Мораторій на землю: Велику палату ВС просять відступити від застосування перехідних положень

11:45, 5 февраля 2019
Касаційний цивільний суд передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду цивільну справу №227/1506/18.
Мораторій на землю: Велику палату ВС просять відступити від застосування перехідних положень
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалою від 23 січня 2019 року передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду цивільну справу №227/1506/18 (касаційне провадження №61-47410св18).

Рішенням Європейського суду з прав людини від 22 травня 2018 року у справі «Зеленчук і Цицюра проти України» визнано, що конкретне положення українського законодавства, а саме п. 15 розд. Х «Перехідні положення» ЗК України, порушує право, передбачене Першим протоколом до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, мораторій порушує право власності власників на сільськогосподарські земельні ділянки (паї), оскільки позбавляє їх можливості розпорядитися землею в обсязі, визначеному в зазначеній Конвенції та гарантованому Конституцією України.

ЄСПЛ зазначив, що, неодноразово продовжуючи дію та змінюючи зміст мораторію, держава виявила непослідовність у своїх законодавчих діях і спричинила стан «правової невизначеності» (п. 122 рішення), за якого воля законодавця є незрозумілою для тих, кому адресований закон, оскільки при кожному продовженні земельного мораторію Уряд України не обумовлював його скасування настанням якихось чітких змін у земельних відносинах.

Запроваджений в Україні мораторій на відчуження сільськогосподарських земель, який урядовці обумовлювали певним суспільним інтересом, непропорційно багато проблем перекладає на власників земельних ділянок (паїв). Дещо менше страждає від мораторію аграрний бізнес (орендарі землі), і жодні негативні наслідки не лягають на державу. Тому, ввівши й неодноразово продовжуючи мораторій, Держава Україна переступила межі законодавчої дискреції та не забезпечила справедливого балансу між загальним інтересом суспільства та правом власності на земельні ділянки (паї) заявників (п. 148 рішення).

Оскільки вказаним вище рішенням ЄСПЛ визнав, що запроваджений в Україні мораторій порушує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Конституцію України, то власники земельних ділянок (паїв) отримали право звертатися до судів України з позовними заявами про відшкодування шкоди, завданої земельним мораторієм.

Верховний Суд вважає, що є підстави для відступлення від правової позиції Верховного Суду України щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, в якій викладено висновок про те, що обміняними можуть бути тільки земельні ділянки за схемою «пай на пай».

Крім того, справа містить виключну правову проблему, а тому з метою забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

З повним текстом ухвали можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що Касаційний цивільний суд ВС підбив підсумки за 2018 рік по всій юрисдикції.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва