду на виїзд групи дітей, не пізніше ніж через п'ять календарних днів після їх повернення в Україну.  

Зазначений моніторинг проводиться керівником групи дітей або особою, яка супроводжує групу дітей, з використанням засобів електронної комунікації один раз на три календарних дні та шляхом відвідування сім'ї, в якій дитина перебуває, не менше одного разу протягом строку оздоровлення та відпочинку. 

Під час виїзду з України групи дітей здійснюється прикордонний контроль з пред'явленням таких документів: 

- згоди структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або Нацсоцслужби на виїзд групи дітей; 

- списку групи дітей та осіб, які їх супроводжують;

- паспортів громадянина України для виїзду за кордон; 

- згоди обох батьків дитини (опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів) на її виїзд за кордон або згоди одного з батьків, справжність підписів на яких засвідчено нотаріально, у випадках та за умови наявності документів, передбачених Правилами перетинання державного кордону громадянами України, а також копії зазначених документів, що завіряються організатором; 

- згоди на виїзд за кордон на оздоровлення та відпочинок, наданої керівником закладу охорони здоров'я, освіти або іншого закладу, в якому проживають (перебувають) діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, справжність підписів на якій засвідчено нотаріально.  

Службова особа Держприкордонслужби після закінчення перевірки у групи дітей та осіб, які їх супроводжують, документів на право в'їзду в Україну або виїзду з України проставляє на списку штампи з відмітками «Виїзд» або «В'їзд», а також «Державний кордон перетнули» та зазначає загальну чисельність осіб, які виїхали та повернулися, зокрема осіб, що супроводжують групу дітей.  

Після прибуття групи дітей до держави, в якій вони оздоровлюватимуться та відпочиватимуть, організатор протягом двох робочих днів повідомляє закордонній дипломатичній установі України про місце і строк перебування групи дітей, кількість дітей, номера контактних телефонів дітей і надає копії паспортів громадян України для виїзду за кордон осіб, які їх супроводжують.  

Під час перебування дітей за кордоном паспорти та авіаквитки дітей зберігаються у керівника групи дітей або особи, яка супроводжує групу дітей. 

 Як діяти у разі виникнення загроз для дитини

Сім'я або заклад оздоровлення та відпочинку у разі виникнення ситуації, яка унеможливлює подальше перебування дитини в сім'ї, до якої вона прибула на оздоровлення та відпочинок, або закладі оздоровлення та відпочинку, невідкладно інформує про це керівника групи дітей або особу, яка супроводжує групу дітей, для вирішення питання щодо подальшого влаштування дитини до сім'ї, яка буде готова прийняти дітей на оздоровлення та відпочинок, або закладу оздоровлення та відпочинку. 

Керівник групи дітей або особа, яка супроводжує групу дітей на оздоровлення та відпочинок, протягом трьох календарних днів подає інформацію (за допомогою засобів електронного зв'язку) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або Нацсоцслужбі про причини, які зумовили необхідність влаштування дитини до резервної сім'ї або закладу оздоровлення та відпочинку, до якої додається акт про передачу дитини. 

У разі виникнення ситуації, яка унеможливлює продовження оздоровлення та відпочинку дитини, організатор протягом однієї доби інформує закордонну дипломатичну установу України про причини дострокового повернення дитини в Україну та є відповідальним за забезпечення та організацію її дострокового повернення в Україну.  

Кожній дитині, яка вирушає за кордон на оздоровлення та відпочинок, організатор надає пам'ятку на випадок екстрених ситуацій, що потребують невідкладного втручання, яка включає контактні дані (ім'я, по батькові, прізвище, номер телефону, Skype) керівника групи дітей або особи, яка супроводжує групу дітей, закордонної дипломатичної установи України в державі, в якій дитина перебуватиме на оздоровленні та відпочинку, номери телефонів екстрених сервісів допомоги в державі перебування; контактні номери телефонів служби у справах дітей за місцем проживання та Нацсоцслужби.  

У разі отримання інформації про можливе неповернення дитини в Україну на території держави, в якій перебували діти, організатор протягом однієї доби повідомляє органу, який надав згоду на виїзд групи дітей, та закордонній дипломатичній установі України в державі, в якій перебуває група дітей, про місце її перебування, про причини неповернення чи зміну строку повернення дитини з узгодженням дати та умов її повернення в Україну.  

У разі порушення прав дитини під час її перебування за кордоном або за наявності достатніх підстав для можливого її неповернення в Україну (хвороба дитини, наявність відповідної інформації від дитини або інших осіб) керівник групи дітей зобов'язаний невідкладно повідомити організатору та закордонній дипломатичній установі України для відповідного реагування.  

Закордонна дипломатична установа України після отримання такого повідомлення встановлює причини неповернення дитини та протягом однієї доби інформує про це МЗС.  

У разі виникнення обставин, що порушують права дитини, загрожують її життю та здоров'ю, унеможливлюють її повернення в Україну, організатор та сторона, що приймає дітей, відповідно до умов договору забезпечують її повернення в Україну з відшкодуванням усіх фінансових витрат, включаючи витрати на юридичний супровід. 

У разі виникнення ситуації, що перешкоджає поверненню дитини в Україну та потребує присутності законного представника дитини, організатор та сторона, що приймає дітей, забезпечують фінансовий та юридичний супровід перебування законного представника дитини в державі, в якій перебуває дитина, до її повернення в Україну. Особа, яка супроводжує групу дітей, зобов'язана надати на вимогу законного представника дитини повну інформацію про місцезнаходження такої дитини. 

У разі виникнення обставин, що унеможливлюють повернення дитини в Україну, законний представник дитини має право звернутися до Мін'юсту або центрального органу іншої держави, що є стороною Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, щодо повернення дитини в Україну.  

Після повернення дітей в Україну організатор не пізніше ніж через п'ять календарних днів подає оригінал згоди на виїзд групи дітей і список з відмітками про перетинання державного кордону відповідному органу, що видав згоду на виїзд групи дітей, а також повідомляє закордонній дипломатичній установі України держави, в якій перебувала група дітей, про повернення дітей.  

Орган, що видав згоду на виїзд групи дітей, після перевірки такої згоди та списку з відмітками про перетинання державного кордону зберігає протягом трьох років оригінали та копії документів, що підтверджують гарантії безпечного перевезення та перебування групи дітей за кордоном, на підставі яких видано таку згоду.  

З яких підстав можуть відмовити у виїзді 

Нацсоцслужба або структурні підрозділи з питань соціального захисту населення відмовляють організатору про надання згоди на організацію оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном у разі: 

- подання документів для отримання згоди на організацію оздоровлення та відпочинку групи дітей за кордоном із порушенням строків;

- подання неповного комплекта документів та/або документів, що містять недостовірні відомості, зокрема недостовірний переклад українською мовою; 

- порушення вимог щодо оформлення договору; 

- виїзду групи дітей на запрошення сторони, що приймає дітей, або за направленням організатора, що не забезпечили повернення дитини в Україну, яка входила до складу попередньої групи дітей, порушили строки повернення дитини, яка залишилася за кордоном без поважних причин; 

- порушення, допущені стороною, що приймає дітей, або організатором під час виїзду та перебування групи дітей за кордоном у попередні роки; 

- надходження скарг і повідомлень про неналежне виконання умов договорів; 

- наявності письмово підтверджених повідомлень та скарг дітей щодо порушення їх прав та законних інтересів під час попереднього перебування на оздоровленні та відпочинку; 

- подання недостовірної інформації про стан здоров'я осіб, які супроводжують групу дітей. 

Також розповідалося, за якими правилами в Україні проводяться профілактичні щеплення та як оформити відмову від них.

Підписуйтесь на наш telegram-канал  t.me/sudua та на Youtube Право ТВщоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду